Trwa ładowanie...

Intrinsic factor – rola, przyczyny niedoboru, wskazania do badania

Avatar placeholder
12.06.2023 19:24
Intrinsic factor warto wykonać w przypadku bólów i zawrotów głowy.
Intrinsic factor warto wykonać w przypadku bólów i zawrotów głowy. (Adobe Stock)

Intrinsic factor, znany także jako czynnik Castle’a, czynnik wewnętrzny lub czynnik IF, to mukoproteina wydzielana przez komórki okładzinowe żołądka. Jest białkiem niezbędnym do wchłaniania witaminy B12 w obrębie przewodu pokarmowego. Jak można się domyślać, jego brak prowadzi do niedoborów kobalaminy, co wywołuje wiele dolegliwości i niepokojące objawy. Kiedy zrobić badania?

spis treści

1. Co to jest intrinsic factor?

Intrinsic factor (IF), inaczej czynnik wewnętrzny, czynnik Castle'a, to glikoproteina wytwarzana przez komórki okładzinowe śluzówki żołądka. Te są umiejscowione głównie w górnej części szyjki gruczołów właściwych żołądka w obszarze dna oraz trzonu.

Najważniejszą funkcją czynnika Castle'a jest umożliwienie wchłaniania dostarczanej z pożywieniem witaminy B12 - z przewodu pokarmowego, w jelitach. Tworzy z nią kompleks, który jest trwały i odporny na trawienie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Witamina B12, czyli kobalamina, to złożony organiczny związek chemiczny, który reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie. Odpowiada za produkcję erytrocytów, bierze udział w biosyntezie nukleotydów oraz choliny, która wchodzi w skład osłonki mielinowej otaczającej nerwy.

Ponadto uczestniczy w procesach przetwarzania białek, tłuszczu oraz węglowodanów i ich przemianom na energię.

Ponieważ kobalamina jest kluczowa dla funkcjonowania organizmu, głównie układu krwiotwórczego oraz nerwowego, niedobór czynnika IF, a co a tym idzie witaminy B12, może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

2. Przyczyny niedoboru czynnika Castle’a

Niedobór czynnika Castle’a może mieć charakter wrodzony i nabyty. Wrodzony jest bardzo rzadką chorobą spowodowaną mutacjami genu GIF, które są dziedziczone w sposób autosomalny recesywny. Pierwsze objawy wrodzonego niedoboru czynnika Castle’a pojawiają się przed 5. rokiem życia).

W przypadku nabytego niedoboru czynnika IF, patologia jest wynikiem:

  • gastrektomii, to jest resekcji żołądka, czyli operacyjnego - całkowitego lub prawie całkowitego - usunięcia żołądka,
  • stosowania leków z grupy antagonistów receptora H2 (leki przeciwhistaminowe),
  • zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka wywołanego przez bakterię Helicobacter pylori,
  • obecność przeciwciał przeciwko czynnikowi wewnętrznemu Castle’a oraz przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka.

3. Skutki niedoboru intrinsic factor

Brak lub niedobór czynnika wewnętrznego prowadzi do zaburzenia wchłaniania, a co za tym idzie niedoboru witaminy B12.

Niedobór kobalaminy rozpoznaje się je jako złożony zespół chorobowy, którego głównymi objawami są symptomy neurologiczne, hematologiczne i psychiatryczne.

Najczęstszą konsekwencją występowania przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka i przeciwciał przeciwko czynnikowi Castle’a jest anemia megaloblastyczna (anemia złośliwa).

Anemia złośliwa, inaczej choroba Addisona-Biermera, to schorzenie autoimmunizacyjne, w którym układ odpornościowy skierowany jest przeciwko strukturom własnego organizmu. Atakowanym białkiem jest czynnik wewnętrzny Castle’a lub produkujące go komórki okładzinowe śluzówki żołądka.

4. Wskazania do badania intrinsic factor

Oznaczanie przeciwciał przeciwko czynnikowi Castle'a należy wykonać w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak:

Wskazaniem do badania IF jest także:

Najczęstszym i jednocześnie najmniej inwazyjnym badaniem jest oznaczanie we krwi przeciwciał przeciwko czynnikowi Castle’a. Możliwe jest także wykonanie testu Schillinga (badanie moczu).

Czynnik IF można także oznaczyć w soku żołądkowym pobranym po podaniu pentagastryny (to syntetyczna postać gastryny).

Obecność przeciwciał IFA we krwi (dodatni wynik badania) wraz z typowymi nieprawidłowościami w morfologii i niskim poziomem witaminy B12 we krwi wskazuje na anemię megaloblastyczną (złośliwą). Jej leczenie polega na iniekcjach domięśniowych witaminy B12 (kobalamina podana drogą doustną nie wchłonie się z przewodu pokarmowego).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze