Trwa ładowanie...

Krwawienie przed porodem - charakterystyka, najczęstsze przyczyny, objawy zbliżającego się porodu

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
21.03.2022 15:02
Krwawienie przed porodem
Krwawienie przed porodem (Pexels autor: Daniel Reche)

Krwawienie przed porodem to stan, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Plamienie w ciąży zazwyczaj wiąże się z zagnieżdżeniem zarodka w błonie śluzowej macicy. Taki stan nazywany jest krwawieniem implantacyjnym. Gdy krwawienie pojawia się w ostatnie dni przed porodem, trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu lekarskiego. Istnieje podejrzenie, że u ciężarnej mogło dojść do przedwczesnego odklejenia się łożyska. Bagatelizowanie takiego objawu może zakończyć się poronieniem.

spis treści

1. Krwawienie przed porodem

Krwawienie w ciąży, szczególnie przed porodem pod żadnym pozorem nie powinno być bagatelizowane przez ciężarną. Taki objaw nie jest zjawiskiem naturalnym u kobiety w zaawansowanej ciąży.

O ile niewielkie plamienie pojawiające się we wczesnej ciąży (w terminie spodziewanej miesiączki) sygnalizuje, że doszło do zagnieżdżenia się zarodka wewnątrz jamy macicy, o tyle obfite krwawienie pod koniec ciąży jest stanem patologicznym. Plamienie pojawiające się u kobiet w początkowym stadium ciąży może świadczyć również o stanie chorobowym w obrębie szyjki macicy, wirusowym lub bakteryjnym zakażeniu pochwy, nadżerce narządów rodnych lub żylakach.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Delikatne krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest dość powszechne. Według statystyk, występuje ono u około czterdziestu procent pacjentek. Inną przyczyną krwawień na wczesnym etapie ciąży mogą być krwiaki podkosmówkowe. Ich przyczyną jest pęknięcie naczyń krwionośnych. Krwiak podkosmówkowy (subchorionic hematoma – SCH) usytuowany jest pod kosmówką, tzn. błoną, która znajduje się pomiędzy owodnią i błoną śluzową macicy. Ten rodzaj błony płodowej przekształca się w późniejszym czasie w łożysko.

Krwawienie przed porodem niesie ze sobą spore ryzyko poronienia, z tego powodu nie powinno się go bagatelizować. Co powinno zaniepokoić? Sytuacja, gdy krwawienie pojawia się w szóstym, siódmym, ósmym czy dziewiątym miesiącu ciąży. Krwawienia w ciąży zaawansowanej często świadczą o tym, że doszło do odklejenia się łożyska. Mogą też mówić o tzw. łożysku przodującym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Najczęstsze przyczyny krwawienia przed porodem

2.1. Łożysko przodujące

Łożysko przodujące u kobiety ciężarnej to stan, w którym łożysko nie umiejscowiło w prawidłowym miejscu tzn. na ścianie macicy, tylko w dolnej części tego narządu. Zjawisko to zwykle obserwuje się u pacjentek, u których łożysko przodujące już występowało.

Wśród innych czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia łożyska przodującego warto wymienić: zabieg cesarskiego cięcia w poprzedniej ciąży, wykonany wcześniej zabieg in vitro, wykonany zabieg łyżeczkowania macicy, palenie papierosów, sięganie po narkotyki, wady wrodzone u płodu. W prawidłowych warunkach łożysko powinno występować na ścianie macicy.

Nieprawidłowe ułożenie może powodować krwawienia ciążowe, ale również niebezpieczne komplikacje i powikłania. Łożysko przodujące w wielu przypadkach kończy się niedotlenieniem płodu, rozwojem sepsy, przedwczesnym porodem. Wśród najgroźniejszych powikłań takiego stanu należy wymienić: poronienie, przedwczesną śmierć matki i dziecka.

2.2. Przedwczesne odklejenie łożyska

Przedwczesne odklejenie łożyska jest stanem, w którym łożysko odkleja się od ścian macicy. Sytuacja ta zazwyczaj skutkuje przedporodowymi krwawieniami u pacjentek w zaawansowanej ciąży. Takie powikłanie ciąży może wystąpić również po dwudziestym tygodniu ciąży lub niedługo przed planowanym terminem porodu. Czynnikami ryzyka są: ciąża mnoga, nadmierne rozciągnięcie mięśni macicy, uraz brzucha, nadciśnienie tętnicze, wada macicy, anemia sierpowata, ciąża powyżej trzydziestego piątego roku życia, nadużywanie tytoniu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, mała ilość kwasu foliowego w organizmie matki.

3. Krwawienie przed porodem a objawy zbliżającego się porodu

Krwawienie u kobiety w zaawansowanej ciąży bynajmniej nie jest oznaką porodową. Ten objaw zwykle jest stanem patologicznym. W przypadku pojawienia się intensywnego plamienia, ciężarna powinna jak najszybciej udać się do lekarza lub do szpitala. Najczęstsze objawy zbliżającego się porodu to:

  • obniżenie się brzucha (ten objaw widoczny jest już kilka tygodni przed planowanym porodem),
  • uczucie ucisku w obrębie pęcherza moczowego (ten objaw zmusza pacjentkę do częstych wizyt w toalecie),
  • regularne i wyraźne skurcze macicy, które mogą objawiać się dolegliwościami bólowymi brzucha lub dolegliwościami bólowymi kręgosłupa,
  • twardnienie brzucha,
  • spuchnięte dziąsła, określane również jako opuchnięte dziąsła (ten objaw towarzyszy wielu pacjentom w trzecim trymestrze ciąży; sytuacja spowodowana jest dużą ilością produkowanego progesteronu w organizmie).

Jakie są pozostałe oznaki porodu? Oznaka, na którą warto zwrócić uwagę to po prostu biegunka, pojawiająca się na około dwadzieścia cztery godziny przed porodem. Dzięki rozwolnieniu organizm kobiety w naturalny sposób oczyszcza jelita i przygotowuje się do narodzin dziecka. Jak długo może trwać biegunka przed porodem? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie. U każdej z pacjentek rozwolnienie może przebiegać inaczej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze