Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Matcha - charakterystyka składniki odżywcze, zastosowanie w kuchni, kofeina

 Aleksandra Miłosz
22.04.2021 15:02
Herbata matcha to źródło polifenoli
Herbata matcha to źródło polifenoli (Zdjęcie herbaty Matcha / Shutterstock)

Jeśli jesteś na bieżąco z nowinkami świata kulinarnego, zapewne znasz już bohaterkę ostatnich miesięcy – matchę. Gastronomiczni hipsterzy dodają ją do wszystkiego: ciast, deserów, lodów, warzywnych koktajli, a nawet do porannej kawy z mlekiem, chwaląc się zielonym dziełem na portalach społecznościowych. Ci, którzy zamiast wyglądu cenią prozdrowotne właściwości, powinni tropem Japończyków włączyć ją do swojej codziennej diety. Co sprawia, że matcha jest tak wyjątkowa?

spis treści

1. Charakterystyka zielonej herbaty Matcha

Matcha to nic innego jak zmielona zielona herbata, która w konsystencji po zaparzeniu przypomina raczej kawę. W dosłownym tłumaczeniu matcha to „herbata w proszku”. W przeciwieństwie do tradycyjnego parzenia zielonej herbaty, pijąc matchę, połykamy także zmielone na pył liście herbaty, czyli najbardziej wartościową część rośliny. Stężenie przeciwutleniaczy jest tak duże, że do przygotowania jednej porcji napoju wystarczy pół łyżeczki proszku zalanego filiżanką gorącej, ale nie wrzącej wody (70 stopni Celsjusza). Napój mieszamy specjalnym bambusowym pędzlem, który tworzy zieloną piankę.

Matcha – najzdrowsza zielona herbata
Matcha – najzdrowsza zielona herbata [7 zdjęć]

Czy kiedykolwiek słyszałeś o herbacie matcha? Ta sproszkowana, zielona herbata pochodzi z Japonii. W

zobacz galerię
Zobacz film: "Maia Sobczak pokazuje krok po kroju, jak zrobić matchę latte"

2. Bogate źródło składników oodżywczych

Matcha jest wykonana z wysokiej jakości ielonej herbaty, której liście spożywamy w całości. Dzięki temu zapewniamy sobie dużo bogatsze źródło składników odżywczych niż z wywaru powstałego z wysuszonych liści zielonej herbaty.

W matchy znajdziemy niewielkie ilości minerałów i witamin, ale za to bardzo dużo antyoksydantów zwanych polifenolami, które dzięki swoim właściwościom są wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu chorób serca, cukrzycy i nadciśnienia oraz zatrzymywaniu procesów starzenia się skóry.

Badania przeprowadzone na jednym z występujących w herbacie matcha polifenoli, zwanym EGCG, potwierdziły jego właściwości przyspieszające metabolizm oraz spowolnienie lub całkowite zatrzymanie wzrostu komórek nowotworowych.

3. Zdrowe, naturalne pobudzenie organizmu

Pijąc matchę, dostarczamy dawkę kofeiny porównywalną z tą zawartą w jednej filiżance czarnej kawy. Miłośnicy herbaty matcha twierdzą jednak, że daje ona zupełnie inne, zdrowsze pobudzenie niż mała czarna.

W przeciwieństwie do kawy, stopniowo dodaje organizmowi energii i równie powoli jest wydalana. Dzięki temu unikamy gwałtownego spadku energii i nagłego uczucia senności. Jednak pomimo że w herbacie matcha zawarta jest zdrowsza kofeina o nazwie L-teanina, ostatnią porcję matchy należy wypić przynajmniej na 6 godzin przed pójściem spać. Taki czas wystarczy, aby substancja pobudzająca została wydalona z organizmu, a sen był spokojny i wartościowy.

4. Jak stosować Matche w kuchni?

Herbata matcha ma bardzo charakterystyczny, silny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Przypomina smak młodego jęczmienia zmieszanego z rozdrobnionymi liśćmi szpinaku. Możemy go poprawić, dodając łyżeczkę cukru lub miodu, które nie zaburzą zdrowotnych właściwości.

Jeśli jednak nie możemy się przekonać do jej specyficznego aromatu, to równie dobrze możemy dodawać ją do codziennie przygotowywanych posiłków. Doskonale komponuje się zarówno z potrawami słonymi, jak i słodkimi. Dodana do pikantnych babeczek, warzywnych koktajli czy zupy kremu nada im intensywny, zielony kolor. Równie efektownie będą wyglądać przekąski z herbatą matcha oraz słodkie muffinki i makaroniki.

Zobacz także:

5. Bezpieczne dawkowanie ze względu na możliwą zawartość ołowiu

Jeśli herbata matcha pochodzi z niewiadomego źródła, może zaszkodzić. Wykazano, że nawet herbata pochodząca z ekologicznych upraw zawiera ołów absorbowany do rośliny z otoczenia i gleby. Liście w matchy zawierają nawet 30 razy więcej ołowiu niż filiżanka zwykłej herbaty, a sam metal odkłada się w naszym organizmie. Aby uniknąć niepożądanych skutków, specjaliści zalecają picie tylko jednej filiżanki herbaty matcha dziennie lub wybieranie takiej, która pochodzi od certyfikowanych producentów.

Warto wiedzieć, że herbata matcha zwłaszcza w krajach Dalekiego Wschodu jest nie tylko herbatą, ale wręcz tradycyjną ceremonią. Jej tradycja jest znana już od IX wieku, a produkcja obecnie wynosi zaledwie 1000 ton w ciągu roku. Wszystko to sprawia, że matcha jest uznawana przez miłośników herbaty za najcenniejszy i najbardziej szlachetny napój na całym świecie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze