Jak dbamy o swoje zdrowie, czyli 8 stylów zdrowia Polaków

Czym jest zdrowie? Większości z nas kojarzy się po prostu z brakiem chorób, ale tak naprawdę na zdrowie składa się wiele czynników. Zdrowa dieta i regularna aktywność są ważne, jednak dla dobrego samopoczucia liczy się więcej – relacje z innymi, spokój i równowaga pomiędzy różnymi sferami życia. Jaką postawę wobec zdrowia mają Polacy? Ciekawych informacji dostarcza raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”.

Zdrowotny portret Polaków

Na podstawie wyników badań ankiety wyróżniono osiem stylów zdrowia Polaków. Która postawa jest dominująca? Najwięcej z nas to Poprawni Optymiści, czyli osoby ceniące balans pomiędzy pracą, życiem prywatnym i rozrywką. Poprawni Optymiści mają zaufanie do tradycyjnej medycyny, dlatego regularnie się badają i przestrzegają zaleceń lekarzy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jakie są inne style zdrowia Polaków? Są wśród nas Pozorni Twardziele, którzy nie interesują się zdrowiem, zasadami komponowania posiłków i rzadko pojawiają się w gabinetach lekarskich. Aż 19 proc. kobiet to Zmęczone Heroiny, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu, często się odchudzają i są zestresowane. Niepocieszonym Podjadaczom niezdrowe przekąski rekompensują samotność i brak bliskich relacji interpersonalnych.

Najbardziej szczęśliwi są Pogodni Mędrcy – aż 71 proc. z nich jest zadowolonych ze swojego życia. Cenią wartości rodzinne i relacje przyjacielskie oraz unikają używek. Inne podejście mają Świadomi Indywidualiści, którzy biorą sprawy we własne ręce – wierzą w zdrowy rozsądek, są skłonni leczyć się samodzielnie i szukają informacji o zdrowiu w internecie.

Z kolei Zdesperowani Buntownicy (6 proc. ankietowanych kobiet i 9 proc. mężczyzn) w ogóle nie przejmują się zdrowiem, dietą, nie stronią od alkoholu i papierosów. Jak wynika z raportu, najrzadziej występujący styl zdrowia wśród Polaków to Towarzyscy Hedoniści. To osoby, dla których przynależność do grupy jest ważnym aspektem życia. Nie interesują się zdrowym trybem życia, nie zwracają uwagi na prawidłowe odżywianie, a po używki sięgają zwykle w celach towarzyskich.

Kobiety jako Rodzinni Ambasadorzy Zdrowia

Z raportu „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków” dowiadujemy się, że co trzeci z nas zwraca się po rady i wskazówki dotyczące zdrowia do mamy, żony lub partnerki. To właśnie kobiety są Rodzinnymi Ambasadorami Zdrowia, czyli osobami, które pomagają w czasie choroby i udzielają informacji dotyczących zdrowia. Kobiety mają większą wiedzę, świadomość i doświadczenie w tej sferze życia. Poza tym w Polsce wciąż mają przypisaną rolę strażniczek domowego ogniska, opiekujących się dziećmi i chorymi. Niestety, kobiety bardzo często czują się niedocenione i osamotnione w swojej odpowiedzialnej roli.

Raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków” dostarcza wielu ciekawych informacji o nas samych. Przede wszystkim uświadamia, że zdrowie to coś więcej niż dobra kondycja i racjonalne odżywianie – to zbiór wielu czynników dotyczących dobrego stanu fizycznego, psychicznego i społecznego.

Chcesz wiedzieć, jaki masz styl zdrowia? Na stronie www.stylezdrowia.pl możesz sprawdzić swoje podejście do zdrowia i skorzystać z rad dotyczących zdrowego stylu życia.

Raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”

Najnowszy Raport Style Zdrowia Polek i Polaków stanowi kolejny krok w poznawa­niu i zrozumieniu naszych stylów zdrowia. Czy płeć determinuje nasz styl zdrowia? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jak bardzo Polki i Polacy różnią się w podejściu do tematu zdrowia?

Poznaj 8 stylów zdrowia Polaków i sprawdź, jaka jest twoja postawa wobec zdrowia.

Sprawdź najnowszy raport „USP Zdrowie – Style zdrowia Polek i Polaków”.

Komentarze (1)
~agata
~agata ponad rok temu

niestety nie udało mi się wyeliminować wszystkich nawyków, szczególnie tych słodkich :)ale próbuję i walczę. dodatkowo stosuje taksyfoline, oleje bogate w omega 3,6 i 9 oraz magnez i selen. bo tego najbardziej mi brakowało. samopoczucie mam coraz lepsze

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.