Kolejne spotkanie Kobiet Medycyny
17 maja odbyła się uroczysta gala plebiscytu Kobiety Medycyny 2017. To już czwarte spotkanie w gronie wyjątkowych kobiet – nominowanych, laureatek i zaproszonych gości.
Atmosfera była jak zwykle wspaniała. „Potwierdza się, że w kobietach jest siła i moc, a te które są dziś z nami są absolutnie wyjątkowe” – mówiła prezes Fundacji „Porozumienie Bez Barier” Jolanta Kwaśniewska, która po raz kolejny objęła plebiscyt honorowym patronatem.
Podczas gali wspominała jego początki. „Bardzo cieszę się, że Portale Medyczne zwróciły się do mnie z prośbą o patronat. Gdy miał miejsce pierwszy plebiscyt, zastanawiałyśmy się jak zostanie przyjęty, tymczasem już zakończył się czwarty i wciąż rośnie w siłę, na nasze bohaterki oddawanych jest coraz więcej głosów. I za każdym razem, gdy słucham jak nagradzane panie opowiadają o swojej pracy, myślę o tym jak dobrym pomysłem jest organizowanie tego plebiscytu” – mówiła Jolanta Kwaśniewska.
Warto zaznaczyć, że to jedyny plebiscyt, który poprzez głosowanie internautów wyróżnia najbardziej aktywne i skuteczne kobiety związane z medycyną i systemem ochrony zdrowia. W tym roku do współpracy udało się pozyskać także kilka firm i instytucji: Partnerem tegorocznego plebiscytu została w tym roku firma Promedica24, a honorowym patronatem wydarzenie objął także Minister Zdrowia. Swój patronat plebiscytowi dały także: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Polska Unia Onkologii, „Polskie Amazonki” Ruch Społeczny, Rada Polek, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
Patronat medialny objęły: Rzeczpospolita, Wirtualna Polska oraz tygodnik Wprost. Jak co roku marka Pharmaceris ufundowała dla każdej z nominowanych pań kosmetyki.
Wyjątkowa piątka
W tym roku do tytułu Kobiety Medycyny redakcja wytypowała 31 kandydatek, a każdy z internautów mógł oddać 3 głosy – po jednym głosie na każdą kandydatkę. W ten sposób udało sie wyłonić pięć laureatek,które zdobyły najwięcej głosów:
- Prof. Małgorzata Myśliwiec - diabetolog, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (664 głosów)
- Dr Mariola Kosowicz - psychoonkolog z Instytutu Centrum Onkologii w Warszawie ( 896 głosów)
- Dr Teresa Dobrzańska-Pielichowska - lekarz rodzinny, pediatra , wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie (1058 głosów)
- Prof. Elżbieta Czkwianianc – gastroenterolog, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (1555 głosów)
Kobietą Medycyny 2017 została Marta Leśnik, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Swoje głosy oddało na nią 3376 osób – to rekordowy wynik, żadna z dotychczasowych laureatek nie uzyskała takiego wyniku.
Tegoroczna Kobieta Medycyny jest bardzo zaangażowana w swoją pracę zawodową: współpracuje na rzecz pacjentów diabetologicznych z samorządami lokalnymi oraz wojewódzkimi koordynatorami do spraw diabetologii. Na codzień pracuje z pacjentami, zajmuje się leczeniem stopy cukrzycowej, więc jak sama powiedziała pracuje u stóp pacjentów.
„To dla mnie wielki zaszczyt być Kobietą Medycyny, znalazłam sie w bardzo dostojnym gronie. To ogromne wyróżnienie dla mnie jako pielęgniarki, ale traktuję to także jako sukces pielęgniarstwa. Jednak bycie kobietą medycyny niesie ze sobą także ogromną odpowiedzialność , zobowiązanie do działania. Moim priorytetem jest stworzenie ośrodka , w którym pacjenci znajdą kompleksową opiekę, a na drodze prywatnej – chcę zrobić doktorat i wydać książkę” – zdradziła Marta Leśnik.
1. Wyjątkowe grono
Redaktor naczelna Portali Medycznych podkreśliła, że wszystkie nominowane w tym roku do plebiscytu Kobiety Medycyny Panie to wyjątkowe osoby, niezwykle zaangażowane w swoją pracę, pełne empatii i serdeczności.
„Oczywiście nasz plebiscyt jest formą zabawy, ale też wyrazem uznania i potwierdzeniem, że jeśli swoją pracę wykonuje się z pasją to prędzej czy później zostanie to zauważone” – podkreślała Monika Wysocka. – I to właśnie te cechy: empatia, zaangażowanie i serdeczność najczęściej powtarzają się w rozmowach czy to ze współpracownikami i czy z pacjentami naszych nominowanych. Pewnie dlatego plebiscyt cieszy się takim powodzeniem – po prostu miło jest doceniać kogoś kto bezinteresownie stara sie pomóc drugiemu człowiekiowi, szczególnie gdy tym kimś jest pacjent, często zagubiony, przerażony i bezradny w swojej chorobie”.
2. Było dużo śmiechu
Prawdziwą atrakcją spotkania okazało się spotkanie z Pauliną Kawą – certyfikowaną joginką śmiechu, która podczas spotkania opowiedziała o znaczeniu jogi w procesie leczenia. Joga śmiechu to kierunek, który w Polsce dopiero kiełkuje, jednak funkcjonuje w oparciu o poważne badania kliniczne: lista nauk i obszarów wsparcia, w którym przeprowadzono przynajmniej jedno badanie wykazujące korzystne działanie zdrowego śmiechu jest impunująca.
„Z badań wynika, że joga śmiechu zaaplikowana 20 diabetykom typu 2 przyniosła skutek w postaci kontroli poziomu cukru we krwi, spadku ciśnienia oraz obniżenia poziomu depresji” – przytaczała wyniki badań Paulina Kawa. Na koniec joginka zaproponowała zgromadzonym paniom kilka ćwiczeń. I choć na początku niektóre z nich podchodziły do pomysłu sceptycznie, pod koniec absolutnie wszystkie śmiały się nie wymuszonym, szczerym śmiechem.
3. „Kobiety i Medycyna” – nowy portal
Na koniec spotkania redakcja Portali Medycznych przygotowała prawidzwą niespodziankę. „Chcielibyśmy ogłosić, że od dziś rusza nowy portal stworzony specjalnie dla Was – www.KobietyiMedycyna” – ogłosiła Monika Wysocka. - Sukces plebiscytu zainspirował nas do stworzenia w internecie miejsca dla kobiet, które na codzień zajmują się medycyną , ale nie tylko – także dla tych, które facynuje ten świat. Bo okazuje się, że nie ma miejsca dedykowanego tej właśnie grupie. Tak powstał pomysł stworzenia portalu dla aktywnych , ciekawych świata, nowoczesnych Pań: kobiecej strony medycyny.
Chcemy stworzyć miejsce wymiany doświadczeń, źródło informacji związanych ze zdrowiem i dziedzinami pokrewnymi, ale też z codziennym życiem każdej Kobiety – wyjaśnia redaktor naczelna.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.