Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego miękkiego giętkiego instrumentu, dzięki któremu jest możliwe obejrzenie śluzówki jelita grubego. Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć polipy, które pozostawione bez leczenia mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego. Kolonoskopia jelita grubego jest wskazana, gdy występuje biegunka, krwawienie z odbytu, a także zaparcia.

Kolonoskopia - wskazania

Wskazania do przeprowadzenia kolonoskopi możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich – kolonoskopia diagnostyczna, jak sama nazwa wskazuje jest wykonywana w celu wykrycia schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie zaleca się przy podejrzeniu raka jelita grubego, w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, a także wtedy, gdy krew jest obecna w kale.

Polecane wideo:

Do objawów, których wystąpienie powinno stanowić powód kolonoskopii wymienić należy także niewyjaśnioną niedokrwistość, zaburzenia rytmu wypróżniania, a także silne bóle brzucha o niewiadomej przyczynie.

Kolonoskopia terapeutyczna, a zatem lecznicza najczęściej jest wykonywana w celu usunięcia polipów (polipektomia) lub ciał obcych znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Kolonoskopię terapeutyczną wykonuje się także w przypadku powstania niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta zwężeń powstałych na skutek rozwijających się schorzeń.

Ostatni z rodzajów kolonoskopii, czyli kolonoskopia profilaktyczna umożliwia monitorowanie kondycji pacjenta narażonego na wystąpienie nieswoistego zapalenia jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy też choroby Leśniowskiego-Crohna. Schorzenia te zwiększają ryzyko pojawienia się raka jelita grubego, dlatego niezwykle istotne jest regularne poddawanie się badaniu kolonoskopowemu.

Kolonoskopia - przygotowanie

Na tydzień przed planowaną kolonoskopią pacjent powinien przerwać suplementację żelaza, a także, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, zrezygnować z zażywania leków antyagregacyjnych, takich jak aspiryna czy acard. Przed kolonoskopią opinii specjalisty powinni zasięgnąć również pacjenci stosujący leki o działaniu przeciwzakrzepowym oraz chorzy na cukrzycę i inne schorzenia przewlekłe.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn nowotworem. Jest również drugim pod względem...

Przed kolonoskopią jest konieczne oczyszczenie przewodu pokarmowego z treści. Odbywa się to w szpitalu. Pacjent otrzymuje specjalny preparat przeczyszczający. Ponieważ przygotowanie do kolonoskopii może wywoływać osłabienie, najlepiej wziąć na ten czas urlop. Trzy dni przed kolonoskopią, czyli endoskopią jelita grubego, nie należy jeść owoców pestkowych (truskawki, winogrona, kiwi, pomidory) oraz pestek siemienia lnianego i maku, a należy stosować dietę płynną (tylko zupy i soki). Na dwa dni przed kolonoskopią jest wskazane przyjmowanie pokarmów w postaci płynnej, a dzień przed kolonoskopią, o godz. 15.00, należy zastosować środek przeczyszczający. Po jego zażyciu nie wolno jeść, trzeba za to dużo pić, by nie doszło do odwodnienia organizmu, najlepiej sprawdza się woda niegazowana, są dopuszczane też lekkie napary ziołowe. Po około 5–8 godzinach, gdy wydalana treść będzie miała już postać płynną, jelito jest oczyszczone.

Kolonoskopia - przebieg

Kolonoskopia rzadko wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi – pacjent może otrzymać jednak znieczulenie miejscowe. Po założeniu odzieży ochronnej kładzie się on na leżance w ułożeniu przypominającym pozycję embrionalną – leżąc na boku, zgięte w kolanach nogi należy podciągnąć w kierunku podbródka, chociaż, jeżeli zajdzie także potrzeba, lekarz może poprosić o zmianę ułożenia. Początkowo dokładnym oględzinom jest poddawane ujście odbytu, po którym specjalista wykonuje zazwyczaj badanie per rectum.

Po wprowadzeniu endoskopu do jelit jest wydmuchiwane powietrze, dzięki czemu jest możliwe obejrzenie ich ścian i przesuwanie endoskopu w głębsze rejony. W trakcie badania z jelit uchodzić może płyn lub gazy, jednak jest to całkowicie naturalne i nie powinno budzić dyskomfortu. Kolonoskopia trwa zazwyczaj od 15 do 40 minut. Nie zawsze jednak udaje się wprowadzić kolonoskop do samego końca jelita grubego, dlatego zdarza się, że musi zostać powtórzone.

Pacjenci niechętnie poddają się kolonoskopii. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma lepszej metody przeprowadzenia profilaktycznych badań w kierunku raka jelita grubego. W Polsce w 2000 roku wprowadzono program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Akcja ta jest skierowana do mężczyzn i kobiet w wieku 50–65 lat bez przypadków raka jelita grubego w rodzinie oraz osób w wieku 40–65 lat, w których rodzinach takie przypadki były.

Lekarz Jakub Szaniawski, Marta Bednarska, Anna Kołodziejczyk , 5 dni temu

Bibliografia

  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
  • Messmann H. Atlas kolonoskopii, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 978-83-89769-34-3
  • Paradowski L. (red.), Endoskopia kapsułkowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-079-5
  • Maratka Z. Endoskopia przewodu pokarmowego - diagnostyka różnicowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3115-X
  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (9)
~Ttttt
~Ttttt 1 tydzień temu

miałem dzisiaj. bolało jedynie jak lekarz wdmuchiwał powietrze. Jednak naprawdę warto. Znaleziono u mnie polipa, który od razu został wycięty. Materiał został wysłany do badania histopatologicznego. Po badaniu od razu poszedłem do toalety. Przez dobre 10 minut siedziałem i się odgazowywałem.

Odpowiedz
~spoko:)
~spoko:) 3 tygodnie temu

Miałem dziś kolonoskopie bez znieczulenia i o ile rura w tyłek to zawsze pewien dyskomfort i leciutki ból na zakręcie jelita to powiem szczerze więcej strachu się najadłem czytając wasze straszenia... Czytając te horrory zrazu zrezygnowałem z badania bo usłyszałem że znieczulenia nie podają. TCHÓRZ! Po 15 minutach wróciłem bo dostałem opieprz od żony ( a wiadomo że z żoną liczyć się trzeba i basta) i przeprosiłem zespół. Na szczęście nikt się na mnie nie gniewał... Pełen profesjonalizm - badanie delikatne, rozmowa uspokajająca - nie odczułem żadnego tam zezwierzęcenia itp ani nic podobnego! Idąc na takie badanie dobrze jest mieć świadomość po co mi ono, i jakie mi da korzyści wtedy i samo zaglądanie do tyłka da się łatwiej przetrawić. Rurę wkładają wam żeby wykluczyć nowotwór lub zlikwidować polipy bo to wszystko czym się odżywiacie trafia do jelit a wiadomo jaka jest w dzisiejszych czasach jakość pożywienia. Dlatego jeżeli ktoś mnie się zapyta o badanie endoskopem odpowiem - spoko, lekki dyskomfort był ale bez przesady, - polecam to badanie jeżeli masz wątpliwości co do swojego zdrowia a nawet profilaktycznie. Z mojego wywiadu zarówno panie z rejestracji jak i pielęgniarki opowiadają że ludzie wchodzą na badanie zestresowani a wychodzą uśmiechnięci z ulgą opowiadają że nie było absolutnie źle. Nie wierzycie? sami popytajcie zróbcie wywiad ale wśród osób KOMPETENTNYCH!!! Dodam także że jestem chudy jak szczypior. I chciałem jaszcze pozdrowić i przeprosić za postawę panią dr Grażynę i pielęgniarkę Izabelę z Białostockiego Centrum Onkologii:} Pozdrawiam

Odpowiedz
~kazimiera
~kazimiera 2 miesiące temu

nie boli najwazniejsze zeby wypic ten plyn ale to ma smak nieco slodki mozna dodac kilka kropel cytryny bez zapachu taka krystaliczna woda ,ja 2 dni jadlam same lekko strawne rzeczy serek homogenizowany, kisiel,budyn,soki ale nie pestkowe npwisniowy .badanie milam w srode wiec ostani obiad byl w niedziele kolacja lekkie kanapki i herbata i potem do wtorku lekko do 16.00 do 20.00 wypillam 3 litry forttransu do 24.00 juz bylam czysta spokojnie to tylko woda bez bolu brzucha przelatuje i wylatuje tylko nie ,,tym kranem,, nastepnego dnia rano ok 8.00 czwarty litr fortrans herbatka i tak 6 godz bez picia mozna tylko oplukac usta jak ,,kiper,, i wypluci tyle zdrowia i dobrych wynikow

Odpowiedz
~Genowefa
~Genowefa ponad rok temu

Teściowa miała wykonany ten zabieg w znieczuleniu, nie narzekała po zabiegu. Dziękuję lekarzom z tyskiego dea salus.Pobrano jej wycinki do badań histopatologicznych. Na szczęście nie wykazały zmiany złośliwej. Pozdrawiam wszystkich.

Odpowiedz
~Grażyna.
~Grażyna. ponad rok temu

Kolonoskopie miałam 17.09.2015.Bałam się i samego badania i wyniku.Miałam znieczulenie ogólne i nic mnie nie bolało.Lekarz bardzo miły pielęgniarka również.Gorsze jest przygotowanie do tego badania.Pozdrawiam wszystkich którzy są jeszcze przed...Nie bójcie się.TO NIE BOLI.

Odpowiedz
~Grażyna.
~Grażyna. ponad rok temu

Kolonoskopie miałam 17.09.2015.Bałam się i samego badania i wyniku.Miałam znieczulenie ogólne i nic mnie nie bolało.Lekarz bardzo miły pielęgniarka również.Pozdrawiam wszystkich którzy są jeszcze przed...Nie bójcie się to nie boli.

Odpowiedz
~Zenq
~Zenq ponad rok temu

Badanie rzeczywiście potrafi uratować moim zdaniem życie. Ja wykonywałem ostatnio u doktora kielka. Nie było źle, lekarz wykazał się delikatnością. Oby więcej takich lekarzy, którzy rozumieją, że zabieg nie jest komfortowy (fizycznie i psychicznie).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

zakażenie

~mikichzb • ostatni post 13 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Kolonoskopia w diagnostyce chorób jelita grubego

uchyłkowa jelit, pobrania wycinków do badania histopatologicznego, obejrzenia wnętrza jelita grubego. Wskazania do kolonoskopii wysokie ryzyko (...) pokarmowej z jelit. Od lekarza zależy, który z tych sposobów będzie...

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Sigmoidoskopia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Rodzinna polipowatość widoczna dzięki badaniu endoskopowemu.