Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Artur Jeliński

Sprawdź, kogo dotyczy nietrzymanie moczu

Avatar placeholder
30.05.2018 09:06
nietrzymanie moczu u mężczyzn
nietrzymanie moczu u mężczyzn (istock)

Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej dotyczy płci żeńskiej. Wielu chorych ukrywa swoje schorzenie. Tymczasem konsultacja lekarska i sięgnięcie po specjalne produkty przywraca komfort życia.

1. Skala nietrzymania moczu w społeczeństwie

Według różnych statystyk nietrzymanie moczu dotyczy do 15 proc. społeczeństwa, co w przełożeniu na Polskę stanowiłoby 4 miliony osób. Zwłaszcza wśród kobiet można wskazać grupy, które są narażone w szczególny sposób:

  • po przebytych porodach,
  • w okresie menopauzalnym,
  • w podeszłym wieku.

Wiek jest czynnikiem powtarzalnym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Szacuje się, że powyżej 70 roku życia dolegliwość ta dotyka ponad połowę społeczeństwa, w tym jednego na czterech mężczyzn po 40. roku życia.

Jednak analizując jakiekolwiek statystyki, należy pamiętać, że wiele osób nie zgłasza tej dolegliwości, ukrywając ją przed innymi i pozostając w temacie osamotnionymi.

2. Nietrzymanie moczu a codzienność

Osoba dotknięta nietrzymaniem moczu żyje w dużej niepewności. Znaczne obawy wywołuje uczestnictwo w spotkaniach towarzyskich lub różnych formach aktywności. Zdarza się, że jakość życia ulega pogorszeniu, zarówno w obszarze zawodowym, jak i prywatnym.

Tymczasem symptomy nietrzymania moczu można skutecznie zredukować, a nawet powrócić do dawnej aktywności. Podjęte działania przywrócą spokój, warto jednak rozpocząć od konsultacji lekarskiej. Badania pokazują, że dolegliwość jest powszechna, a największą przeszkodą w leczeniu wydaje się lęk.

Ponadto dobre efekty przynosi sięgnięcie po specjalistyczne produkty chłonne, m.in. wkładki męskie czy bieliznę. Warto zmienić styl życia i rozpocząć odpowiednie ćwiczenia. Z pomocą specjalisty uda się znaleźć najlepsze rozwiązanie.

3. Nietrzymanie moczu u mężczyzn

W przypadku kobiet o nietrzymaniu moczu mówi się coraz więcej, szczególnie po przebytych porodach, natomiast u mężczyzn dolegliwość ta wciąż pozostaje tematem tabu. Wielu mężczyzn ukrywa schorzenie, mając nadzieję, że samo ustąpi.

Tymczasem bez podjętych działań dolegliwość nie tylko sama nie znika, ale też może dokuczać coraz bardziej. Niezwykle ważna jest bowiem odpowiednia diagnostyka, ustalenie typu nietrzymania moczu. Trudno mówić o temacie ogólnie, gdyż wyróżniamy różne rodzaje nietrzymania moczu (naglące, wysiłkowe, kropelkowe, z przepełnienia).

Prawidłowemu leczeniu nie pomaga również fakt bagatelizowania problemu. Wynika ono przede wszystkim z tego, że sama dolegliwość nie wywołuje bólu.

4. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Bez względu na typ nietrzymania moczu, chory może być spokojny. Dostępne na rynku produkty chłonne, np. TENA Men dla mężczyzn, są bardzo dyskretne i skutecznie pomagają w zachowaniu kontroli. Szeroka oferta pozwoli na dopasowanie środka do indywidualnych potrzeb. Jednocześnie warto ćwiczyć i dokonać koniecznych zmian w stylu życia.

Partnerem artykułu jest TENA Men

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze