Trwa ładowanie...

Kalorie w kaszy jaglanej - kaloryczność, wartości odżywcze, właściwości zdrowotne

Avatar placeholder
13.04.2021 09:55
Kalorie w kaszy jaglanej - kaloryczność, wartości odżywcze, właściwości zdrowotne
Kalorie w kaszy jaglanej - kaloryczność, wartości odżywcze, właściwości zdrowotne

Kalorie w kaszy jaglane sprawiają, że jest to bardzo sycący posiłek. Jednocześnie kasza jaglana jest niezwykle bogata w wartości odżywcze. Co więcej, kasza jaglana ma dużo zalet dla naszej urody. Ile jest kalorii w kaszy jaglanej i czy można ją stosować podczas odchudzania? Jakie wartości odżywcze znajdziemy w kaszy jaglanej? Czy kasza jaglana ma działanie lecznicze?

spis treści

1. Kaloryczność kaszy jaglanej – kaloryczność

Można się zastanawiać, czy jedzenie kaszy jaglanej nie jest zbyt kaloryczne? Jak większość kasz również kasza jaglana ma dość dużo kalorii. W 100 g kaszy jaglanej znajdziemy około 35 kalorii. Co więcej, kalorie w kaszy jaglanej to nie wszystko. Ten rodzaj kaszy ma wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że szybko podnosi poziom cukru we krwi. Dlatego osoby z cukrzycą nie powinny jeść kaszy jaglanej. Wysoka kaloryczność kaszy jaglanej nie powinna być jednak przeciwwskazaniem dla osób na diecie. Warto bowiem podkreślić, że jedzenie tego rodzaju kaszy poprawia przemianę materii. Wszystko dzięki zawartemu w kaszy jaglanej krzemu.

Kalorie w kaszy jaglanej doskonale niwelują jej właściwości odżwycze i smak
Kalorie w kaszy jaglanej doskonale niwelują jej właściwości odżwycze i smak
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Wartości odżywcze kaszy jaglanej

Kalorie w kaszy jaglanej to nie wszystko. Kaszę jaglaną otrzymuje się z nasion prosa. Jest jednocześnie najstarszą kaszą, którą znamy. Zawiera wiele cennych wartości odżywczych. Obok kalorii w kaszy jaglanej znajdziemy również duże ilości łatwo przyswajalnego białka, witaminy z grupy B oraz miedź i żelazo.

3. Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej

Kasza jaglana jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu, więc nie powoduje uczulenia. Sprawdza się jako posiłek dla osób chorych na celiakię, a także chorujących na niedokrwistość. Kalorie w kaszy jaglanej są brane pod uwagę przede wszystki przez osoby na diecie odchudzającej. Warto jednak dodać, że kasza jaglana ma właściwości antywirusowe i sprawdza się jako posiłek w diecie, gdy cierpimy na katar. Zmniejsza bowiem stan zapalny błon śluzowych, co przyczynia się do wysuszenia wydzieliny z nosa. Kasza jaglana ma również działanie zasadotwórcze, co przyczynia się do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie.

Kasza jaglana ma również korzyści dla naszej urody. Zawarta w kaszy krzemionka nie tylko poprawia przemianę materii, ale także ma duży wpływ na piękne włosy, paznokcie i skórę. Co więcej, krzem pełni również bardzo ważną rolę w mineralizacji kości. Zapobiega bowiem ich odwapnianiu. Kasza jaglana jest także bogata w witaminę E oraz lecytynę, co poprawia pamięć i koncentrację. Reguluje także poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu kalorie w kaszy jaglanej nie wpływają negatywnie na naszą sylwetkę, ale poprawiają zdrowie i samopoczucie.

Na czym polega detoks jaglany?
Na czym polega detoks jaglany? [7 zdjęć]

Detoks jaglany to oczyszczanie inne niż zwykle. Przede wszystkim nie musisz się głodzić, aby pozbyć

zobacz galerię

4. Smak kaszy

Kasza jaglana może być ciekawym i smacznym dodatkiem do duszonego mięsa, ale także do zapiekanki z jabłkami lub ze śliwkami. Nie należy przy tym obawiać się kalorii w kaszy jaglanej. Niekiedy jednak gotując kaszę jaglaną, możemy się do niej zrazić już na samym początku. Po ugotowaniu czasami ma ona lekko gorzki smak. Chcąc temu zapobiec, warto pamiętać, aby przed ugotowaniem przelać kaszę jaglaną najpierw zimną, a następnie gorącą wodą. Możemy również namoczyć kaszę przez noc, dodając do niej odrobinę soku z cytryny.

 

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze