Hipertensjolog - pierwsza wizyta, zakres obowiązków, diagnozowane choroby
Hipertensjolog to lekarz, specjalizujący się w nadciśnieniu tętniczym i chorobami z tym związanymi. Hipertensjologia funkcjonuje od niedawna, w Polsce pojawiła się w 2006 roku. Kiedy warto umówić się na wizytę do hipertensjologa?
1. Kim jest hipertensjolog?
Hipertensjolog to lekarz specjalista, posiadający szeroką wiedzę o nadciśnieniu tętniczym i problemach zdrowotnych, związanych ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką.
Hipertensjologia to specjalizacja lekarska, która powstała w 2006 roku w Polsce. Jej stworzenie było konieczne ze względu na ogromną ilość osób, chorujących na nadciśnienie.
Szacuje się, że na nadciśnienie cierpi co 3 dorosła osoba, obecnie schorzenie to jest uznawane za chorobę cywilizacyjną, podobnie jak cukrzyca, choroba wieńcowa, miażdżyca, osteoporoza, alergie, depresja czy nerwica.
2. Kiedy warto umówić się na wizytę u hipertensjologa?
Wizytę u hipertensjologa motywuje przede wszystkim zbyt wysokie ciśnienie krwi, które wielokrotnie wynosiło powyżej 140/90 mm Hg. Dodatkowo warto skonsultować się ze specjalistą, jeżeli zauważymy występowanie dolegliwości, takich jak:
- zawroty głowy,
- szum w uszach,
- ból głowy, zwłaszcza z tyłu,
- uczucie ucisku w głowie,
- częste krwawienie z nosa,
- zmęczenie,
- nadmierne rozdrażnienie,
- kołatanie serca,
- bóle w okolicach klatki piersiowej,
- duszności,
- bezsenność.
Do hipertensjologa są też kierowani cukrzycy, osoby z zespołem metabolicznym lub niewydolnością nerek. Ryzyko nadciśnienie tętniczego jest wyższe również u pacjentów w podeszłym wieku, po operacjach. Ponadto, pod stałą opieką lekarza powinna być kobieta w ciąży ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym.
Zobacz także:
3. Jak przygotować się do wizyty u hipertensjologa?
Podstawą jest zgromadzenie wszystkich aktualnych wyników badań, a także przygotowanie dzienniczka, w którym przez tydzień, a najlepiej przez dwa zapisujemy wartości ciśnienia krwi.
Pomiary najlepiej wykonywać dwa razy dziennie o stałych porach. Na godzinę przed wizytą warto zrezygnować z palenia papierosów, nie pić kawy i unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
Pomocne może być również dotarcie do przychodni przed wyznaczonym czasem, by uspokoić oddech przez kilkanaście minut, tak by lekarz mógł sprawdzić ciśnienie bez obaw o nieprawidłowy wynik.
4. Pierwsza wizyta u hipertensjologa
Hipertensjolog na początku przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, standardowe są pytania o odczuwane dolegliwości, przebyte i obecne choroby, a także o schorzenia występujące w rodzinie.
Następnie specjalista może przejść do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. W razie potrzeby może też zlecić dodatkowe badania, między innymi morfologię krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów, stężenie potasu, sodu, kreatyniny, kwasu moczowego czy poziom glukozy.
Często lekarz już na pierwszej wizycie jest w stanie postawić diagnozę, rozpoznać przyczynę choroby i zaproponować najlepszą formą leczenia. Dodatkowo hipertensjolog jest w stanie doradzić odpowiednią formą aktywności fizycznej, zachęcić do wprowadzenia zmian w diecie czy o zmniejszeniu spożycia soli. Jeżeli jest taka potrzeba, lekarz może przepisać leki i ustalić dawkowanie.
5. Jakie choroby może zdiagnozować hipertensjolog?
Hipertensjolog diagnozuje nadciśnienie tętnicze i związane z tym powikłania narządowe lub naczyniowo-sercowe. Po potwierdzeniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi lekarz powinien znaleźć przyczynę problemów zdrowotnych.
U większości pacjentów nadciśnienie tętnicze jest spowodowane niezdrowym trybem życia, uzależnieniem od papierosów, brakiem aktywności fizycznej i zbyt dużą masą ciała.
Może być jednak skutkiem wielu chorób, takich jak:
- nadczynność przytarczyc,
- guz chromochłonny,
- guzy nadnerczowe,
- nadczynność tarczycy,
- choroba Conna,
- choroby miąższu nerek,
- zwężenie tętnic nerkowych,
- niedomykalność aortalna,
- niedokrwistość,
- niedomykalność aortalna.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.