Inteligentna prezerwatywa – najnowsze osiągnięcie brytyjskich naukowców
Różnorodność dostępnych współczesnemu człowiekowi metod antykoncepcji nie zniechęca uczonych do podejmowania kolejnych badań służących ich rozwojowi. W ostatnim czasie światło dzienne ujrzał innowacyjny wynalazek opracowany przez brytyjskich naukowców, który wprowadza antykoncepcję na całkowicie nowy etap zaawansowania.
1. Innowacyjna profilaktyka
Zespół naukowców związanych z Isaac Newton Academy wynalazł prezerwatywę, która zmienia kolor pod wpływem kontaktu z bakteriami odpowiedzialnymi za choroby przenoszone drogą płciową. Od innowacyjności projektu, nazwanego przez twórców S.T.EYE., bardziej zaskakujący jest jednak wiek młodych geniuszy – członkowie 3-osobowej grupy liczą sobie od 13 do 14 lat. Chłopcy postanowili znaleźć sposób, który umożliwiłby wykrywanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób wenerycznych.
„Chcieliśmy zrobić coś, co sprawi, że wykrywanie chorób przenoszonych drogą płciową będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki czemu ludzie będą mogli podjąć natychmiastowe działania w zaciszu własnego domu, bez konieczności poddawania się inwazyjnym badaniom lekarskim” – komentuje jeden z członków genialnej drużyny, czternastoletni Daanyaal Ali.
2. Prestiżowa wygrana
Ich pomysł został doceniony, zostali bowiem laureatami londyńskiego TeenTech Awards w kategorii zdrowia i medycyny. Podczas konkursu prezentowane są wynalazki studentów, którzy łącząc naukę i najnowsze technologie, opracowują innowacyjne metody upraszczające życie człowieka w najróżniejszych dziedzinach. Nagrodę odebrali w renomowanym towarzystwie naukowym Royal Society w stolicy Anglii.
„Zachęcamy uczniów do zaprezentowania swoich pomysłów, poza szkolną klasą, gronu profesjonalistów, którzy mogą docenić ich potencjał” – stwierdza założyciel i prezes TeenTech, Maggie Philbin.
Wśród innych ciekawych propozycji znalazły się buty umożliwiające wykorzystanie energii wytwarzanej np. podczas spaceru czy dopasowujące się do koloru ubrań akcesoria do włosów z zasięgiem Wi-Fi.
Źródło: mirror.co.uk
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.