Przejdź na WP

Kto najczęściej umiera w szpitalach? Zaskakujące wyniki badań

Co pewien czas dowiadujemy się o nowych, zaskakujących wynikach badań. Tak też było tym razem. Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się pacjentom, którzy umierają na oddziałach intesywnej terapii. Okazało się, że duża część z nich charakteryzowała się niskim wzrostem.

Zobacz film: "Pan młody umarł podczas miesiąca miodowego"

1. Umieralność w szpitalach

Mimo że głównym zadaniem szpitali jest opieka i leczenie, pewien procent pacjentów w nich umiera. Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się, jakiego typu osoby odchodzą szybciej. Wyniki opublikowali w magazynie "Intensive Care Medicine".

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie
5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie [6 zdjęć]

Australijska pielęgniarka, Bronnie Ware, przez wiele lat pracowała jako opiekunka paliatywna. Towarzyszyła...

zobacz galerię

Analizie poddano pacjentów oddziałów intensywnej terapii. I chociaż oczywiście badacze zdają sobie sprawę, że śmierć może mieć wiele przyczyn, jak chociażby stan zdrowia, wiek i wcześniejsze sposoby leczenia, doszli do zaskakujących wniosków. Ich zdaniem bowiem, większą umieralność zaobserwowano u niskich pacjentów.

Brytyjscy naukowcy opublikowali zaskakujące badania na temat umieralności
Brytyjscy naukowcy opublikowali zaskakujące badania na temat umieralności (123RF)

2. Wyniki badań

Dlaczego wysnuto takie wnioski? Naukowcy przeanalizowalii 400 tys. pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach na terenie Wysp Brytyjskich. Po dokładnym badaniu i zmierzeniu okazało się, że osoby uznawane za niskie umierają częściej niż te wysokie.

Jak podkreślają badacze, im wyższy pacjent, tym mniejsze prawdopodobieństwo śmierci. U mężczyzn różnica wynosiła prawie 9 proc., u kobiet zaś 7 proc. Zaskakujące wyniki tych niecodziennych badań wymagają dalszego potwierdzenia. Naukowcy wciąż nie potrafią ich wytłumaczyć. Dr Hannah Wunsch, członek zespołu badawczego, w rozmowie z dziennikarzami wspomniała, że większa umieralność wśród niskich osób może wynikać z aparatury dostępnej na oddziałach OIOM. Jeżeli więc pacjent jest wyjątkowo niski, skuteczność sprzętu może być mniejsza. Mimo to warto jednak, bez względu na wzrost, dbać o siebie i na razie spać spokojnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy