Krzysztof - to może być historia każdego z nas…

Tak wiele słyszy się o chorobach, trudnym leczeniu, dochodzeniu do zdrowia, ale też niestety o smutnych zakończeniach. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie jest to wyzwanie dla chorego i jego bliskich, dopóki sami nie jesteśmy zmuszeni się z tym zmierzyć. Dopóki sami nie stajemy się częścią takiej właśnie historii.

Mówi się, że profilaktyka to połowa sukcesu w walce o dobre zdrowie. Krzysztof też w to wierzył. Zdrowo się odżywiał. Prowadził aktywny tryb życia. Nie palił. Po prostu - dbał o swoje zdrowie. Coś jednak poszło nie tak. Wczesnym latem 2015 roku, po długotrwałym leczeniu uporczywego kaszlu lekarz prowadzący zlecił wykonanie badania RTG płuc. Diagnoza była jak wyrok - guz płuca sporej wielkości.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Krzysiek to młody, ambitny, pełen planów na życie mężczyzna. Ma dopiero 46 lat. Architekt, z zamiłowania malarz, serdeczny kolega i wspaniały człowiek. Kocha ludzi, kocha zwierzęta, kocha życie. Przyjaciele znają go jako niepoprawnego optymistę, z wielkim szacunkiem i zachwytem dla świata.

Niestety, lekarze z warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc po otrzymaniu badania histopatologicznego nie pozostawili Krzysztofowi złudzeń. To adenocarcinoma, gruczolakorak płuca, co w realiach klasycznej medycyny oznacza właściwie wyrok śmierci. W tak młodym wieku mężczyźni z takim rozpoznaniem nie przeżywają roku.

W dodatku pojawiły się przerzuty do węzłów chłonnych wnęk płuc, w oskrzelach głównych również widoczne były już zmiany. Taka diagnoza jednoznacznie uniemożliwiła wykonanie resekcji płata płuca wraz z guzem. Jedyna propozycja lekarzy to chemioterapia i ewentualnie radioterapia, które z góry zostały określone jako paliatywne.

Być może wiele osób poddałoby się już w tym miejscu. Ale nie Krzysiek, on ma ogromną wolę życia. Pomimo kiepskich rokowań podjął leczenie chemioterapią: 6 dożylnych kroplówek z lekami, a po tygodniu tzw. dolewka, dwa tygodnie przerwy. Po pierwszym cyklu Krzysztof czuł się bardzo źle. Leki przeciwwymiotne nie skutkowały, utrzymanie w żołądku choćby kilku łyków wody graniczyło z cudem.

Efektem tego było odwodnienie i ogromne bóle nerek. Mimo to Krzysiek dzielnie walczył i znosił ból. Drugi cykl chemioterapii to był już prawdziwy koszmar. W ciągu 6 tygodni Krzysztof stracił na wadze 9 kg i po drugim cyklu ważył ledwie 61 kg. Co najgorsze, efekt leczniczy został określony, jako znacznie poniżej oczekiwanego.

Co to oznaczało dla Krzysztofa? Zanim chemia pokonałaby raka, wcześniej ta chemia pokonałaby jego… Wielka wola życia Krzyśka, wiara jego i jego bliskich, że musi być inna droga, wytrwałe poszukiwania dały efekt. Okazało się, że rak adenocarcinoma płuc nie musi oznaczać wyroku śmierci. Jest metoda gwarantująca pełne wyleczenie, bez niszczenia zdrowych komórek organizmu.

Rodzinie Krzyśka udało się skontaktować z lekarzem z Niemiec, który leczy takie przypadki z ogromnym sukcesem. Krzysztof poznał osobiście cztery osoby, które trafiły do tego lekarza właściwie w stanie terminalnym, a teraz są zdrowe. Cuda? Może tak, a może otwarta głowa lekarza i odpowiedni dobór terapii.

Krzysiek nie jest pierwszym, który przeciera szlak tej alternatywnej metody, ale mocno wierzymy, że będzie wkrótce mógł się podzielić swoimi doświadczeniami z innymi "w potrzebie". Terapia polega na odtruwaniu i wzmacnianiu organizmu, reguluje układ immunologiczny. Do tego dochodzi hipertermia oraz kilkugodzinne wlewy dożylne i iniekcje domięśniowe.

W przerwie między wizytami w klinice (raz w miesiącu) Krzysztof kontynuuje przyjmowanie leków w domu. Do listopada 2015 roku Krzysztof był już na dwóch tygodniowych terapiach w Niemczech. W badaniu kontrolnym TC po drugiej terapii guz wyraźnie się zmniejszył. Zniknęły zmiany w oskrzelach głównych, węzły wnęk płuc są czyste. Terapia przynosi efekty! To, czego nie udało się osiągnąć dzięki leczeniu w szpitalu, udało się w Niemczech.

Niestety, koszty tej terapii kładą się ogromnym cieniem na Krzyśka przyszłość. W najbliższym czasie rozważane jest włączenie szczepionek dendrytycznych, minimum 6 podań. Wstępnie koszty planowanego 5-letniego leczenia wraz ze szczepionkami zostały określone na kwotę 80 000 euro. Kwota poza zasięgiem Krzyśka, nawet przy pełnej mobilizacji jego rodziny i przyjaciół.

Mówi się, że nie da się wycenić ludzkiego życia, że jest bezcenne. Jednak życie Krzysztofa ma określoną cenę. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie finansowe jego terapii. Każda złotówka ma sens. Krzysiek ma ogromną szansę. Terapia działa. A każda złotówka daje mu szansę na życie i oddaje Krzyśka jego bliskim i przyjaciołom.

Nie pozwólmy na to, aby pieniądze zadecydowały o tym, czy Krzysztof ma żyć, czy umrzeć. Oni potrzebują Krzyśka… Krzysiek potrzebuje Was! Dziś jesteśmy królami życia, jutro możemy stanąć przez obliczem podobnego wyzwania… Wierzymy, że dobro wraca i bardzo liczymy na Waszą pomoc.

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Krzysztofa. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Siepomaga.pl.

Ratujemy serduszko Antosia - ostatnia prosta

O tym, że Antoś urodzi się chory, rodzice po raz pierwszy dowiedzieli się w 20. tygodniu ciąży. Od razu podejrzewano serduszko, ale dopiero w 22. tygodniu było wiadomo, że jest go tylko połowa. Ta słabsza połowa.

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Antka. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Siepomaga.pl.

Komentarze (4)
~kris
~kris ponad rok temu

tak się składa, że to o mnie jest ten artykuł. Posiadam całą dokumentację mojej choroby i leczenia. Dla zainteresowanych mogę udostępnić tę informację. Ale znacznie ważniejszą dla mnie sprawą jest to, aby pomagać ludziom chorym na raka, przekazując im to wszystko, co ja już wiem, a czego w szpitalu nie powie im chyba żaden lekarz w Polsce. Wiem dobrze, co znaczy dowiedzieć się, że ma się śmiertelną chorobę i życie wkrótce się zakończy. Nie życzę tego nikomu. Ta informacja wywołuje ogromny strach, stres i depresję. Naprawdę trudno się z tego otrząsnąć i zazwyczaj potrzeba do tego pomocy kogoś z zewnątrz. A to dopiero pierwsza sprawa, z którą należy się zmierzyć i z którą ludzie często nie potrafią sobie poradzić. Potem są kolejne batalie, ale ta należy chyba do najtrudniejszych i najważniejszych do przezwyciężenia w sobie samym.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
Ćwiczenia - rodzaje, step

Bądź aktywna bez wysiłku! (prezentacja edukacyjna)

Bądź aktywna bez wysiłku! (prezentacja edukacyjna)

Ćwicz przy każdej okazji. Większość z nas nie jest zbyt aktywna fizycznie każdego dnia. Zamiast potraktować ćwiczenia jako okazję do poprawy zdrowia (...) sposób na wyjście z biura, rozprostowanie nóg i poprawę kondycji. ...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Co jest zdrowsze - ziemniaki czy bataty?

Co jest zdrowsze - ziemniaki czy bataty?

się one podstawą wielu potraw i już od XIX wieku na stałe zagoszczą w polskiej kuchni. Być może tak samo będzie z batatami. Mimo że ich historia w Europie (...) jest znacznie dłuższa niż ziemniaków (na Stary Kontynent sprowadził je...

Ciąża i dziecko

Ile kroków powinieneś zrobić każdego dnia?

Ile kroków powinieneś zrobić każdego dnia?

przejść każdego dnia, aby być zdrowym? Dlaczego warto chodzić? Zastanawiasz się, jakie są zalety chodzenia? To najbardziej naturalna forma ruchu (...) może nie być tak dokładny, jak profesjonalny krokomierz. Przyjmuje się, że krok...

Depresja - objawy, leczenie

Fakty i mity dotyczące depresji

Fakty i mity dotyczące depresji

Depresja może dotknąć każdego z nas Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej (...) , poczucie pustki i ogólnej bezużyteczności własnej osoby. Depresja...

Problemy z seksem

Co zabija pożądanie?

Co zabija pożądanie?

Niedostateczna ilość snu Niedostateczna ilość snu może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie popędu płciowego. Organizm każdego z nas potrzebuje

Zdrowe odżywianie

5 produktów, które w przeszłości uważano za szkodliwe

5 produktów, które w przeszłości uważano za szkodliwe

Zdrowe czy nie? Nauka nieustannie ewoluuje, a wraz z nią zalecenia dietetyczne. Każdego dnia pojawiają się nowe wyniki badań, a także informacje (...) jedzenia więcej niż dwóch jajek tygodniowo - jeśli nie mamy żadnych problemów ze zdrowiem,...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Nowy dietetyczny trend. Liczenie kęsów zamiast kalorii

Nowy dietetyczny trend. Liczenie kęsów zamiast kalorii

, którzy liczyli, ile kęsów trafia każdego dnia do ich ust. Liczyli również łyki napojów (za wyjątkiem wody). Następnie uczestników poproszono, aby przez miesiąc (...) ograniczyli ilość kęsów o 20-30 proc. każdego dnia....

Cera dojrzała

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

zewnętrznych, jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, na jej powierzchni szybciej tworzą się zmarszczki. To ważne, aby każdego dnia (...) . Z tego względu warto każdego dnia poświęcić 7-8 godzin...

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby a ogólne zdrowie organizmu - jaki jest związek?

Zdrowe zęby a ogólne zdrowie organizmu - jaki jest związek?

się do rozwoju choroby serca, udaru mózgu, problemów w ciąży oraz wielu innych schorzeń. Chociażby z tego względu warto dbać o higienę jamy ustnej każdego (...) dnia. Rola diety i stylu życia To oczywiste, że na wygląd naszych zębów...