Trwa ładowanie...

Kwas moczowy w moczu – charakterystyka, wskazania, opis badania, norma

Kwas moczowy jest jednym z ostatnich produktów przemiany materii. Nieprawidłowe stężenie kwasu moczowego w moczu lub we krwi może prowadzić do wielu chorób. Stężenie kwasu moczowego jest zależne od wielu czynników. Kiedy wskazane jest przeprowadzenie badania kwasu moczowego w moczu? Jakie stężenie jest niebezpieczne dla człowieka?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Kwas moczowy w moczu – charakterystyka

Kwas moczowy w moczu jest badaniem wykonywanym dość często. Kwas moczowy to organiczny związek chemiczny, który jest pochodną puryn. Kwas ten tworzy malutkie, białe kryształy ciężko rozpuszczalne w wodzie. Kwas moczowy jest jednym z końcowych produktów metabolizmu zasad purynowych pochodzących z pokarmu. Około 80 proc. kwasu moczowego jest wydalane wraz z moczem, stanowi to okoo 500 mg kwasu na dobę. Reszta rozkładana jest w przewodzie pokarmowym.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy...

zobacz galerię

Jeżeli kwas moczowy nie jest wydalony wraz z moczem, to jego obecność we krwi wzrasta. Bardzo często w tej sytuacji kwas moczowy wytrącany jest przez tkanki, a to nie jest dobra reakcja dla organizmu.

2. Kwas moczowy w moczu – wskazania

Badanie na obecność kwasu moczowego we krwi wykonywane jest w przypadku objawów, które mogą świadczyć o występowaniu chorób. Badanie najczęściej przeprowadza się w celu:

  • zdiagnozowania u pacjenta dny moczanowej – dna moczanowa objawia się bólem dużego palca u stopy oraz palców u ręki. Palce są często opuchnięte, zaczerwienione i bardzo tkliwe. Objawy tej choroby świadczą o wytrącaniu się kwasu właśnie w tych stawach;

  • zdiagnozowania kamicy moczowej – badanie kwasu moczowego w moczu jest przydatne i wykonywane, aby móc stwierdzić jakiego typu kamienie moczowe występują u pacjenta. Objawami choroby mogą być bóle pleców promieniujące z podbrzusza, gorączka oraz bardzo częste oddawanie moczu;

  • monitorowania pacjentów w trakcie chemioterapii – rozpad komórek nowotworowych uwalnia związki purynowe, a jak wiadomo może to doprowadzić do zwiększonego stężenia kwasu moczowego. Lekarze, chcąc uniknąć dodatkowego obciążenia dla pacjenta, wykonują im badania kwasu moczowego z moczu;

  • monitorowanie pacjentów z dną moczanową – lekarze wykonują badania na obecność kwasu moczowego we krwi w celu sprawdzenia, czy kwas moczowy ulega zmniejszeniu w organizmie.

3. Kwas moczowy w moczu – opis badania

Badanie na obecność kwasu moczowego w moczu wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Pacjent powinien zaopatrzyć się, w specjalny 2 litrowy pojemnik ma mocz, do którego przez całą dobę należy zbierać mocz. Pierwszy mocz należy oddać w całości do toalety, a kolejne (włącznie z kolejnym moczem porannym) do pojemnika. Po upływie doby i uzbieraniu danej ilości moczu, pacjent musi dokładnie wymieszać jego zawartość i przelać do standardowego pojemnika do badania moczu. Pojemnik należy niezwłocznie zanieść do laboratorium.

Musisz to wiedzieć

4. Kwas moczowy w moczu – norma

Norma kwasu moczowego w moczu powinna wynosić mniej niż 4,8 mmol/l. Nadmierne stężenie kwasy moczowego w moczu może być objawem wielu chorób (dna moczanowa, łuszczyca, niewydolność nerek). Natomiast obniżony poziom kwasu moczowego w moczu może świadczyć o występujących problemach metabolicznych. Koszt badania kwasu moczowego w moczu wynosi 9 złotych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.