Jak odpowiednio rozmieścić okna w domu?
Charakter pomieszczenia i temperatura, jaka w nim panuje w znacznej mierze zależą od okien. Nie chodzi tutaj jednak o ich szczelność, ale przede wszystkich o ich rozmieszczenie względem różnych stron świata. Należy zwrócić również uwagę na ustawienie stolarki w poszczególnych pomieszczeniach, aby światło słoneczne padające z okien mogło zostać maksymalnie wykorzystane nie tylko jako oświetlenie, lecz także do ogrzewania całego domu. Aby pomieszczenia i okna były jak najbardziej funkcjonalne, koniecznie musimy zwrócić uwagę na położenie całego domu pod względem stron świata, na układ pomieszczeń wewnątrz oraz na okna, a konkretnie ich wielkość i ilość.
1. Znaczenie usytuowania domu
To, ile światła mamy w domu, w znacznej mierze zależy od jego usytuowania. Jednocześnie zmienia się to również w poszczególnych porach roku i porach dnia. Lato charakteryzuje się tym, że słońce daje znacznie więcej światła i ciepła niż np. w zimie. Dzieje się tak, dlatego że promienie padają pod większym kątem. Tym sposobem okna mogą sprawiać, że w domu jest zimniej, albo jeśli są dobrze umiejscowione, mają możliwość ocieplania wnętrza. W domu będzie z pewnością znacznie cieplej, jeśli większość okien będzie zainstalowanych na nasłonecznionych ścianach, czyli zazwyczaj od strony południowej i zachodniej. Od północy okna mogą powodować straty energii, więc może ich tam nie być wcale lub mogą być mniejsze. Z kolei okna od wschodu raczej nie mają większego znaczenia jeśli chodzi o oszczędzanie energii cieplnej.
2. Rozkład pomieszczeń wewnątrz domu
Projektując lub wybierając projekt domu i pomieszczeń w jego wnętrzu, powinniśmy kierować się możliwością ich naturalnego oświetlania w zależności od przeznaczenia i funkcji. Jak już było wspomniane wyżej, najwięcej światła i ciepła można zyskać z okien umieszczonych na południowej stronie domu. Właśnie z tego powodu ta strona jest najbardziej odpowiednia dla pokoi, w których spędza się najwięcej czasu, czyli dla salonu, jadalni, gabinetu albo dla pokoi dziecięcych. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że duże okna mogą powodować nadmierne ogrzewanie pomieszczeń w czasie lata. Można jednak temu zapobiec poprzez zamontowanie rolet, żaluzji, założenie zasłon oraz dobranie mebli, wykończeń podłogi i ścian takich, które nie będą pochłaniały ciepła. Po wschodniej stronie domu bardzo dobrze jest zaplanować sypialnie. Dzięki takiemu umiejscowieniu, słońce z samego rana napełni nas dobrą energią i chęcią do wstania z łóżka, a wieczorem nie będzie przeszkadzać w zaśnięciu i nie nagrzeje nadmiernie pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie po wschodniej stronie domu kuchni. Północ jest idealnym miejscem na łazienkę i pomieszczenia gospodarcze, takie jak garaż, kotłownia, spiżarnia. Nie potrzebują one dużej ilości światła. Dzięki takiemu sposobowi projektowania, dom mieszkalny będzie nie tylko energooszczędny, lecz także wygodny i przyjazny dla mieszkańców.
3. Rozmieszczenie okien w domu
Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń zależy więc od ich rozmieszczenia w domu, ale nie tylko. Bardzo ważna jest również liczba okien, ich wielkość oraz umiejscowienie. Do tej pory specjalne przepisy normowały wielkość okien w zależności od powierzchni podłogi. Wymagane było to przede wszystkim w przypadku pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. I tak powierzchnia okien musiała wynosić minimum 1/8 powierzchni podłogowej. Aktualnie projekty są tworzone w bardziej korzystnych proporcjach i biorą pod uwagę nawet kilka przeszkleń na jednej ścianie, gdyż wtedy pomieszczenia są lepiej oświetlone. Wąskie i długie pomieszczenia z jednym okienkiem albo pokoje z oknem, które nie jest umieszczone centralnie, z pewnością są zbyt ciemne. Duże pokoje bardzo dobrze prezentują się z dwoma przeszkleniami na dwóch różnych ścianach. Odpowiednia wielkość pomieszczenia zapobiega wtedy problemom z rozmieszczeniem mebli i takie okna stają się bardzo funkcjonalne. W ostatnich latach modne są również ukośne ściany w narożnikach, które mają zamontowane okna. Oczywiście najlepiej sprawdza się to w narożnikach południowo-zachodnich, które mają najlepszy dostęp do światła słonecznego. W kuchni z powodzeniem można zamontować szerokie, ale niskie okna nad blatem regału kuchennego, a w łazience czy spiżarni bardzo dobrze wyglądają i spełniają swoją funkcję niewielkie okna, luksfery lub świetliki. Okna nie mogą być zamontowane bardzo nisko, gdyż nie pozwolą światłu i ciepłu przenikać do wnętrz. Muszą więc być ulokowane na odpowiednim poziomie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.