Trwa ładowanie...

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy jest energooszczędne

Avatar placeholder
18.12.2013 16:05
Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy jest energooszczędne
Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy jest energooszczędne

Planując zakup mieszkania, należy podjąć wiele poważnych decyzji, by dokonać słusznego wyboru. Jakimi kryteriami należy kierować się przy jego wyborze? Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii elektrycznej, należy dokładnie zastanowić się, czy chcemy zamieszkać w standardowym mieszkaniu, czy lepiej postawić na energooszczędne rozwiązania. Myśląc o oszczędności, wybór drugiej opcji jest po prostu rozsądniejszy i niesie za sobą wiele korzyści, które będzie można dostrzec w przyszłości. Budynki energooszczędne muszą jednak wyróżniać się kilkoma bardzo ważnymi cechami.

spis treści

1. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu energooszczędnego mieszkania?

Tego typu mieszkania powinny przede wszystkim posiadać świadectwo energetyczne, określające wielkość energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody czy zwykłego ogrzewania. O świadectwo takie warto wypytać dewelopera już przy pierwszym spotkaniu. Kolejnym bardzo istotnym kryterium jest

odpowiednia izolacja budynku . Dzięki dobrej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, dokładnym uszczelnieniu okien oraz zastosowaniu wysokiej klasy materiałów o określonej grubości można zapewnić wysoki komfort cieplny zarówno latem, jak i zimą. Odpowiednia temperatura w mieszkaniu zależy również od rodzaju izolacji fundamentów, wyboru właściwych drzwi, a także od typu materiału na pokrycie dachu. Mieszkanie o niskim zużyciu energii musi również posiadać odpowiedni rodzaj wentylacji oraz ogrzewania. Oszczędzanie na ogrzewaniu umożliwia wentylacja z rekuperatorem, odzyskująca ciepło z wywiewanego powietrza na zewnątrz domu. Najlepszymi systemami grzewczymi są natomiast pompy ciepła lub kotły kondensacyjne.

Efektywne wykorzystanie energii w naszym lokum zależy także od zakupu nowoczesnych urządzeń AGD i RTV oraz zamontowania oświetlenia o wysokiej klasie energetycznej. Czy mieszkanie z rynku wtórnego może być również energooszczędne? Osoby wybierające swoje wymarzone lokum z rynku wtórnego mogą śmiało postawić na oszczędzanie energii. Decydując się na tego typu rozwiązania, należy pomyśleć o termomodernizacji budynków, czyli jego gruntownym remoncie właśnie pod kątem energooszczędności.

2. Mieszkania energooszczędne ‒ niskie koszty eksploatacji i ochrona środowiska

Niskie koszty utrzymania domu wiążą się z zastosowaniem energooszczędnych technologii. Na rynku budowlanym znajdziemy wiele ciekawych propozycji, trzeba więc wszystko bardzo dokładnie sprawdzić, zanim podpiszemy dokumenty potwierdzające zakup. Decydując się na tak poważną inwestycję, warto bardziej świadomie wybierać swoje wymarzone cztery kąty. Posiadając fachową wiedzę, możemy uniknąć wielu pułapek, czyhających na wszystkie osoby, które chcą kupić mieszkanie. O wyborze lokum powinny decydować już nie tylko piękna elewacja czy odpowiedni rozkład pomieszczeń, ale przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Dlatego też warto pomyśleć o mieszkaniach, w których zastosowano energooszczędne technologie. Dzięki nim zmniejszymy koszty eksploatacji, podniesiemy swój komfort życia, a także zatroszczymy się o środowisko naturalne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze