Jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu?
Jak szybko wytrzeźwieć, by usiąść za kierownicą samochodu czy wrócić do pełnienia obowiązków zawodowych czy prywatnych? Okazuje się, że nie ma cudownych sposobów na to, żeby po wypiciu dużej ilości alkoholu w krótkim czasie stanąć na nogi i być w pełni władz umysłowych. Pełne pozbycie się alkoholu z organizmu to proces, który może zająć wiele godzin.
1. Jak szybko wytrzeźwieć po piwie, winie czy wódce?
Jak szybko wytrzeźwieć, żeby jechać samochodem czy po prostu dojść do siebie, by móc wrócić do codziennych obowiązków? Okazuje się, wbrew powszechnej opinii nie istnieją sposoby na to, by pozbyć się alkoholu z krwi.
Proces trzeźwienia jest znacznie dłuższy niż czas picia. Na przykład by usunąć z organizmu alkohol obecny w jednym wypitym piwie, potrzebne są na to co najmniej 3 godziny pracy wątroby i pozostałych narządów.
2. Od czego zależy upojenie i trzeźwienie po alkoholu?
Upojenie alkoholowe, czyli stan nietrzeźwości, cechują zaburzenia świadomości występujące po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.
To, jak szybko po spożyciu piwa, wina czy wódki pojawiają się objawy upojenia alkoholowego, zależy od wielu czynników. To między innymi:
- ilość wypitego alkoholu,
- moc spożytego trunku (ilość czystego alkoholu),
- płeć,
- waga, budowa ciała (osoby, które mają rozbudowaną tkankę mięśniową i są dobrze zbudowane, są bardziej odporne na działanie alkoholu),
- stan zdrowia, samopoczucie,
- przyjmowane leki,
- częstotliwości picia,
- indywidualnie uwarunkowana tolerancja alkoholu,
- spożyty posiłek przed piciem alkoholu (pusty żołądek, obfity obiad. Co interesujące, jedzenie tłustych potraw wprawdzie spowalnia wchłanianie alkoholu do krwi, ale nie eliminuje go. Co więcej, im później alkohol dotrze do wątroby, tym później zacznie go ona metabolizować. Oznacza to, że jedząc przed i podczas picia alkoholu zwiększamy jedynie czas jego wchłaniania się).
Ile godzin się trzeźwieje po 0,5 l wódki czy piwa?
Nie da się precyzyjnie określić, ile godzin potrzeba na pozbycie się alkoholu z organizmu. Wiadomo, że zależy to od wielu czynników.
W procesie trzeźwienia kluczową rolę odgrywa wątroba, która odpowiada za usuwanie alkoholu z organizmu. Przyjmuje się, że narząd średnio pozbywa się 0,15 promila alkoholu na godzinę.
3. Kiedy można prowadzić po alkoholu?
Stan trzeźwości można sprawdzić, wykorzystując alkomat online lub tradycyjny, który pozwoli na wiarygodne określenie, czy kierowca może prowadzić auto.
Warto pamiętać, że pojęcie stanu nietrzeźwości w polskim prawie karnym zgodnie przepisami zachodzi on, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
- zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
O stanie wskazującym na spożycie alkoholu mówi się, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
- obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza. Prowadzenie pojazdu w tym stanie stanowi wykroczenie z art. 86 albo 87§1 Kodeksu wykroczeń.
4. Co wypłukuje alkohol z organizmu?
Nie ma sposobu na to, by metabolizm w cudowny sposób przyspieszył, a wątroba usunęła alkohol z organizmu ekspresowo. Nie pomoże ani mocna kawa czy mikstura na wytrzeźwienie, ani zimny prysznic, drzemka, bieganie czy trening siłowy. Działania te mogą pobudzić i sprawić wrażenie „postawienia na nogi”, ale na pracę wątroby nie będą miały wielkiego wpływu.
Jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu? Przede wszystkim odpoczywać drzemiąc (sen regeneruje organizm) lub udając się na spoczynek nocny. Inne sposoby? Warto:
- Jeść pełnowartościowe posiłki (komponując je warto pamiętać o tym, co wypłukuje alkohol z organizmu. To głównie mikroelementy, takie jak magnez, potas, sód, wapń oraz witaminy B6, B12 i C).
- Wziąć chłodny prysznic. W kontakcie z zimną wodą ciało zareaguje intensywną pracą. Aby przywrócić i utrzymać optymalną temperaturę ciała, krew zacznie szybciej krążyć w żyłach, co wesprze proces trzeźwienia.
- Nawadniać organizm, pijąc wodę, witaminę C (sok pomarańczowy, woda z sokiem cytryny, rozpuszczalne suplementy z witaminą C).
- Dotleniać się.
Podjęte działania sprawią, że wątroba będzie mogła pracować efektywnie i możliwie szybko usunąć z organizmu etanol oraz toksyny powstałe w wyniku jego spożycia. To pozwoli nieco usprawnić metabolizm alkoholu, ale przede wszystkim nie odczuwać dotkliwych skutków nadmiernego spożycia kolejnego dnia.
Najlepszym sposobem na to, by w przyszłości uniknąć poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak szybko wytrzeźwieć, jest zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem, zarówno jeśli chodzi o ilość wypijanego alkoholu, jak i czas oraz miejsce jego konsumpcji. Nie warto ani szarżować i tracić zdrowia, ani ryzykować utraty jego, prawa jazdy czy nawet życia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.