Trwa ładowanie...

Jak dbamy o swoje zdrowie, czyli 8 stylów zdrowia Polaków

 Sylwia Stachura
20.12.2018 12:08
Jak dbamy o swoje zdrowie, czyli 8 stylów zdrowia Polaków
Jak dbamy o swoje zdrowie, czyli 8 stylów zdrowia Polaków (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Czym jest zdrowie? Większości z nas kojarzy się po prostu z brakiem chorób, ale tak naprawdę na zdrowie składa się wiele czynników. Zdrowa dieta i regularna aktywność są ważne, jednak dla dobrego samopoczucia liczy się więcej – relacje z innymi, spokój i równowaga pomiędzy różnymi sferami życia. Jaką postawę wobec zdrowia mają Polacy? Ciekawych informacji dostarcza raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”.

Logo raportu „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”
Logo raportu „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków” (USP Zdrowie)
spis treści

1. Zdrowotny portret Polaków

Na podstawie wyników badań ankiety wyróżniono osiem stylów zdrowia Polaków. Która postawa jest dominująca? Najwięcej z nas to Poprawni Optymiści, czyli osoby ceniące balans pomiędzy pracą, życiem prywatnym i rozrywką. Poprawni Optymiści mają zaufanie do tradycyjnej medycyny, dlatego regularnie się badają i przestrzegają zaleceń lekarzy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jakie są inne style zdrowia Polaków? Są wśród nas Pozorni Twardziele, którzy nie interesują się zdrowiem, zasadami komponowania posiłków i rzadko pojawiają się w gabinetach lekarskich. Aż 19 proc. kobiet to Zmęczone Heroiny, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu, często się odchudzają i są zestresowane. Niepocieszonym Podjadaczom niezdrowe przekąski rekompensują samotność i brak bliskich relacji interpersonalnych.

Najbardziej szczęśliwi są Pogodni Mędrcy – aż 71 proc. z nich jest zadowolonych ze swojego życia. Cenią wartości rodzinne i relacje przyjacielskie oraz unikają używek. Inne podejście mają Świadomi Indywidualiści, którzy biorą sprawy we własne ręce – wierzą w zdrowy rozsądek, są skłonni leczyć się samodzielnie i szukają informacji o zdrowiu w internecie.

Z kolei Zdesperowani Buntownicy (6 proc. ankietowanych kobiet i 9 proc. mężczyzn) w ogóle nie przejmują się zdrowiem, dietą, nie stronią od alkoholu i papierosów. Jak wynika z raportu, najrzadziej występujący styl zdrowia wśród Polaków to Towarzyscy Hedoniści. To osoby, dla których przynależność do grupy jest ważnym aspektem życia. Nie interesują się zdrowym trybem życia, nie zwracają uwagi na prawidłowe odżywianie, a po używki sięgają zwykle w celach towarzyskich.

2. Kobiety jako Rodzinni Ambasadorzy Zdrowia

Z raportu „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków” dowiadujemy się, że co trzeci z nas zwraca się po rady i wskazówki dotyczące zdrowia do mamy, żony lub partnerki. To właśnie kobiety są Rodzinnymi Ambasadorami Zdrowia, czyli osobami, które pomagają w czasie choroby i udzielają informacji dotyczących zdrowia. Kobiety mają większą wiedzę, świadomość i doświadczenie w tej sferze życia. Poza tym w Polsce wciąż mają przypisaną rolę strażniczek domowego ogniska, opiekujących się dziećmi i chorymi. Niestety, kobiety bardzo często czują się niedocenione i osamotnione w swojej odpowiedzialnej roli.

Raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”
Raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków” (USP Zdrowie)

Raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków” dostarcza wielu ciekawych informacji o nas samych. Przede wszystkim uświadamia, że zdrowie to coś więcej niż dobra kondycja i racjonalne odżywianie – to zbiór wielu czynników dotyczących dobrego stanu fizycznego, psychicznego i społecznego.

Chcesz wiedzieć, jaki masz styl zdrowia? Na stronie www.stylezdrowia.pl możesz sprawdzić swoje podejście do zdrowia i skorzystać z rad dotyczących zdrowego stylu życia.

Raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”

Raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”

Najnowszy Raport Style Zdrowia Polek i Polaków stanowi kolejny krok w poznawa­niu i zrozumieniu naszych stylów zdrowia. Czy płeć determinuje nasz styl zdrowia? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jak bardzo Polki i Polacy różnią się w podejściu do tematu zdrowia?

Poznaj 8 stylów zdrowia Polaków i sprawdź, jaka jest twoja postawa wobec zdrowia.

Sprawdź najnowszy raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze