Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Elektrokoagulacja zmiany moszny - zastosowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
25.09.2023 09:25
Elektrokoagulacja zmiany moszny
Elektrokoagulacja zmiany moszny

Elektrokoagulacja to zabieg mający na celu wyleczenie chorobowych zmian miejscowych. Urządzenie do wykonywania elektrokoagulacji wysyła fale radiowe do zmienionej chorobowo tkanki. Cząsteczki w obrębie tkanki zaczynają wibrować, podwyższając temperaturę, co powoduje denaturyzację białek, czyli uszkodzenie tkanki. Urządzenie o wysokiej mocy jest w stanie całkowicie odwodnić tkankę. Przy zabiegu stosowane są elektrody. Najczęściej zabieg elektrokoagulacji wykorzystuje się do usuwania drobnych zmian typu kurzajki, brodawki, łagodne zmiany nowotworowe.

spis treści

1. Elektrokoagulacja zmiany moszny

Moszna to znajdujący się między prąciem, a odbytem worek, w którym znajdują się jądra. Zadaniem moszny jest zapewnienie jądrom odpowiedniej temperatury, która musi być nieco niższa (o około dwa stopnie) niż temperatura ciała. Zabieg elektrokoagulacji zmiany moszny jest dość bolesny, dlatego zalecane jest podanie znieczulenia miejscowego. Po zabiegu mogą się pojawić obrzęki, siniaki, czasem przebarwienia. Strupki, które pojawią się po zabiegu znikną w ciągu paru dni.

Elektrokoagulacja polega na wysyłaniu fal prądu elektrycznego za pomocą dwóch różnokształtnych elektrod. Emitowany prąd powoduje denaturyzację białka w chorobowo zmienionej tkance. Umożliwia usuwanie brodawek, kłykcin, kurzajek praktycznie bezboleśnie. Stosuje się zazwyczaj znieczulenie miejscowe bądź ogólne, jeżeli zmieniony obszar zajmuje większą powierzchnię. Zabieg trwa w zależności od ilości zmian, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent po zabiegu elektrokoagulacji praktycznie od razu może wracać do normalnej aktywności życiowej.

2. Zastosowanie elektrokoagulacji

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2.1. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną powstawania w większości łagodnych brodawek na skórze, także w okolicy moszny. Inne odmiany są odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych, także często spostrzeganych w okolicach urogenitalnych. Istnieją ponadto typy onkogenne wirusa brodawczaka, które są odpowiedzialne za zezłośliwienie zmian powstających w wyniku zakażenia na różnej drodze wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus ten przenoszony jest za pośrednictwem kontaktu bezpośredniego z osobami, które są nosicielami wirusa poprzez uścisk dłoni. Wiele osób jest zainfekowanych w momencie porodu.

Osoby aktywnie seksualnie często infekują się wirusem brodawczaka ludzkiego w trakcie kontaktów seksualnych z partnerami zakażonymi wirusem HPV. Skuteczną profilaktyką zakażeń jest unikanie kontaktów z osobami, u których widoczne są kurzajki i inne zmiany o charakterze brodawek oraz unikanie kontaktów seksualnych z partnerami z kłykcinami kończystymi oraz zmianami o charakterze brodawczaka w okolicy moczowo płciowej. Istnieje także szczepionka, chroniąca przed zakażeniem niektórymi typami wirusa.

3. Przeciwwskazania do zabiegu elektrokoagulacji

Zabieg elektrokoagulacji jest zabiegiem, który przynosi dobre efekty zarówno lecznicze, jak i kosmetyczne, dlatego jest tak szeroko rozpowszechniony w różnych gałęziach medycyny i kosmetologii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze