Trwa ładowanie...

EMA obala fake news nt. szczepionki. Nie doprowadza do powikłań w ciąży

EMA obala fake news nt. szczepionki. Nie doprowadza do powikłań w ciąży
EMA obala fake news nt. szczepionki. Nie doprowadza do powikłań w ciąży (East News)

Szczepienia pozostają głównym filarem w walce z koronawirusem, którego warianty nadal rozprzestrzeniają się w krajach całego świata. Badacze z Europejskiej Agencji Leków potwierdzają, że dowodów wskazujących na bezpieczeństwo szczepionki mRNA stale przybywa. Właśnie pojawiły się kolejne, które dowodzą, że nie powodują powikłań ciążowych u przyszłych matek i ich dzieci.

spis treści

1. EMA: Szczepionki p. COVID-19 bezpieczne w ciąży

Europejska Agencja Leków walczy z fake newsami na temat rzekomego niebezpieczeństwa, z jakim wiąże się podanie szczepionek p. COVID-19 kobietom w ciąży. Z przeglądu kilkunastu publikacji z wynikami badań przeprowadzonych na populacji ponad 65 000 kobiet w ciąży wynika, że nie znaleziono niepokojących sygnałów zwiększonego ryzyka występowania powikłań w przebiegu ciąży, samoistnych poronień, przedwczesnych porodów lub niepokojących następstw u dzieci.

Co więcej, dowiedziono, że najczęstsze działania niepożądane u kobiet w ciąży są podobne jak w populacji ogólnej. Należą do nich:

Zobacz film: "Obowiązek szczepień medyków rodzi wiele problemów natury prawnej. Dr Cholewińska-Szymańska: Jesteśmy w sytuacji patowej"
  • ból w miejscu wstrzyknięcia,
  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
  • ból mięśni,
  • dreszcze.

Działania te są w znakomitej większości łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu. EMA podkreśla, że korzyści ze szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży są nieporównywalnie większe niż potencjalne ryzyko z nim związane, zarówno dla ciężarnej, jak i jej potomstwa.

2. Ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego COVID-19

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zwraca uwagę na to, że ciąża związana jest z wyższym ryzykiem występowania ciężkiego przebiegu COVID-19, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze.

"Ciężki COVID-19 w okresie ciąży zwiększa ryzyko: pobytu na OIOM, konieczności podłączenia do urządzeń wspomagających oddychanie lub wentylacji mechanicznej, wystąpienia stanu przedrzucawkowego, pojawienia się cukrzycy ciążowej, zgonu z powodu COVID-19, przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, poronienia, koniecznego pobytu dziecka po urodzeniu na oddziale noworodkowym" – czytamy w komunikacie NIZP.

Szczepienia w ciąży ratują życie zarówno matce, jak i dziecku
Szczepienia w ciąży ratują życie zarówno matce, jak i dziecku (East News)

Eksperci podkreślają, że Towarzystwa naukowe na świecie zalecają szczepienie przeciw COVID-19 kobiet w ciąży, niezależnie od trymestru ciąży. Dodatkowo Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) podkreśla, że optymalnie pełne szczepienie podstawowe należy ukończyć przed rozpoczęciem III trymestru, kiedy ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u ciężarnych znacznie się zwiększa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze