Kto najczęściej umiera w szpitalach? Zaskakujące wyniki badań
Co pewien czas dowiadujemy się o nowych, zaskakujących wynikach badań. Tak też było tym razem. Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się pacjentom, którzy umierają na oddziałach intesywnej terapii. Okazało się, że duża część z nich charakteryzowała się niskim wzrostem.
1. Umieralność w szpitalach
Mimo że głównym zadaniem szpitali jest opieka i leczenie, pewien procent pacjentów w nich umiera. Brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się, jakiego typu osoby odchodzą szybciej. Wyniki opublikowali w magazynie "Intensive Care Medicine".
Analizie poddano pacjentów oddziałów intensywnej terapii. I chociaż oczywiście badacze zdają sobie sprawę, że śmierć może mieć wiele przyczyn, jak chociażby stan zdrowia, wiek i wcześniejsze sposoby leczenia, doszli do zaskakujących wniosków. Ich zdaniem bowiem, większą umieralność zaobserwowano u niskich pacjentów.
2. Wyniki badań
Dlaczego wysnuto takie wnioski? Naukowcy przeanalizowalii 400 tys. pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach na terenie Wysp Brytyjskich. Po dokładnym badaniu i zmierzeniu okazało się, że osoby uznawane za niskie umierają częściej niż te wysokie.
Jak podkreślają badacze, im wyższy pacjent, tym mniejsze prawdopodobieństwo śmierci. U mężczyzn różnica wynosiła prawie 9 proc., u kobiet zaś 7 proc. Zaskakujące wyniki tych niecodziennych badań wymagają dalszego potwierdzenia. Naukowcy wciąż nie potrafią ich wytłumaczyć. Dr Hannah Wunsch, członek zespołu badawczego, w rozmowie z dziennikarzami wspomniała, że większa umieralność wśród niskich osób może wynikać z aparatury dostępnej na oddziałach OIOM. Jeżeli więc pacjent jest wyjątkowo niski, skuteczność sprzętu może być mniejsza. Mimo to warto jednak, bez względu na wzrost, dbać o siebie i na razie spać spokojnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.