Trwa ładowanie...

Kto najczęściej umiera w szpitalach? Zaskakujące wyniki badań

Co pewien czas dowiadujemy się o nowych, zaskakujących wynikach badań. Tak też było tym razem. Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się pacjentom, którzy umierają na oddziałach intesywnej terapii. Okazało się, że duża część z nich charakteryzowała się niskim wzrostem.

1. Umieralność w szpitalach

Mimo że głównym zadaniem szpitali jest opieka i leczenie, pewien procent pacjentów w nich umiera. Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się, jakiego typu osoby odchodzą szybciej. Wyniki opublikowali w magazynie "Intensive Care Medicine".

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie
5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie [6 zdjęć]

Australijska pielęgniarka, Bronnie Ware, przez wiele lat pracowała jako opiekunka paliatywna. Towarzyszyła

zobacz galerię
Zobacz film: "Pan młody umarł podczas miesiąca miodowego"

Analizie poddano pacjentów oddziałów intensywnej terapii. I chociaż oczywiście badacze zdają sobie sprawę, że śmierć może mieć wiele przyczyn, jak chociażby stan zdrowia, wiek i wcześniejsze sposoby leczenia, doszli do zaskakujących wniosków. Ich zdaniem bowiem, większą umieralność zaobserwowano u niskich pacjentów.

2. Wyniki badań

Dlaczego wysnuto takie wnioski? Naukowcy przeanalizowalii 400 tys. pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach na terenie Wysp Brytyjskich. Po dokładnym badaniu i zmierzeniu okazało się, że osoby uznawane za niskie umierają częściej niż te wysokie.

Jak podkreślają badacze, im wyższy pacjent, tym mniejsze prawdopodobieństwo śmierci. U mężczyzn różnica wynosiła prawie 9 proc., u kobiet zaś 7 proc. Zaskakujące wyniki tych niecodziennych badań wymagają dalszego potwierdzenia. Naukowcy wciąż nie potrafią ich wytłumaczyć. Dr Hannah Wunsch, członek zespołu badawczego, w rozmowie z dziennikarzami wspomniała, że większa umieralność wśród niskich osób może wynikać z aparatury dostępnej na oddziałach OIOM. Jeżeli więc pacjent jest wyjątkowo niski, skuteczność sprzętu może być mniejsza. Mimo to warto jednak, bez względu na wzrost, dbać o siebie i na razie spać spokojnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza