Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Sadowska

Wzrost - korzyści wynikające z niskiego i wysokiego wzrostu

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 03.09.2024 11:53
Wzrost ma wpływ na stopień ryzyka zachorowania na różne schorzenia
Wzrost ma wpływ na stopień ryzyka zachorowania na różne schorzenia (Zdjęcie kobiety i mężczyzny / Shutterstock)

Zbyt niski lub zbyt wysoki wzrost stanowi dla ciebie źródło ogromnych kompleksów? Niepotrzebnie! Naukowcy postanowili przyjrzeć się związkowi, jaki zachodzi pomiędzy budową ciała a kondycją zdrowotną. Wyniki ich badań powinny być najlepszym dowodem na to, że nadwrażliwość na punkcie własnego wzrostu jest całkowicie nieuzasadniona.

spis treści

1. Wzrost - korzyści wynikające z niskiego wzrostu

Osoby o niskim wzroście w mniejszym stopniu narażone są na niektóre typy chorób nowotworowych oraz zakrzepicę
Osoby o niskim wzroście w mniejszym stopniu narażone są na niektóre typy chorób nowotworowych oraz zakrzepicę

Zacznijmy od osób, które nie mierzą więcej niż 1,6 m. Okazuje się, że ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej jest w ich przypadku nawet do 40 proc. niższe niż u osób mierzących ponad 1,7 m. Chodzi tu przede wszystkim o czerniaka, raka tarczycy, nerek i raka piersi, których rozwój jest związany właśnie ze wzrostem. U wyższych osób organy osiągają większe rozmiary, co wiąże się z pokaźniejszą liczbą komórek, w których może dojść do niebezpiecznej mutacji.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Niższe kobiety, których waga jest prawidłowa lub nieznacznie przekracza normę, są także w mniejszym stopniu narażone na tworzenie się skrzepów w naczyniach krwionośnych. Jak dowodzą norwescy naukowcy, u osób wysokich pompowana przez serce krew musi pokonać dłuższe dystanse, by dotrzeć do każdego zakamarka ciała. Może to utrudniać jej swobodny przepływ, co z kolei sprzyja udarowi mózgu.

Choć nie mamy wpływu na wzrost, warto zadbać o optymalną masę ciała – u osób, które nie mają problemów z wagą, ryzyko wystąpienia dolegliwości tego typu jest znacznie mniejsze.

Niski wzrost ma jeszcze jedną, istotną z medycznego punktu widzenia, zaletę. Udowodniono, że gen z nim związany odpowiada także za długowieczność. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że osoby o filigranowej budowie ciała będą po prostu dłużej cieszyć się życiem.

7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

2. Wzrost - korzyści wynikające z wysokiego wzrostu

Osoby mierzące więcej niż 1,7 m także mają powody do radości. Okazuje się bowiem, że niebezpieczeństwo wystąpienia u nich chorób serca jest o niemal 30 proc. mniejsze niż u ich kilka centymetrów niższych znajomych.

Udowodniono, że ryzyko pojawienia się dolegliwości ze strony układu krążeniowego maleje o 14 proc. na każe dodatkowe 6 cm powyżej 150 cm wzrostu. Amerykańscy eksperci przypuszczają, że niższe ryzyko zawału ma u wysokich osób związek ze zdrowszym trybem życia i lepszą jakością żywienia w dzieciństwie. Podkreślają przy tym, że chociaż zły cholesterol LDL nie stwarza u rosłych kobiet i mężczyzn takiego zagrożenia, nie oznacza to, że zostają oni zwolnieni z obowiązku troski o własne zdrowie.

Na tym jednak zalety wysokiego wzrostu się nie kończą. Dodatkowe centymetry pozytywnie wpływają także na układ nerwowy. Eksperci potwierdzają, że wysokie kobiety dłużej zachowują sprawność umysłową i rzadziej zapadają na demencję starczą. Zyskują na wysokim wzroście również ciężarne. Badania przeprowadzone na jednym z nowojorskich uniwersytetów dowodzą, że rzadziej występuje u nich cukrzyca ciążowa – niebezpieczne schorzenie pojawiające się około 3 trymestru.

Choć testy przeprowadzone zostały na ponad 220 tysiącach kobiet spodziewających się dziecka, naukowcy nie są w stanie dokładnie określić, co jest tego przyczyną. Spekulują, że geny odpowiedzialne za wysoki wzrost mogą wpływać na poziom tolerancji glukozy.

Wysoki wzrost jest także ściśle powiązany ze sferą psychiczną. Wiąże się z wyższym poczuciem własnej wartości i większą pewnością siebie, zwłaszcza u panów. Warto przy tym zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich lat zwiększyła się średnia wzrostu Polaków. Obecnie przeciętny mieszkaniec naszego kraju płci męskiej mierzy około 177 cm, podczas gdy kobieta 163 cm.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze