Trwa ładowanie...

Jesz zdrowo, a mimo to masz wysoki cholesterol? Taka może być przyczyna

Avatar placeholder
Dagmara Dąbek 12.11.2024 15:14
Masz wysoki cholesterol? To nie tylko kwestia diety. Zobacz 10 nieoczywistych przyczyn
Masz wysoki cholesterol? To nie tylko kwestia diety. Zobacz 10 nieoczywistych przyczyn (Getty Images)

Problem zbyt wysokiego cholesterolu dotyczy dużej części populacji. Według dostępnych danych występuje u ponad połowy Polaków, a jedynie niespełna 10 proc. jest właściwie zdiagnozowana i leczona. Za przyczynę najczęściej uznaje się nieodpowiedni sposób odżywiania. Jednak to zjawisko dotyka również osób, które dbają o dietę. Są wśród nich również wegetarianie, żywiący się głównie produktami roślinnymi i stroniący od zwierzęcego tłuszczu. Co jeszcze może zaburzać wynik tych parametrów?

spis treści

1. Stres

Jednym z powodów podwyższonego poziomu cholesterolu może być przewlekły stres. Organizm, który zmuszony jest do funkcjonowania w stanie zwiększonego stresu, podkręca produkcję kortyzolu i adrenaliny, czyli dwóch hormonów stresu.

Kortyzol i adrenalina odpowiadają za wzrost poziomu cukru we krwi, co z kolei powoduje powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Konsekwencją tego jest gromadzenie się w wątrobie większej ilości cholesterolu i trójglicerydów.

2. Nadmiar niefiltrowanej kawy

Jeśli jesteście miłośnikami picia kawy, to zwróćcie uwagę na to, w jakiej postaci ją pijecie. Kawa przyrządzona po turecku (potocznie nazywana zalewajką), czy też z ekspresu, może być przyczyną przekroczenia dopuszczalnej normy cholesterolu we krwi. Wynika to z tego, że przygotowując kawę zalewajkę lub z ekspresu nie używa się filtrów, a to oznacza przenikanie do napoju związków oleistych znajdujących się w ziarnach.

Diterpeny, bo tak nazywają się te substancje, podnoszą poziom "złego" cholesterolu LDL. Z tego względu warto zachować umiar w piciu niefiltrowanej kawy i nie spożywać więcej niż 4 filiżanki w ciągu dnia.

3. Zażywanie niektórych lekarstw

Za niewłaściwy wynik cholesterolu mogą również odpowiadać niektóre leki, jak np. tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwwirusowe, przeciwdrgawkowe, na nadciśnienie, retinoidy i kortykosteroidy. Jeśli stosujesz jakiekolwiek leki i masz wysoki cholesterol bez wyraźnej przyczyny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz film: "Przyczyny wysokiego cholesterolu we krwi"

4. Cukrzyca typu 2

Nadmiar cukru we krwi może być powiązany z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. U osób chorujących na cukrzycę typu 2 zauważono zwiększoną ilość niewielkich, gęstych cząsteczek "złego" cholesterolu LDL, który przyczynia się do chorób serca.

5. Kłopoty z tarczycą

Czasami winą za niewłaściwy wynik poziomu cholesterolu można obarczyć nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jeśli ten organ nie działa tak, jak powinien i "szwankuje", powoduje również zaburzenia w wartościach poziomu cholesterolu całkowitego i "złego" LDL. Najczęściej wynika to z niedoczynności tarczycy, która objawia się ogólnym osłabieniem, sennością, nieuzasadnionym przyrostem masy ciała, suchą skórą i bólem mięśni.

6. Za dużo siedzenia

Prowadzenie siedzącego trybu życia to kolejna możliwa przyczyna tego problemu. Brak ruchu zwiększa ryzyko otyłości, zachorowania na cukrzycę i choroby w układzie sercowym, a także powoduje zbyt wysoki poziom cholesterolu. Osoby, które są mało aktywne powinny zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli za dużo siedzą, będą mieć przekroczone normy tego wskaźnika w badaniu krwi.

Chcąc uniknąć tego problemu warto poświęcić dziennie minimum pół godziny na proste ćwiczenia, a podczas 8-godzinnego siedzącego czasu pracy, wstać raz w ciągu godziny i przejść się po kawę na drugi koniec biura.

7. Menopauza

Wyższy poziom cholesterolu mogą zauważyć u siebie także kobiety w czasie menopauzy. Podczas okresu przekwitania spadkowi ulega poziom hormonów płciowych, czyli estrogenów, zaś wzrasta poziom "złego" cholesterolu LDL. Dodatkową kwestią jest to, że panie po menopauzie zazwyczaj tyją - średnio od 6 do 10 kilogramów i stają się coraz mniej aktywne fizyczne.

8. Kłopoty z funkcjonowaniem nerek

Istnieje też zależność między podwyższonym cholesterolem a chorobami nerek. Z jednej strony wysoki poziom cholesterolu jest w stanie spowodować zaburzenia pracy nerek i przyczynić się do wyższego ryzyka wystąpienia dolegliwości tego organu. Z drugiej jednak kłopoty z funkcjonowaniem nerek mogą zwiększać poziom cholesterolu we krwi. Dla przykładu, takie zaburzenie pracy nerek jak zespół nerczycowy, podnosi poziom "złego" cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego, zaś obniża poziom "dobrego" HDL.

9. Choroby wątroby

W przypadku problemów z pracą wątroby także możemy spodziewać się niewłaściwego wyniku poziomu cholesterolu. Najczęściej zaburzenia spowodowane są niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, czyli schorzeniem polegającym na tym, że w wątrobie gromadzi się nadmiar tłuszczu. Ta choroba jest dość powszechnie występującym zaburzeniem - dane wskazują, że dotyczy nawet 1 na 4 dorosłych.

10. Ciąża

Kobiety przy nadziei nie powinny być zdziwione, że poziom cholesterolu w ich przypadku może być nawet o 50 proc. wyższy w II i III trymestrze ciąży. W czasie ciąży organizm wykorzystuje cholesterol, by zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Po urodzeniu dziecka wynik nadal może być zaburzony, ale już po 1-2 miesiącach po porodzie powinien zacząć spadać. Jeżeli po tym czasie nie ulega zmianie, warto wybrać się na konsultację do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze