Trwa ładowanie...

Glucardiamid – działanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Glucardiamid to lek złożony w postaci pastylek do ssania, stosowany w stanach dużego i długotrwałego wysiłku fizycznego oraz przewlekłego osłabienia i zmęczenia. Znajduje się na liście preparatów farmakologicznych uznanych za środki dopingu. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Glucardiamid?

Glucardiamid to preparat złożony w postaci pastylek do ssania o działaniu pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy i układ oddechowy. W jego skład wchodzą niketamid i glukoza (Nicethamidum + Glucosum).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Preparat jest wskazany do stosowania pomocniczo w stanach:

2. Skład preparatu

Jedna pastylka Glucardiamidu zawiera substancje czynne: niketamid 125 mg i glukozę 1500 mg oraz substancje pomocnicze: glukozę ciekłą, sacharozę, tłuszcz stały, kwas cytrynowy jednowodny, sorbitanu monooleinian, wosk biały, żółcień chinolinową (El04), butylohydroksyanizol, butylohydroksytoluen.

Opakowanie zawiera 10 lub 20 pastylek. Produkt jest dostępny w aptece bez recepty. Nie jest refundowany. Jego cena wynosi około 10 złotych.

3. Działanie Glucardiamidu

Niketamid działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy poprzez stymulację śródmózgowia i ośrodka naczynioruchowego. Działa również na ośrodek opuszkowo-oddechowy w rdzeniu przedłużonym. Nie działa pobudzająco na funkcje psychiczne, ale może pobudzać również neurony ruchowe w korze mózgowej. Substancja powoduje zwiększenie wrażliwości ośrodka oddechowego na dwutlenek węgla, zwiększa objętość oddechową i częstość oddechów. Zwiększając częstość uderzeń serca, rzut minutowy serca i ciśnienie w tętnicach płucnych, podwyższa ciśnienie krwi zwłaszcza u pacjentów z hipotensją. Niketamid podnosi ciśnienie krwi i wspomaga organizm w stanach przewlekłego zmęczenia. Warto wiedzieć, że z tego względu znajduje się na liście preparatów farmakologicznych uznanych za środki dopingu, opracowanej przez Komisję Zwalczania Dopingu.

Glukoza zawarta w preparacie służy jako źródło energii dla organizmu. Warto pamiętać, że jest ona niezbędna do pracy mięśni i prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza komórek nerwowych. Glukoza magazynowana jest w wątrobie w postaci glikogenu (i okresowo uwalniana). Zawarta w Glucardiamidzie uzupełnia poziom cukru we krwi i zapobiega stanom hiperglikemii. Utrzymanie stałego stężenia glukozy w organizmie jest bardzo ważne zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania na glukozę.

4. Dawkowanie leku Glucardiamid

Glucardiamid ma postać pastylek do ssania. Jak go dawkować? Jedną tabletkę należy ssać 3 do 6 razy dziennie, zależnie od potrzeby. Glucardiamid można stosować doraźnie, w stanach osłabienia organizmu po dużym wysiłku fizycznym. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki 6 pastylek Glucardiamidu na dobę. Lek jest dostępny bez recepty, należy go jednak stosować ostrożnie i zgodnie z informacją w ulotce. Glucardiamid ma dobre opinie. Jest stosowany w różnych sytuacjach: podczas intensywnych wycieczek w góry i wyczerpujących treningów rowerowych, ale i przed intensywnym dniem oraz w nagłych spadkach bicia serca i zasłabnięciach, a także przy chwilowym osłabieniu, spadku ciśnienia lub cukru. Pacjenci są zadowoleni zarówno z efektów, jak i wygody użytkowania preparatu.

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Glucardiamid nie może być stosowany przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu (osoby z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, a także a niedoborem sacharazy izomaltazy). Przeciwwskazaniem jest również:

Stosując Glucardiamid należy zachować szczególną ostrożność u osób z ciężką astmą, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, padaczką i cukrzycą. Ze stosowaniem produktu wiąże się ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

Możliwe skutki uboczne to: obniżenie progu drgawkowego, uporczywy kaszel, skurcz oskrzeli i ból głowy. Przy równoczesnym stosowaniu z rodankiem wapniowym mogą wystąpić wymioty. Glucardiamidu nie należy stosować po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu. Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza