Trwa ładowanie...

Pokój dla dziecka jak z bajki

Pokój dla dziecka
Pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, jednak jego wygląd jest równie...

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pomysłów na aranżację pokojów dla dzieci i nastolatków jest wiele. Przy odrobinie wyobraźni oraz kreatywności można stworzyć miejsce nie tylko funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie, lecz także przede wszystkim takie, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo i bezpiecznie. Wystrój pokoju powinien być dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. W przypadku malucha należy zapewnić mu poza miejscem do snu, wypoczynku i nauki, przestrzeń do twórczej zabawy. Rodzice starszych dzieci powinni zwrócić uwagę na ich zainteresowania, które mogą stać się punktem wyjścia do stworzenia idealnego pokoju. Inspiracją może być ulubiona książka, film lub postać, którą ich dziecko lubi najbardziej. Wystrój pokoju powinien podkreślać indywidualność i charakter nastolatka. Dzieci w tym wieku mają duże poczucie niezależności, dlatego tak istotne jest, by mogły mieć wpływ na urządzanie swojego pokoju.

spis treści

1. Kolorystyka pokoju dla dziecka

Urządzając wymarzony pokój dla dziecka, nie wystarczy pomalować go na niebiesko w przypadku chłopca lub różowo, gdy projektujemy go z myślą o dziewczynce. Wybór koloru powinien być uzależniony od wielkości i kształtu pomieszczenia. Mały pokój można optycznie powiększyć poprzez pomalowanie go jasnym kolorem. Na większych powierzchniach można zastosować kontrastowe połączenia kolorystyczne. Odpowiednio dobrany kolor ścian pobudza w dzieciach kreatywność i ułatwia im skupienie się na nauce. W pokoju malucha powinny dominować jasne i pastelowe odcienie, z kolei w przypadku starszych dzieci dobrym pomysłem jest harmonijne zestawienie kilku kolorów.

2. Meble do pokoju dziecka

Sklepy oferują szeroki wybór mebli i artykułów dekoracyjnych, zaprojektowanych z myślą o dzieciach i nastolatkach. Kupując meble do pokoju dziecięcego, trzeba wziąć pod uwagę ich bezpieczeństwo oraz potencjał aranżacyjny. Na niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzą się lekkie systemy meblowe, które można przestawiać w dowolny sposób. Charakter wnętrza idealnie podkreślą meble o niebanalnych wzorach i różnorodnej kolorystyce. Warto także wykorzystać różnego rodzaju dodatki w postaci oryginalnych firanek, poduszek, dywaników oraz designerskich krzeseł lub puf. Urządzając pokój dla najmłodszych, nie można zapominać o wydzieleniu kącików do nauki i zabawy. Regały powinny być dostosowane do wysokości dziecka, żeby mogło swobodnie sięgać po znajdujące się na nich rzeczy. Ciekawym i tanim rozwiązaniem są także tekturowe pudełka i skrzynki, w których maluch może przechowywać swoje zabawki.

3. Oświetlenie w pokoju dziecka

Podczas urządzania dziecięcego pokoju należy również zadbać o jego właściwe oświetlenie. Ważne, żeby pomieszczenie, w którym przebywa dziecko, było jasne oraz naturalnie oświetlone. Źródło światła nie może znajdować się za plecami malucha siedzącego przy biurku. Odpowiednie do czytania lub pracy przy komputerzelampki biurkowe. Trzeba jednak pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie prowadzi do przemęczenia wzroku i mogą być one jedynie uzupełnieniem oświetlenia naturalnego. Charakter wnętrz można również podkreślić poprzez zastosowanie kolorowych lampek nocnych z wizerunkami ulubionych postaci z bajek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.