Trwa ładowanie...

Eksperci - jak przygotować się do szczepień Covid-19?

Avatar placeholder
12.04.2021 15:28
Materiał sponsorowany przez
Eksperci - jak przygotować się do szczepień przeciw COVID-19?
Eksperci - jak przygotować się do szczepień przeciw COVID-19? (East News)

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej i eksperci informują oraz edukują - jak przygotować się do szczepień przeciw COVID-19, co robić po szczepieniu, i jak wspomóc leczenie COVID-19 w domu.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej opracowało kompleksowy materiał w formie plakatu/ulotki do pacjentów podsumowujący zasady i wiedzę dotycząca szczepienia na COVID-19. Materiał ma na celu zapobieganie fake news’om i przekazywanie rzetelnej, opartej na faktach wiedzy medycznej.

(Materiał partnera)

- Na podstawie doświadczeń zespołów szczepiennych stworzyliśmy ten materiał, by adresował on najczęściej zadawane przez pacjentów pytania” – mówi Profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, Konsultant Krajowy Medycyny Rodzinnej i Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. - PTMR jest organem, który jest bardzo aktywny w edukacji do lekarzy. Szczepienia przeciwko COVID-19 to obecnie bardzo ważny temat, budzą wielkie nadzieje i wiele mamy w stosunku do nich oczekiwań, ale też temat budzący wiele pytań i wątpliwości pacjentów - wyjaśnia.

Ten materiał odpowiada na najważniejsze z nich i może przyczynić się zarówno do poprawy wiedzy o szczepieniach, jak i do usprawnienia szczepień.

Zagadnienia, które zostały wyjaśnione to: jak przygotować się do sczepień, jakie mogą być przeciwwskazania, jak szczepienie przebiega, jakich można się spodziewać objawów po szczepieniu i jak sobie z nimi radzić w warunkach domowych – czyli kiedy i jakie leki stosować.

Materiał będzie dystrybuowany w formie plakatu i ulotek do punktów szczepiennych. Został opublikowany także w formie fragmentów (infografik) do social media, będzie dostępny na www i profilu FB PTMR.

(Materiał partnera)

Objawy poszczepienne – co stosować?

Profesor Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wyjaśnił, że pojawiające się u części osób po szczepieniu COVID-19 objawy takie jak gorączka czy ból poszczepienny nie są niczym niepokojącym i należy zastosować leki typu ibuprofen, czy paracetamol.

Dodał, że pojawiające się informacje dotyczące stosowania w tej sytuacji wyłącznie paracetamolu nie znajdują potwierdzenia w badaniach. Zwrócił też uwagę, że pacjenci nie powinni się obawiać szczepień i ufać profesjonalistom medycznym.

Eksperci podali także zalecenia do leczenia COVID-19 w domu. Zgodnie ze Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu dotyczące leczenia pacjentów z bólem w aspekcie COVID-19 objawy występujące przy infekcji mają charakter objawów zapalnych:

  • Ze względu na mechanizm powstawania – ból mięśni w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 jest typowo zapalny, dlatego lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa.

  • Bóle głowy mogą być także częstym objawem infekcji wirusowej. Zaobserwowano je u około 8% chorych hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-29. Ze względu na mechanizm powstawania tego rodzaju bólu, lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) – z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa.[1]

Eksperci podkreślali, żeby wszelkie doniesienia kierowane do pacjentów opierać o potwierdzone fakty, wykorzystywać rekomendacje towarzystw naukowych oraz agencji takich jak: EMA czy WHO, które potwierdzają i zalecają stosowanie zarówno ibuprofenu, jak i paracetamolu w objawach COVID-19. W dobie pandemii, gdzie zarówno emocje pacjentów, jak i ich lęk o własne zdrowie, są większe niż standardowo, wszelkie fake news’y są szczególnie szkodliwe, jednocześnie szybciej się rozprzestrzeniają, potęgując obawy.

[1]Stanowisko Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze