Kłucie w sercu – przyczyny bólu w klatce piersiowej
Kłucie w sercu może pojawić się znienacka. W niektórych przypadkach ucisk i ból klatki piersiowej może mieć swoje podłoże w uszkodzeniach drobnych nerwów, które są umiejscowione w przestrzeniach międzyżebrowych. Ich powodem mogą być urazy. Jakie są przyczyny kłucia w sercu? Co zrobić, jeśli dopada nas częste kłucie serca? Czym spowodowane jest kłucie w lewym boku pod sercem? Jakie są przyczyny bólu w klatce piersiowej? Czym spowodowany ucisk w klatce piersiowej i dolegliwości bólowe w okolicach serca?
- 1. Czym jest ból w okolicy serca?
- 2. Co to jest kolka sercowa?
- 3. Przyczyny kłucia w sercu
- 3.1. Kłucie serca przy głębokim wdechu
- 3.2. Kłucie serca a nerwica
- 3.3. Kłucie serca a kręgosłup
- 3.4. Ból w okolicy serca a zgaga
- 3.5. Ból w okolicy serca a pozostałe choroby
- 4. Rodzaje bólu w klatce piersiowej
- 5. Przykłady bólu w okolicy serca
- 6. Co robić w przypadku kłucia w okolicy serca?
- 7. Leczenie kłucia w sercu
1. Czym jest ból w okolicy serca?
Bóle w okolicy serca zdaniem większości pacjentów zwiastują coś niepokojącego. Należy mieć na uwadze, że ból klatki piersiowej nie zawsze sygnalizuje choroby serca.
Serce to najważniejszy organ w naszym ciele. To właśnie ono pompuje krew i warunkuje prawidłową pracę pozostałych narządów. Niestety, nie wszyscy pacjenci mają świadomość po której stronie jest serce u człowieka. Jak zatem stwierdzić, w którym miejscu boli serce, jeśli nie mamy pojęcia gdzie się znajduje?
Każdy pacjent powinien znać umiejscowienie serca, które stanowi centralny punkt układu krwionośnego.Ten niezwykle istotny organ umiejscowiony jest pomiędzy płucami. Dwie trzecie organu usytuowane jest na lewo od linii środkowej ciała, jedna trzecia narządu znajduje się na prawo. Główna część serca zlokalizowana jest za mostkiem. Jaką serce ma wielkość? Wielkość serca jest bardzo podobna do wielkości ludzkiej pięści.
Kłucie w sercu bardzo często spowodowane jest przeciążeniami, np. przeciążeniem płuc, mięśni, a nawet kręgosłupa. Z reguły pacjenci zgłaszają swojemu lekarzowi bóle w klatce piersiowej po lewej stronie. Kłucie i ból w klatce piersiowej z lewej strony może być objawem przeciążenia piersiowego odcinka kręgosłupa. Problem ten zwykle doskwiera pacjentom dorosłym. Ból serca u dzieci pojawia się wyjątkowo rzadko.
Kłujący ból klatki piersiowej po prawej stronie stanowi jeden z objawów kamicy pęcherzyka żółciowego lub stanu zapalnego trzustki.
2. Co to jest kolka sercowa?
Kolka sercowa, znana również jako kolka serca to potoczne określenia, którymi pacjenci określają kłucie w klatce.
Kolka w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny. U niektórych osób występuje na skutek przeziębienia, u innych na skutek zwyrodnienia kręgosłupa. Zdarza się, że ostry ból w klatce piersiowej spowodowany jest silną nerwicą lub zgagą. Czasem objawy takie jak skurcz mięśnia sercowego czy ciężar w klatce piersiowej stanowią powikłanie anginy.
3. Przyczyny kłucia w sercu
Bardzo często kłucie w sercu pojawia się przy przeziębieniu. W momencie, kiedy choremu towarzyszy silny, suchy kaszel, dochodzi do mikrourazów włókien nerwowych, chrząstki żebrowe ulegają przeciążeniu i wdaje się stan zapalny.
To właśnie rozwijające się zapalenie jest powodem tego, że pojawia się kłucie w sercu. W takim przypadku najważniejsze jest, aby przeziębienie wygrzać i oczywiście przyjąć leki przeciwgrypowe. Lekarz powinien również przypisać syrop przeciwkaszlowy.
Kłucie w sercu może się pojawić po intensywnym wysiłku fizycznym. W takim przypadku przyczyną są przeciążenia mięśni - są to tak zwane mięśniobóle. Oczywiście ważne jest wtedy, aby zwolnić tempo ćwiczeń, może będzie potrzeba wprowadzić zmiany do planu treningu. Warto poddać się masażowi. Dolegliwości i ból mięśni powinny się zmniejszyć po kąpieli z olejkami eterycznymi. Powodem bólu jest kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach, który po treningu musi rozejść się po całym ciele. Tego rodzaju nerwobóle i kłucie w sercu nie są zagrożeniem dla życia, ale powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.
Jeśli kłucie w klatce piersiowej i bóle w sercu spowodowane są uszkodzeniami drobnych nerwów, warto takie dolegliwości skonsultować z lekarzem. Lekarz, aby postawić trafną diagnozę, powinien zlecić prześwietlenie RTG górnego odcinka kręgosłupa. Kłucie w sercu może mieć swoje przyczyny także w schorzeniach czy kontuzjach kręgosłupa. Towarzyszy mu wtedy także drętwienie lewej ręki. Jest to skutek ucisku na nerwy.
To też warto wiedzieć
3.1. Kłucie serca przy głębokim wdechu
Problemem niektórych pacjentów jest kłucie serca, które pojawia się podczas wykonywania głębokiego wdechu. Warto zaznaczyć, że kłucie w okolicy serca przy wdechu głębokim znacznie różni się kłucia w okolicy serca spowodowanego zawałem. Nieprzyjemne kłucie w klatce piersiowej przy wdechu powietrza spowodowane jest problemami z kręgosłupem.
U pacjenta z nieprawnym kręgosłupem, oprócz dyskomfortu w klatce piersiowej zaobserwować może również dolegliwości bólowe żeber, przeciążone mięśnie oraz przyczepy na wysokości kręgosłupa piersiowego. To co jest typowe dla takich sytuacji to: kłucie w sercu i drętwienie lewej ręki. Niektórzy pacjenci opisują to zjawisko jako: ból w okolicy serca i drętwienie lewej ręki.
Kłujący ból w klatce piersiowej niejednokrotnie związany jest także z przeciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego, które pojawia się po wyczerpującej aktywności fizycznej, wielogodzinnej pracy przy komputerze, brakiem ruchu.
3.2. Kłucie serca a nerwica
Gdy kłuje serce, pacjenci spodziewają się najgorszego – chorób, które są ściśle związane z układem sercowo-krążeniowym. Wielu z nich podejrzewa u siebie zawał serca czy rozwarstwienie aorty. Okazuje się, że kłucie w klatce piersiowej po lewej stronie często sygnalizuje nerwicę.
Nerwica jest niepsychotycznym zaburzeniem psychicznym, które dotyka zazwyczaj pacjentów między dwudziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia. Przyczyny nerwicy bywają różne, zaburzenie to zazwyczaj spowodowane jest czynnikami środowiskowymi lub genetycznymi. Nieprzyjemne kłucie w okolicy serca czy uporczywy ból w klatce piersiowej na środku lub po lewej stronie to objawy, które pojawiają się na skutek zaburzeń systemu emocjonalnego.
Zaburzenia te zwykle mają podłoże lękowe. Irracjonany lęk, który towarzyszy nerwicy nie występuje jednak z takimi objawami jak urojenia, omamy i halucynacje. Ból i kłucie serca, lęk, złość, zmienne nastroje, zmęczenie, natrętne myśli, koszmary senne, obniżony apetyt, bóle głowy, nadpobudliwość – wszystkie te symptomy mogą świadczyć o niepsychotycznym zaburzeniem psychicznym, znanym jako nerwica.
3.3. Kłucie serca a kręgosłup
Pojawiające się co jakiś czas ukłucie sercu może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych układu kostnego. Kłucie z lewej strony klatki piersiowej, a także ból w klatce piersiowej od kręgosłupa, ucisk w mostku – wszystkie te objawy mogą pojawić się na skutek przeciążenia piersiowego odcinka kręgosłupa, nie jest to jednak reguła. Bardzo podobne objawy mogą świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa. Zdarza się, że dyskomfort w klatce piersiowej mówi o nieprawidłowościach związanych z budową ruchomej osi tułowia i szyi.
Zmiany w obrębie kręgosłupa mogą powodować nie tylko ucisk w klatce piersiowej i kłujący ból, ale też drętwienie ręki. W takiej sytuacji pacjent powinien niezwłocznie udać się do ortopedy, celem wykonania zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa. Jeśli problem utrzymuje się przez długi czas, wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty.
3.4. Ból w okolicy serca a zgaga
Ból w okolicy serca, kłucie w mostku czy pieczenie w klatce piersiowej to objawy, które mogą pojawić się przebiegu zgagi. Czym spowodowana jest ta dolegliwość? Okazuje się, że u większości pacjentów wiąże się ona z niezdrowym trybem życia, spożywaniem obfitych, ciężkostrawnych i tłustych posiłków. Wraz ze zgagą może pojawić się ból w klatce piersiowej przy schylaniu, gorzki posmak w ustach. Objawy mogą utrzymywać się również podczas leżenia na plecach.
Pacjenci, którzy często borykają się z problemem zgagi powinni unikać niektórych produktów np. alkoholu, kawy, owoców cytrusowych, słodyczy, smażonej karkówki, kiełbasy etc, orzeszków ziemnych. Kłucia i pieczenie w klatce piersiowej mogą być spowodowane także stosowaniem niektórych środków farmaceutycznych np. leków, które obniżają napięcie dolnego zwieracza przełyku.
3.5. Ból w okolicy serca a pozostałe choroby
Przeszywający ból w klatce piersiowej, nieprzyjemne ukłucie w sercu czy pieczenie w okolicy serca to objawy, które mogą pojawić się w przebiegu takich schorzeń jak:
- angina – schorzenie to charakteryzuje się stosunkowo szybkim i gwałtownym przebiegiem. Objawy chorobowe mogą pojawić się po kilku godzinach od spotkania z osobą, która jest nosicielem anginy. Schorzenie przenosi się za pośrednictwem drogi kropelkowej. Powoduje wysoką gorączkę, intensywny ból gardła, który nasila się podczas przełykania. Jednym z powikłań anginy jest zator naczyń krwionośnych serca. Na skutek tej sytuacji może wystąpić zmniejszenie przepływu tlenu do narządu jakim jest mięsień sercowy. Pacjenci mogą uskarżać się wówczas na dolegliwości bólowe, które sięgają barku, żuchwy czy jednego z ramion.
- zespół Tietze’a (zespół albinizmu-głuchoty Tietza) – jest zespołem wad wrodzonych. U dzieci dotkniętych tym schorzeniem występuje nie tylko albinizm ,ale również wrodzona wada słuchu. Dodatkowo, chorzy borykają się ze stanem zapalnym stawów mostkowo-obojczykowych. Zapalenie może obejmować również stawy mostkowo-żebrowe.
- przeziębienie - ból w klatce piersiowej u niektórych pacjentów stanowi jeden z objawów przeziębienia. Kłucie serca czy ból serca od kaszlu zdarzają się bardzo często.
4. Rodzaje bólu w klatce piersiowej
Ból neuropatyczny – ten rodzaj bólu wedle definicji pojawia się na skutek uszkodzenia lub choroby somatosensorycznej części układu nerwowego. U pacjentów zmagających się z bólem neuropatycznym pojawiają się palące i ostre, a nawet przeszywające nerwobóle serca. Dolegliwość może powodować bóle serca przy oddychaniu. Skurcze w okolicy serca mogą pojawić się również podczas kichania, śmiania, kasłania.
Ból przewlekły – problemem pacjentów borykających się z bólem przewlekłym są trwające bądź nawracające kłucia. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z bólem o charakterze przewlekłym, gdy serce boli bądź kłuje w okresie dłuższym niż trzy miesiące. Zwykle dolegliwości utrzymują się bądź nawracają. W tym czasie pacjentom może doskwierać:
- kłucie w lewym boku klatki piersiowej – taki kłujący ból z lewej strony klatki piersiowej może być związany z problemami trawiennymi lub dolegliwości układu oddechowego np. po chorobie,
- ból klatki piersiowej po prawej stronie - ucisk w klatce piersiowej po prawej stronie, a także skurcze, które mu towarzyszą są częstym problemem pacjentów nadużywających napoje alkoholowe,
- lekkie kłucie w klatce piersiowej, pojawiające się co jakiś czas bez konkretnego powodu,
- silne kłucie w klatce piersiowej po środku, określane przez niektórych pacjentów jako bolesne skurcze serca,
- ból serca w nocy.
Ból piekący – objawy takie jak piekący ucisk serca czy ból w klatce piersiowej mogą pojawić się w przebiegu napadu dławicy piersiowej lub ataku serca. Pieczenie serca może pojawić się również w przebiegu chorób dotyczących układu pokarmowego czy schorzeń układu oddechowego.
5. Przykłady bólu w okolicy serca
Ból w okolicy serca związany z zawałem – zawał, określany też jako martwica mięśnia sercowego spowodowany jest zablokowaniem swobodnego przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. U pacjenta z zawałem typowy jest ból w okolicy serca przy oddychaniu. Należy zaznaczyć, że w przebiegu martwicy mięśnia sercowego ból w klatce piersiowej pojawia się odczuwany jest zarówno podczas brania wdechu, jak i wydechu.
To co jest typowe dla zawału to również:
- kołatanie serca,
- dolegliwości bólowe brzucha,
- zmęczenie,
- mdłości.
Ból serca, ucisk pojawiają się w środkowej części klatki piersiowej. Nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się dłużej niż trzydzieści minut.
Ból w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego – u pacjenta ze stanem zapalnym mięśnia sercowego pobolewanie w klatce piersiowej zwykle odczuwalne jest w okolicach mostka. Problem zdrowotny powoduje nie tylko ból serca i duszności, ale również gorączkę i osłabienie. Zapalenie mięśnia sercowego u wielu osób stanowi powikłanie infekcji spowodowanej atakiem wirusów.
Ból serca u nastolatków – kłucie w sercu u nastolatków zazwyczaj występuje w okresie dojrzewania. Zwykle związane jest ono z układem mięśniowo-szkieletowym lub układem oddechowym, u niektórych jednak ostre kłucie w klatce piersiowej spowodowane jest stresem lub problemami osobistymi. Bóle serca przy wysiłku w wieku nastoletnim nie są tak częste, jak u pacjentów dorosłych.
Bolące serce nie zawsze zwiastuje problemy zdrowotne. Chwilowe bóle serca występują u wielu młodych ludzi. Jeśli kłucie w płucach, klatce piersiowej czy mostku utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji bóle odcinka piersiowego wymagają dokładnej diagnostyki.
6. Co robić w przypadku kłucia w okolicy serca?
Co robić, jeśli doskwierają nam dolegliwości takie jak bóle w okolicy serca, kłucie po lewej stronie klatki piersiowej czy skurcze w klatce piersiowej? Jeśli dotkliwym dolegliwościom bólowym za mostkiem towarzyszy uczucie ciężkości, gniecenia, nagła duszność wysiłkowa i pieczenie w sercu i jego okolicy, osłabienie, kołatanie w klatce piersiowej, silny ból brzucha, nudności i wymioty, należy jak najszybciej poprosić o pomoc inne osoby lub samodzielnie wezwać karetkę pogotowia. Wszystkie te dolegliwości mogą wskazywać na zawał serca.
Jeśli kłujący ból w klatce piersiowej nie występuje z innymi charakterystycznymi objawami zawału, warto udać się do przychodni. Lekarz pierwszego kontaktu przebada nas, a w razie konieczności wypisze skierowanie do poradni kardiologicznej. Specjalista może zlecić także wykonanie EKG serca, a także innych badań laboratoryjnych.
W przypadku, w którym kłujące bóle serca czy też kłucia w sercu spowodowane są nerwicą, wskazane jest odpowiednich leków o działaniu uspokajającym.
7. Leczenie kłucia w sercu
Jeżeli kłucie nie jest wynikiem choroby serca, nie wymaga leczenia. Ważna jest właściwa profilaktyka, czyli przede wszystkim dieta bogata w wartościowe składniki, plan treningowy skonstruowany przez trenera czy rehabilitanta. Na pewno dobrym pomysłem będzie profesjonalny masaż przynajmniej jeden raz w tygodniu i elementy aromaterapii.
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.