Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się opryszczki wargowej?

Czujesz denerwujące łaskotanie, swędzenie albo pieczenie w okolicy ust? To mogą być początki opryszczki wargowej, nazywanej potocznie zimnem. Te nieprzyjemne odczucia pojawiają się jeszcze przed wystąpieniem widocznych objawów choroby jak zaczerwienienie czy wypełnione płynem surowiczym pęcherze.

Szacuje się, że prawie 90 proc. z nas jest nosicielem wirusa opryszczki, choć większość nawet o tym nie wie! Duża część infekcji przebiega bezobjawowo, dlatego do czasu pierwszego ujawnienia się wirusa nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy jego nosicielami. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów opryszczki najważniejsza jest szybka reakcja i sięgnięcie po preparaty, które zabezpieczą chore miejsce i przyspieszą proces leczenia.

1. Co powoduje opryszczkę?

Przyczyną opryszczki pojawiąjącej się na naszych ustach jest wirus opryszczki pospolitej (HSV- łac. Herpes Simplex Virus). HSV atakuje jedynie ludzi, a za opryszczkę wargową odpowiedzialne są typ 1 oraz 2 wirusa. Szacuje się, że 80 proc. przypadków opryszczki wywoływanych jest przez wirus HSV-1 (typ 1).

Do infekcji HSV dochodzi najczęściej w okresie dzieciństwa, a czasami już przy porodzie. Zazwyczaj przez większość życia nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy jego nosicielami. Wirus opryszczki "ukrywa się" w naszych komórkach nerwowych, uaktywniając się w nie do końca dotychczas poznany sposób, w odpowiedzi na stres czy uszkodzenia skóry.

2. Jak się zarażamy?

Największe prawdopodobieństwo, że zarazisz się wirusem opryszczki, występuje, gdy masz bliski kontakt z osobą u której występują zauważalne symptomy choroby. Niestety aktywny wirus może znajdować się w ślinie osoby zakażonej, nawet gdy nie towarzyszą temu widoczne objawy. Wówczas zdarza się, że nieświadomie, napijecie się z jednej butelki czy zjecie wspólnie kanapkę.

W takiej sytuacji prawdopodobnie dojdzie do bezobjawowej infekcji i staniesz się nosicielem wirusa opryszczki, który da o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Źródłem zakażenia mogą być także osobiste przedmioty jak pomadki do ust czy golarki, dlatego unikaj dzielenia się nimi, a w drogeriach nie używaj testerów.

3. Skuteczny sposób na szybkie wyeliminowanie opryszczki

W przypadku tej choroby wirusowej ważne jest szybkie i zdecydowane działanie. Im szybciej zareagujesz tym szybciej pozbędziesz się jej kłopotliwych objawów. Pamiętaj, że wirusa opryszczki nie da się trwale wyeliminować z naszego organizmu – możemy jedynie leczyć objawy, wspomagać organizm w walce z intruzem i unikać czynników powodujących nawroty choroby.

Pojawiające się na początku swędzenie czy pieczenie potrafi wyprowadzić z równowagi, mamy ochotę się podrapać i ciężko nam to opanować. Drapanie czy ciągłe dotykanie miejsca w którym rozwija się opryszczka to najgorsze z możliwych wyjść! Podrażnianie i rozdrapywanie chorego miejsca pogorszy sprawę, a dodatkowo może być przyczyną infekcji bakteryjnej. Zamiast ćwiczyć siłę woli i czekać na dalszy rozwój choroby warto jak najszybciej sięgnąć po preparaty, nie tylko zmniejszające swędzenie i pieczenie, ale działające w każdej fazie opryszczki, skracając czas jej trwania.

Do wyrobów medycznych zasługujących na naszą uwagę należą te, które swoje działanie opierają na opatentowanej technologii Filmogel® - jej skuteczność potwierdzono w trakcie badań klinicznych. W Polsce Filmogel® dostępny jest pod postacią wyrobu medycznego URGO na opryszczkę. Ten płynny opatrunek aplikujemy na chore miejsce przy użyciu jednorazowego aplikatora – dzięki czemu mamy pewność, że nie dojdzie do zakażenia wtórnego.

Filmogel® tworzy na powierzchni skóry ochronną barierę, której właściwości pozwalają na przepuszczanie powietrza, ale przy tym zatrzymują wodę. Dzięki temu tworzy się środowisko sprzyjające procesowi leczenia opryszczki.

Opatrunek Urgo na Opryszczkę jest niewidoczny i dyskretny, można nałożyć makijaż po jego aplikacji. Dzięki nałożeniu preparatu w momencie pojawienia się pierwszych objawów ograniczysz rozwój wirusów, tym samym unikniesz wystąpienia kolejnych, bolesnych i uciążliwych symptomów jak wykwit i pęcherze.

Co więcej, ten wyrób medyczny leczy opryszczkę w każdej fazie, dlatego aplikuj go nie tylko na początku, ale również w momencie gdy pojawiły się już pęcherze czy owrzodzenia. Oprócz złagodzenia bólu, opatrunek ochroni chore miejsce przed infekcją bakteryjną, która zawsze utrudnia i wydłuża proces leczenia.

Technologia Filmogel® pozwala nie tylko na aktywne zwalczanie wirusów, ale także przyspiesza gojenie i regenerację uszkodzonej skóry, tym samym skracając czas trwania opryszczki. W przypadku problemów z nawrotami tej choroby wirusowej zawsze miej pod ręką URGO na opryszczkę, aby atak wirusów już nigdy Cię nie zaskoczył.

Infografika

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.