Trwa ładowanie...

Kampania społeczna „Wylecz się zdrowiem” Ogólnopolskiego Centrum Medycznego szansą na zwiększenie świadomości zdrowotnej Polaków 50+

Profilaktyka zdrowia powinna być uświadamiana społeczeństwu już od najmłodszych lat. Bagatelizowanie i zaleczanie pierwszych objawów chorób w młodym wieku może być tragiczne w skutkach w wieku dorosłym oraz starszym. Brak odpowiedniej wiedzy na temat profilaktyki zdrowia, niedostateczna aktywność fizyczna przez całe życie, złe nawyki żywnościowe, brak zbilansowania pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz nie poddawanie się okresowym badaniem – powoduje zagrożenie zdrowia i życia.

Statystyki nie kłamią: aż 40% zgonów w Polsce jest wynikiem nieleczonych chorób układu krążenia, na którą cierpi 70% Polaków po 65 –tym roku życia. Również jeśli chodzi o cukrzycę dane są bardzo niepokojące. W Polsce cierpi na nią aż 2 miliony osób, w tym 500 tysięcy niezdiagnozowanych. 1

To w jaki sposób kształtuje się pojmowanie zdrowia wśród dzieci ma nadrzędne znaczenie w wieku dojrzewania, dorosłym a następnie podeszłym. Edukacja w tym zakresie należeć powinna również od lekarzy. Jednak dostępność do nich w ramach Państwowej Służby Zdrowia to okres nawet kilku miesięcy. W tym czasie stadium choroby w niepokojącym tempie może się rozwinąć, a jego skutkiem może być zagrożenie zdrowia a nawet życia pacjenta.

Wylecz Się Zdrowiem
Wylecz Się Zdrowiem (http://wyleczsiezdrowiem.pl/)

Po 45-tym roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze dolegliwości chorób przyporządkowanym dla osób starszych. To wynik starzenia się organizmu, który jest naturalnym etapem fizjologicznym człowieka. W tym wieku jak i później są to najczęściej:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • niewydolność krążenia,
 • nowotwory,
 • choroby płuc,
 • cukrzyca,
 • osteoporoza,
 • zmiany zwyrodnieniowe układu ruchu,
 • depresja,
 • otępienie,
 • nadwaga/otyłość lub niedożywienie.

- W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa po 50 roku życia w zakresie profilaktyki zdrowia i wczesnego wykrywania chorób Ogólnopolskie Centrum Medyczne zdecydowało się na stworzenie i realizację kampanii społecznej pod nazwą „Wylecz się zdrowiem”. Program ten ma na celu uświadomienie społeczeństwu, iż poddanie się okresowym badaniom może uchronić daną osobę nawet przed najbardziej ciężką chorobą. – mówi Bartłomiej Dawidczyk, dyrektor zarządzający firmy.

Głównym elementem kampanii społecznej jest inicjowanie spotkań dla lokalnej społeczności miast i przeprowadzanie wykładów z zakresu profilaktyki zdrowia. Podczas tych spotkań społeczeństwo dowie się w jaki sposób dbać o zdrowie, jakie dolegliwości są pierwszym sygnałem do udania się do lekarza specjalisty, jak przygotować zbilansowaną dietę oraz jaki rodzaj aktywności fizycznej uprawiać aby w pełni zachować zdrowie.

Do współpracy przy tym programie zaproszono władze miast, a ambasadorami całego programu zostały znane osoby ze świata kultury, sztuki, sportu po 50 tym roku życia, które promują całą kampanię namawiającym tym samym społeczeństwo do włączenia się w akcję. Są nimi: Izabela Trojanowska, Ewa Kuklińska, Halina Skoczyńska, Andrzej Supron, Ryszard Rembiszewski, Karol Strasburger.

- Osoby, które pozyskaliśmy jako Ambasadorów naszej kampanii społecznej, nie są przypadkowe. Każda z tych osób dba o zdrowie, cyklicznie poddaje się badaniom i zachowuje aktywność zawodową. Każda z tych osób również zmagała się z chorobą swoją bądź najbliższych więc doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest niwelowanie wszelkich pierwszych dolegliwości poprzez profilaktykę. – mówi Bartłomiej Dawidczyk z Ogólnopolskiego Centrum Medycznego.

- 2000 spotkań w 30 miastach w Polsce. Do rozdania 40 000 bezpłatnych skierowań na badania profilaktyczne to tylko niektóre z elementów kampanii. To największa tego typu kampania społeczna w tym roku w Polsce. – dodaje Bartłomiej Dawidczyk.

Podczas spotkań w ramach kampanii osoby w nich uczestniczące dowiedzą się m.in. w jaki sposób wprowadzić zmiany żywienia, które przyczynią się do lepszego samopoczucia i zdrowia, czyli:

 • zmniejszenie spożycia soli do

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza