Trwa ładowanie...

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) - rodzaje, objawy, leczenie

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to choroba, która od połowy XIX wieku nazywana była chorobą Little'a – od nazwiska angielskiego lekarza, który uważał, że MPD powstaje w okresie okołoporodowym i jest wynikiem uszkodzenia mózgu. Według Freuda przyczyną MPD są wczesne uszkodzenia płodu i nieprawidłowości rozwojowe w łonie matki. Ostatnie badania naukowe przeprowadzone wśród dzieci w Australii i Stanach Zjednoczonych potwierdzają tezy Freuda. Warto jednak pamiętać, że u niemal jednej trzeci dzieci dotkniętych MPD ustalenie konkretnej przyczyny schorzenia jest niemożliwe.

spis treści

1. Porażenie mózgowe - rodzaje i objawy

Wyróżnia się następujące odmiany dziecięcego porażenia mózgowego (MPD):

Zobacz film: "Chora dziewczynka uratowała brata przez utonięciem"

 • porażenie połowicze (zaburzenia postawy, ruchów i napięcia mięśniowego),
 • porażenie obustronne (obejmuje kończyny dolne, ręce są dość sprawne, chodzenie jest bardzo utrudnione),
 • porażenie czterokończynowe (zaburzenia postawy, ruchów, dotyczące całego ciała: głowy, tułowia i kończyn; trudności z utrzymaniem głowy oraz kontrolą mięśni okołoruchowych),
 • ruchy mimowolne (obejmują mięśnie twarzy, całą artykulację i głowę).

Porażenie mózgowe dziecięce (MPD) to zespół przewlekłych zaburzeń w rozwoju umysłowym, powstałych w wyniku uszkodzenia mózgu przed, po i w czasie porodu. Najczęstszą przyczyną porażenia mózgowego (MPD) jest patologia płodu, złe położenie płodu, jego niedotlenienie lub wcześniactwo.

Objawy porażenia mózgowego (MPD) są widoczne już u noworodków w postaci: asymetrii w ułożeniu ciała, nadmiernej wiotkości mięśni, trudności w połykaniu pokarmów. Uszkodzenia o mniejszym nasileniu można zaobserwować zwykle w drugim i trzecim kwartale życia, gdy zdrowe dzieci podnoszą głowę, pełzają, przewracają się na boki, wyciągają ręce i wymawiają pierwsze głoski i sylaby. Dzieci z MPD wykonują te czynności w nietypowy sposób lub wcale.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie

zobacz galerię

2. Porażenie mózgowe - leczenie

W zespole mózgowego porażenia dziecięcego (MPD) pewne uszkodzenia są nieodwracalne. Jednak dzięki ćwiczeniom możliwe jest poprawienie stanu psychofizycznego niepełnosprawnego dziecka. Neurolog powinien ocenić stopień porażenia mózgowego. Niezbędna jest również konsultacja ortopedyczna. Rehabilitacja dzieci z niedowładem ma na celu ograniczenie negatywnych skutków spowodowanych unieruchomieniem, usprawnienie części zdrowej oraz wyrobienie podstawowych czynności życiowych. Wśród metod usprawniania ruchowego wyróżnia się hipoterapię, skafander kosmiczny, ćwiczenia w wodzie.

Obecnie stosowane są następujące metody rehabilitacji dzieci z MPD:

 • metoda Domana (angażuje rodzinę, opiera się na ćwiczeniach biernych),
 • metoda Vojty (opiera się na ćwiczeniach biernych, polega na uciskaniu punktów na ciele dziecka, które – broniąc się przed bólem – ucieka),
 • metoda Bobath (metoda ćwiczeń czynnych, rehabilitanci zmieniają pozycję tak, aby dziecko „zapisało” w mózgu prawidłowe odruchy),
 • metoda skafandra kosmicznego (skafander normalizuje napięcie mięśni).

Zobacz też:

Rehabilitacja ruchowa dzieci cierpiących na MPD nie może ograniczyć ich uczestnictwa w życiu społecznym, dlatego powinna przebiegać w środowisku rodzinnym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza