Trwa ładowanie...

Zwiększa ryzyko raka piersi, prostaty i jelit. Naukowiec z Harvardu ostrzega

Avatar placeholder
06.05.2024 11:18
Unikaj jasnego światła w porze nocnej. Skutki mogą być tragiczne
Unikaj jasnego światła w porze nocnej. Skutki mogą być tragiczne (Getty Images / Facebook)

Wystarczająca ilość światła słonecznego w ciągu dnia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Okazuje się jednak, że kiedy nadchodzi czas na odpoczynek, ekspozycja na jasne światło może zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworu.

spis treści

1. Nocna ekspozycja na światło

Badania wielokrotnie wykazały, że ekspozycja na jasne światło w nocy, zwłaszcza niebieskie, zwiększa ryzyko raka prostaty, raka jelita grubego, a w szczególności raka piersi.

Dzieje się tak ze względu na to, że jasne światło może hamować wytwarzanie przez organizm melatoniny, hormonu regulującego sen i mającego właściwości przeciwnowotworowe.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) klasyfikuje pracę na nocną zmianę, która wiąże się z narażeniem na duże ilości światła w nocy, jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy.

2. Dlaczego ekspozycja na jasne światło może zwiększać ryzyko raka?

Według Martina Moore-Ede, doktora medycyny, byłego profesora Harvard Medical School, melatonina to hormon ciemności, który zapewnia synchronizację rytmów dobowych organizmu z porą dnia i nocy, a także działa jako supresor nowotworów piersi. Ekspozycja na jasne światło nocą nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi, ale również przyspiesza wzrost guza.

Oprócz zaburzeń hormonalnych i rozwoju nowotworów hormonozależnych ten rodzaj ekspozycji na światło może również zaburzać długość i jakość snu, zwiększając ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak depresja i cukrzyca.

Problemem nie jest samo jasne światło, lecz światło niebieskie w zakresie 440–495 nanometrów, które przypomina naturalne światło dzienne.

- Jesteśmy ponad 25 razy bardziej wrażliwi na niebieskie światło o długości fali 440–495 nm niż na światło białe o pełnym spektrum. Problem polega na tym, że diody LED są bogate w ten rodzaj światła - tłumaczy ekspert.

3. Jak zmniejszyć ekspozycję na jasne światło w nocy?

Specjaliści zalecają:

  • wieczorem warto zdecydować się na oświetlenie o zerowej zawartości niebieskiego światła,
  • spać w ciemnym pokoju (warto zaopatrzyć się w zasłony lub rolety zaciemniające).

Oprócz tego, warto codziennie rano wychodzić na godzinę na zewnątrz (na spacer lub balkon), aby wystawić się na działanie światła dziennego. Do złożonej zależności między ekspozycją na światło a rozwojem raka przyczyniają się dodatkowe elementy: indywidualna podatność genetyczna, czas trwania ekspozycji i inne kwestie związane ze stylem życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze