Trwa ładowanie...

Jak zbudować portfel seniora?

Szacuje się, że co trzecie dziecko dziś urodzone w Europie dożyje 100 lat. Nasz okres senioralny wydłuży się więc do kilkudziesięciu lat. Z czego żyć na emeryturze i jak zabezpieczyć swoją przyszłość na ten ważny okres w naszym życiu?

1. Portfel polskiego seniora

O tym jak zbudować portfel seniora dyskutowali uczestnicy III Kongresu Gospodarki Senioralnej w Warszawie. Obecnie w Polsce emerytury są na dużo niższym poziomie niż w Europie. Według danych GUS przeciętna kwota emerytury to 2043 zł, z czego ponad milion osób otrzymuje emerytury powyżej 2600 zł miesięcznie. Natomiast ⅔ emerytów dysponuje kwotami poniżej średniej. Przeciętny miesięczny dochód do dyspozycji na jedną osobę w gospodarstwie domowym wynosi 1386 zł, natomiast w gospodarstwie domowym emeryta 1510 zł. Według badań GUS 30% tej kwoty seniorzy wydają na leki. Duży wzrost liczby osób pobierających emeryturę oraz niska dzietność, dodatkowo wpłynie na obniżenie emerytur w przyszłości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Na seniorów czyhają też inne zagrożenia. Eksperci twierdzą, że pokolenie obecnych ludzi w srebrnym wieku w Polsce zostało wychowane w innych realiach. Pokolenie uczone wzajemnego zaufania, współpracy i wiary, że to co mówią instytucje jest prawdą.

Zobacz także:

Osoby starsze są więc najłatwiejszym łupem w różnych segmentach gospodarki. Są one ze swojej istoty bardziej otwarte i ufne. Bardzo często nie mają też szans na dochodzenie swoich roszczeń, ze względu na to, że w wielu przypadkach nie mają już czasu. Często przekłada się to na uszczuplenie ich budżetu.

Kolejnym zagrożeniem jest przepłacanie. Seniorzy są też narażeni na kontakt z produktami niskiej jakości. Brak konkurencji w obszarze srebrnej gospodarki sprzyja windowaniu cen i nie poprawia jakości.

- Jest ogromna potrzeba standaryzacji usług dla seniorów. Z myślą o bezpieczeństwie i komforcie osób starszych stworzono kryteria oceny jakości produktów i usług OK SENIOR. Audyty i certyfikację prowadzimy w kilku obszarach. W przypadku domów seniora badamy między innymi infrastrukturę, poszanowanie praw osób starszych, kompetencje personelu, wyżywienie, sposób komunikacji z osobą starszą. Natomiast wszędzie tam, gdzie senior może być klientem dóbr i usług (np. usługi telekomunikacyjne, bankowe, ubezpieczeniowe, turystyczne) wprowadziliśmy cztery fundamentalne kryteria certyfikatu OK SENIOR - bezpieczny, potrzebny, przystępny, zrozumiały. Nie wystarczy zatem, aby dany produkt lub usługa były wysokiej jakości. Muszą również̇ gwarantować́ spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla osób starszych. Muszą być́ łatwe w odbiorze dla osób z ograniczonym funkcjonowaniem zmysłów (wzroku, słuchu) oraz przyjazne w użytkowaniu. Poza tym oferta musi odpowiadać́ na rzeczywiste potrzeby osób starszych i chronić́ przed nadużyciami, a także być́ łatwo dostępna - uważa Robert Murzynowski, prezes Healthy Ageing, Program Certyfikacji OK SENIOR.

mat. prasowe
mat. prasowe

Wszystkie te zagrożenia są realne z perspektywy budżetu seniora i jego właściwego wydatkowania. Podczas III Kongresu Gospodarki Senioralnej zaproponowano rozwiązania jak sprawnie je zniwelować, by stworzyć portfel seniora i jak sprawić by ten portfel był bardziej zasobny.

2. Kierunek: przyszłość

Przede wszystkim już teraz każdy przyszły senior powinien zadbać o przygotowanie wygodnej przestrzeni do życia w przyszłości.

- Inteligentny dom, czy inteligentne mieszkanie, to rozwiązania stosowane na rynku, które pozwalają technologii nauczyć się zachowań seniora, przyzwyczaić się do nich, tak, by wychwycić anomalne zachowania, jak na przykład upadek. Technologia pozwala na reagowanie wcześniej, zanim wystąpi realne zagrożenie życia. Innowacyjne podejście do przestrzeni powinno być budowane na mądrej technologii. Nie jest ważne, gdzie te urządzenia się znajdują. Zawsze na koniec dnia te sygnały powinny trafić do drugiego człowieka, którym jest lekarz, opiekun, czy osoba z centrum medycznego. Samo zautomatyzowanie danych nie poprawi jakości życia osób starszych - wyjaśnia prof. Dariusz Dudek, przewodniczący rady Instytutu Kardiologii CM UJ, koordynator kampanii “Stawka to Życie. Zastawka to Życie”.

Zdaniem Bolesława Melucha, doradcy zarządu Związku Banków Polskich, dostosowanie do potrzeb (funkcjonalnych, wielkości gospodarstwa oraz potencjału finansowego) mieszkania, ma również znaczenie. Zbyt duże powierzchnie mieszkań są trudne do utrzymania przez seniorów, a koszty ich ogrzania mogą okazać się zbyt wysokie.

Znaczenie ma również odpowiednie oświetlenie, które powinno zmieniać się wraz z wiekiem, co może wpływać na samopoczucie i potrzebę aktywności seniorów. Chłodne barwy światła naturalnie pobudzają do działania i pracy, barwy ciepłe relaksują i sprzyjają odpoczynkowi. Oko człowieka po 65 roku życia potrzebuje dużo większej dawki światła niż we wcześniejszych latach.

prof. Dariusz Dudek / mat. prasowe
prof. Dariusz Dudek / mat. prasowe

Starzenie się społeczeństwa może doprowadzić do niedoboru osób w wieku produkcyjnym, a tym samym wzrostu płac, powodując inflację płacową. Może rozwiązaniem będzie wprowadzenie elastycznych metod pracy? Jednym z proponowanych rozwiązań jest nowy podziału czasu pracy. Osoby zatrudnione miałyby pracować 4 razy w tygodniu, 10 miesięcy w roku do 80 lat. Dzięki temu nie byłyby tak bardzo fizycznie wyeksploatowane w wieku produkcyjnym i miały możliwość aktywności zawodowej po 60. roku życia

Kolejnym rozwiązaniem jest dodatkowa aktywizacja na emeryturze, po to by seniorzy mogli zakładać własną działalność na zasadach preferencyjnych z korzyścią dla swojego portfela i budżetu Państwa.

#dziejesienazywo: Jakie są przyczyny depresji u seniorów?
#dziejesienazywo: Jakie są przyczyny depresji u seniorów?

Prowadząca Karina Kunkiewicz rozmawia z gośćmi programu na temat depresji wśród osób starszych. Psychiatra

zobacz galerię

Dodatkową formą wsparcia dla budżetu seniora są konta oszczędnościowe i programy ubezpieczeniowe. Często ze względu na emigrację nie mogą oni liczyć na własne rodziny. Opiekę w specjalnych ośrodkach dla osób niesamodzielnych należy jednak opłacić.

Zdaniem ekspertów na rynku brakuje ofert ubezpieczeniowych na wypadek niesamodzielności. Oferty długoterminowe, to oferty które zakładają, że jeśli senior w wypadku niesamodzielności zdecyduje się na pobyt w domu opieki będzie go na to stać.

O tym jak będzie wyglądał nasz portfel na emeryturze musimy decydować sami. Skutecznych rozwiązań na pogrubienie naszego portfela będzie przybywać. Warto jest zdecydować się na kilka z nich.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

III kongres gospodarki senioralnej
III kongres gospodarki senioralnej (mat. prasowe)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza