Trwa ładowanie...

Kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka może być przyczyną różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Napady kaszlu uniemożliwiają swobodne oddychanie i spokojny sen. Szczególnie uciążliwy jest kaszel suchy, ponieważ nie występuje odruch wykrztuszania wydzieliny. W tym przypadku należy szybko reagować i zaopatrzyć się w syropy dla dzieci. Jakie są rodzaje kaszlu? Jak leczyć kaszel u dziecka? Jak wybrać syrop dla niemowlaków?

1. Czym tak naprawdę jest kaszel?

Kaszel jest ważnym mechanizmem oczyszczania górnych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Na skutek infekcji lub alergii powstaje śluz, który trzeba odprowadzać. Odruch kaszlu to reakcja na podrażnienie nerwowych zakończeń w oskrzelach.

Gwałtowny kaszel może świadczyć o znajdowaniu się ciała obcego w drogach oddechowych. Jeżeli dziecko pokasłuje w ciągu całego dnia, może to świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Warto wówczas stosować syrop dla niemowlaków dający ulgę. W tym przypadku wskazane są syropy dla dzieci o naturalnym składzie. Jakim rodzajom kaszlu powinny przeciwdziałać?

2. Suchy i mokry kaszel u dziecka

Gdy rozwija się infekcja, wirusy namnażają się w śluzówce wyściełającej drogi oddechowe. Kaszel suchy można zaobserwować na początku choroby. Niestety odruch nie daje ulgi dziecku, ponieważ wydzielina nie jest odksztuszana. Przy kaszlu mokrym możemy zaobserwować lepką i żółtawą wydzielinę z drobnoustrojami, która usuwana jest z gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. W przypadku suchego kaszlu warto stosować syrop na kaszel dla dziecka, na przykład Apicold.

Najlepiej wybierać produkty oparte na korzeniu prawoślazu lekarskiego, którego substancje pokrywają błony śluzowe, chroniąc je przed podrażnieniami. Syrop dla niemowlaków i syropy dla dzieci powinny zawierać tylko naturalne substancje o działaniu przeciwwirusowym (jak flawonoid galangina hamujący replikację wirusów) czy przeciwbakteryjnym (jak propolis).

Kaszel u dziecka
Kaszel u dziecka

3. Przy jakich chorobach występuje kaszel?

Nie należy ignorować kaszlu – jeżeli występuje wyraźna utrata kondycji organizmu, pojawia się gorączka i ogólne osłabienie, może to świadczyć o różnych chorobach. Kaszel występuje przy zapaleniu oskrzeli wywołanym wirusem. Nie możemy wówczas swobodnie oddychać, a mówienie może sprawiać trudność. Wyróżniamy również kaszel przy zapaleniu krtani, które pojawia się najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Spowodowany jest infekcją wirusową. W tym przypadku kaszel jest „szczekający” i uaktywnia się najbardziej w nocy. Syropy dla dzieci dają wyraźną poprawę, jeżeli stosuje się je na noc.

Zapalenie płuc często nie daje wyraźnych objawów i czasami trudno je zdiagnozować. Najczęściej pojawiają się duszności, ból w klatce piersiowej, silny kaszel i gorączka. Natomiast krztusiec to bardzo mecząca choroba wywołana przez bakterie. Charakterystycznymi objawami są silny, natarczywy i dudniący kaszel, problemy z nabieraniem powietrza. Nawet po przejściu kuracji antybiotykowej kaszel może dokuczać jeszcze przez kilka tygodni.

4. Jak leczyć kaszel u dziecka?

Jeżeli kaszel towarzyszy zwykłemu przeziębieniu o łagodnym przebiegu, można zastosować domowe kuracje. Należy zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza, podawać dziecku dużo wody lub parzyć ciepłą herbatkę z sokiem malinowym. Warto również zastosować inhalacje oraz syropy dla dzieci. Dobrze postawić na syrop dla niemowlaków o naturalnym składzie, bezpieczny od 1. roku życia. Powinien łagodzić suchy kaszel i zmniejszać podrażnienie jamy ustnej i gardła.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.