Trwa ładowanie...

Dywany dla dzieci - jak wybierać, wzory i kolory

Avatar placeholder
04.07.2020 22:54
Dywany dla dzieci - jak wybierać, wzory i kolory
Dywany dla dzieci - jak wybierać, wzory i kolory (Shutterstock)

Dywany oraz meble dla dzieci zwykle stanowią dla rodziców kłopot natury wyboru pod względem jakości, użyteczności i bezpieczeństwa dla zdrowia. Rodzice nie mają także pewności, czy to, co wybiorą, będzie podobało się ich dziecku. Zastanawiają się również nad wyborem tkaniny. Faktem bowiem jest, że dobrze dobrany dywan do pokoju dziecięcego może zamienić pokój dla dziecka w krainę zabawy, pobudzającą jego wyobraźnię. Źle dobrany może być przyczyną kłopotów zdrowotnych, np. alergii.

spis treści

1. Dywany dla dzieci - jak wybierać?

Praktyczne sprzęty w pokoju dziecięcym powinny być też ładne i muszą podobać się maluchom. Dywany, tak jak i meble dla dzieci, pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użytkowe:

Dywan do pokoju dziecięcego
Dywan do pokoju dziecięcego

Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
  • miękki dywan pozwala dziecku wygodnie i miękko siedzieć na podłodze, a także częściowo zamortyzuje ewentualne upadki;
  • dywan o grubszej strukturze ochroni dziecko przed chłodną podłogą i przed wyziębieniem jego organizmu;
  • ładny i dobrze dobrany kolorystycznie dywan doda pokojowi dziecięcemu przytulności i uroku, sprawi, że maluch chętniej będzie w nim przebywać;
  • kolorowy dywan może także pobudzać rozwój dziecka, ponieważ dobrze dobrane kolory to bodźce, które wpływają na kreatywność i wyobraźnię.

Pamiętaj, że wszystkie meble dla dzieci powinny być jak najlepszej jakości – także dywany i wykładziny. Zwróć uwagę na to, z czego są zrobione:

  • wełniane dywany do pokoju dziecięcego to nie najlepszy pomysł – trudno się je czyści, mogą być więc źródłem alergii, a na dodatek są dość drogie;
  • długowłosy dywan dla dzieci zapewni maluchowi komfort, ale wybieraj tylko takie dywany, które są syntetyczne i jak najgęściej tkane;
  • dywany akrylowe dla dzieci to dobry wybór – łatwo się je czyści, są tanie, nieblaknące, nieelektryzujące się, a wyglądem i jakością wykonania nie odbiegają od wełnianych dywanów.

Duże dywany lub wykładziny podłogowe dla dzieci, zajmujące cały pokój, są najbezpieczniejsze dla małych dzieci, uczących się chodzić i biegać. Takie dywany nie przesuwają się po podłodze, dzięki czemu rzadziej będą powodować upadki. Małe dywaniki mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie w okolicach mebli, ścian czy drzwi. Dziecko może się o nie potknąć i przewrócić.

Warto obejrzeć:

2. Dywany dla dzieci - wzory i kolory

wystrojem pokoju , np.:

  • miłośnik dinozaurów powinien mieć zielony dywan, z wzorem przywodzącym na myśl dżunglę;
  • mała księżniczka ucieszy się z dywanu w pastelowych kolorach i w delikatny wzór (ale pamiętaj, że zabrudzenia bardzo widać na jasnych dywanach!);
  • amator zabawy z samochodzikami będzie zachwycony dywanem przedstawiającym ulice i domki (w rzucie „z góry” – aby móc prowadzić samochodzik po takim „mieście”). Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim utrzymywane w czystości. Regularne odkurzanie i czyszczenie plam od razu po zabrudzeniu zdecydowanie wydłużą żywotność dywanu i pozytywnie wpłyną na zdrowie dziecka. Maluch bez obaw będzie mógł bawić się na podłodze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze