Jestem zdrowa i młoda. Sprzedam swoje komórki rozrodcze

Na czas prowokacji dziennikarskiej zmieniłam się w blondynkę o niebieskich oczach, która chce pomóc bezdzietnej parze. Ogłoszenie o chęci sprzedaży swoich komórek rozrodczych wrzuciłam na forum. Szybko dostałam odpowiedź. Parom zaproponowałam więc, że chcę za nie 6 tys. złotych.

Komórki jajowe tanio sprzedam

Ogłoszeń typu "sprzedam swoje komórki jajowe" w internecie jest wiele. Najczęściej publikują je młode kobiety z wyższym wykształceniem. W ten sposób chcą zarobić na nowe buty czy torebkę. Wystarczy, że opiszą swój wygląd i zainteresowania.

Czy można to zrobić legalnie? Zobacz wideo:

Dopiero potem, już w prywatnych wiadomościach, para chcąca kupić komórki jajowe, zadaje bardziej szczegółowe pytania. O zdjęcie z dzieciństwa, przebyte choroby. I o cenę za ten "dar".

- Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności Dz.U. 2015 poz. 1087, przepisy karne art. 76-90, już samo dodanie ogłoszenia o chęci sprzedaży swoich komórek jajowych jest karalne – mówi dla WP abcZdrowie podinsp. Maciej Romanowski.

O wyjaśnienie procesu handlu komórkami rozrodczymi w sieci, poprosiłam również Katarzynę Łodygowską, prawnika.

- Sprzedaż komórek jajowych w Polsce opiera się na zapisach Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej, którą Polska podpisała w 1999 roku, ale jeszcze nie ratyfikowała jej postanowień. Zapisy tego dokumentu traktują oddanie komórek jajowych jak oddanie organu do przeszczepu. Art. 21 stanowi, iż "ciało ludzkie i jego części nie mogą, same w sobie, stanowić źródła zysku" – mówi specjalnie dla WP abcZdrowie Katarzyna Łodygowska, autorka bloga MatkaPrawnik.pl.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego czasu. Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem,...

Prawniczka dodaje, że to właśnie dlatego osobom prywatnym czy w klinikach zajmujących się pobieraniem komórek nie płacą za komórkę jajową, tylko za czas oraz dyskomfort związany z pobraniem i konsultacje.

- Nazywają to zwrotem poniesionych nakładów, co oczywiście stanowi obejście zapisów konwencji. Dopóki jednak Polska nie zajmie się ratyfikacją czy wewnętrznym usankcjonowaniem takich procedur, problematyka sprzedaży komórek jajowych będzie legalna, gdyż nie jest zakazana – mówi Katarzyna Łodygowska.

Jak najprawdopodobniej wygląda dalszy proces "oddania" komórek jajowych? Para idzie wraz z wybraną przez siebie kobietą do jednej z klinik specjalizujących się w in-vitro. Wtedy, przy personelu medycznym, młoda dziewczyna z ogłoszenia przedstawiana jest najczęściej jako przyjaciółka, która chce oddać swoje komórki jajowe za darmo. Rodzinie nikt nie udowodni, że wcześniej zapłacili tej pani kilka tysięcy złotych.

To przestępstwo

Jednym z serwisów, na którym znajdziemy ogłoszenia o sprzedaży i kupna komórek jajowych jest robimydzieci.com. Tego rodzaju posty nie są jednak usuwane. - Mój portal robimydzieci.com jest prowadzony zgodnie z prawem – komentował niedawno dla WP abcZdrowie właściciel portalu, który reklamuje się hasłem "Zostań zapłodniona lub zapłodnij, już nie jesteś skazana na pomoc sąsiada".

Jak wyglądają ogłoszenia o chęci sprzedaży komórek jajowych? "Witam. Mam 30 lat, wykształcenie wyższe, pracuję z dziećmi, 165 cm wzrostu, blond włosy, zgrabna sylwetka, całkowicie zdrowa. Pomogę odpowiedzialnej parze, ale nie bezinteresownie. Jestem z woj. świętokrzyskiego. Zainteresowanych proszę o kontakt (zachowano pisownię oryginalną)" - czytamy na jednych z serwisów.

Po kilku dniach śledzenia forum, zdecydowałam się na prowokację. Chciałam sprawdzić, czy pary pragnące kupić komórki jajowe, same się do mnie zgłoszą.

Podałam się za ciemną blondynkę o niebieskich oczach. Za możliwość spełnienia marzeń o posiadaniu dziecka, chciałam otrzymać od wybranej przez siebie pary 6 tys. złotych.

Jako młoda i wykształcona mieszkanka Warszawy, szybko znalazłam chętnych.

Teraz, by doszło do sprzedaży, rodzina musi tylko dostać moje zdjęcie z dzieciństwa i sprawdzić grupę mojej krwi. Jeśli spodobałabym się parze, a grupa krwi byłaby zgodna z grupą kobiety bądź surogatki - najprawdopodobniej spotkalibyśmy się, by ustalić szczegóły przekazania komórki rozrodczej.

Korespondencja mailowa z dwoma rodzinami chętnymi na kupno komórek jajowych pokazuje, że tego rodzaju procesy są bardzo łatwo dostępne. Każda młoda kobieta, która chce szybko zarobić sporą sumę pieniędzy, może po prostu wrzucić swoje ogłoszenie do sieci i czekać na odpowiedź.

Problem nielegalnego handlu komórkami rozrodczymi kwitnie. Nowe ogłoszenia pojawiają się nawet kilka razy w miesiącu. Dlaczego pary podejmują się tego niebezpiecznego procederu? Dla niektórych to jedyna szansa na zostanie rodzicami.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 3 miesiące temu

Zdrowie

Komentarze (41)
~Ewa
~Ewa 4 miesiące temu

A dlaczego nielegalnego? Co je moje to moje, a tyrania rządów polskojęzycznych spier. Oj nie podoba się to pewnym dziennikarzom o długisch nosach i uszach. nadstawiają te uszy skrzacie. Nie dobrze, Europejczyków ma nie być w Europie, a te spryciarze się "nielegalnie" rozmnażają. Wykiwali nas, trzeba na nich donosić.

Odpowiedz
~Jacek
~Jacek 4 miesiące temu

Obowiązkiem Państwa jest pomoc ludziom potrzebującym. Skoro Państwo się na obywateli wypięło, to ludzie się ratują jak mogą. Oddałem mnóstwo płytek krwi dla chorych dzieci. oczywiście honorowo. Rozumiem, że krwiodawstwo zaginie, ponieważ otrzymywałem czekolady po oddaniu płytek krwi ? To także może być uznane za formę transakcji handlowej. Jeżeli Państwo nie pomaga, to niech chociaż nie przeszkadza. Jeżeli Autorka tekstu chce zająć się problemami zdrowotnymi ludzi, to niech zajmie się dostępnością obywateli do specjalistów ! Jest żadna. Chcąc uzyskać poradę u specjalisty muszę szukać go w Niepublicznych Zakładach. Za co w takim razie płacę składkę zdrowotną ?

Odpowiedz
~killer
~killer 4 miesiące temu

właśnie, czemu NIELEGALNE? O ile sprzedaży organów można zabronić, bo to hamuje czarny rynek, o tyle takie (prawie)odtwarzalne komórki jak sperma czy komórki jajowe (ginie jedna co miesiąc...) to IMO inna sprawa.

Odpowiedz
~nie dla zakazów
~nie dla zakazów 4 miesiące temu

@~plme: Plemnika sie nie pobiera laboratoryjnie.... Po drugie plemnik komórką ? Od kiedy ??? To samoistny organizm, ma układ poruszania się, tyle że nie je (wiele owadów w stadium dorosłym tez nie je - nazwiesz je komórką ?) Dla mężczyzny plemnik to jak wypadniety włos. W Holandii kżdy może oddać honorowo plemniki (do 9 ciu zapłodnień - legalnie ale cóż to NORMALNY kraj nie katolickie nadwislańskie sredniowiecze)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 16 godzin temu

2
Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...