Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Hormon wzrostu (GH, somatotropina) - zastosowanie, przebieg, normy

Hormon wzrostu GH odpowiedzialny jest za prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Hormon wzrostu pobudza przyrost masy kostnej od momentu urodzenia aż do okresu pokwitania. Do czego prowadzi nadmiar hormonu wzrostu? Jak można stymulować produkcję hormonu wzrostu? Jakie sa normy poziomu hormonu wzrostu?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wpływ hormonów na osobowość"

spis treści

Badanie na poziom hormonu wzrostu (somatotropiny) jest badaniem krwi, stosowanym w diagnostyce niedoboru oraz nadmiaru tego hormonu w organizmie. Za produkcję hormonu wzrostu odpowiada przysadka mózgowa, a zaburzenia jej czynności często wynikają z rozwoju gruczolaka przysadki.

1. Hormon wzrostu - nadmiar i niedobór

Zaburzenia ilości hormonu wzrostu mogą prowadzić do różnych zaburzeń.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania poziomu hormonu wzrostu są objawy wskazujące na nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej.

Nadmiar hormonu wzrostu prowadzi do gigantyzmu (u dzieci) oraz akromegalii (u dorosłych). Gigantyzm objawia się nadmiernym wzrostem kości i masy tkanek.

U osób dorosłych proces wzrastania kości długich został zakończony, dlatego też w ich przypadku nadmiar hormonu wzostu objawia się akromegalią, związaną przede wszystkim z rozrostem tkanek miękkich.

W przypadku niedoboru hormonu wzrostu u dzieci obserwuje się niski wzrost oraz spowolnienie rozwoju.

U dorosłych w przypadku niedoboru hormonu wzrostu notuje się większą gęstość kości, wyższy poziom lipidów oraz osłabienie siły mięśniowej. Badanie poziomu hormonu wzrostu wykonuje się także kontrolnie podczas terapii z jego użyciem.

2. Hormon wzrostu - badanie

Hormon wzrostu można zbadać na różne sposoby. Wyrywkowe badanie poziomu hormonu wzrostu (hGH - human Growth Hormone) jest nieskuteczne, gdyż przysadka wydziela ten hormon wzrostu w sposób pulsacyjny.

W celu oznaczenia hormonu wzrostu stosuje się testy stymulacji lub testy hamowania. Aby stymulować wydzielanie hormonu wzrostu, pacjentowi dożylnie podaje się roztwór insuliny lub argininy, natomiast przy hamowaniu jego produkcji stosowana jest glukoza.

Po czasie 10 - 12 godzin bez spożycia posiłku pobiera się próbkę krwi pacjenta, po czym podaje mu się doustnie roztwór glukozy lub dożylnie roztwór insuliny lub argininy.

Następnie w obu przypadkach monitoruje się wpływ podanych substancji na poziom hormonu wzrostu poprzez badanie próbek krwi pobieranych (zazwyczaj z żyły łokciowej) w regularnych odstępach czasu.

Pojedyncza próbka krwi pobierana jest na czczo lub po dużym wysiłku fizycznym.

3. Hormon wzrostu - normy

Poziom hormonu wzrostu jest uzależniony od wielu czynników, w tym wieku, płci, rodzaju badania i sposobu oznaczenia hormonu wzrostu. Dlatego też dla badania poziomu hormonu wzrostu we krwi nie ustalono zakresów referencyjnych.

Normy hormonu wzrostu ustanawiane są przez dane laboratorium analityczne dla konkretnego oznaczenia. Z tego względu niezwykle ważna jest interpretacja wyników badań hormonu wzrostu przez lekarza.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Przyjmuje się, że poziom hormonu wzrostu nie powinien przekraczać 5 mg/l w badaniu osocza pobranego na czczo. W badaniu polegającym na stymulowaniu wydzielania hormonu wzrostu podaniem insuliny, stężenie hormonu wzrostu powinno być wyższe niż 25 mg/l w osoczu.

Stężenie hormonu wzrostu we krwi może się podnieść w wyniku wysiłku fizycznego, a także pod wpływem stresu.

Również przyjmowanie niektórych leków oraz przeprowadzanie badań obrazowych z zastosowaniem środka radioaktywnego może prowadzić do zafałszowanych wyników badania poziomu hormonu wzrostu.

Badanie hormonu wzrostu we krwi jest badaniem diagnostycznym umożliwiającym wykrycie poważnych chorób wynikających z zaburzeń czynności przysadki. W przypadku niedoboru hormonu wzrostu u dzieci możliwe jest zastosowanie terapii z użyciem tego hormonu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza