Trwa ładowanie...

Kwasy omega-3 w profilaktyce chorób serca u pacjentów ze stentami

Okazuje się, że kwasy omega-3 w połączeniu z dwoma antykoagulantami znacznie zmieniają proces krzepnięcia krwi. Dzięki temu mogą okazać się pomocne w zmniejszaniu ryzyka zawału serca u pacjentów z założonymi stentami.

spis treści

1. Badania nad właściwościami kwasów omega-3

Badanie dotyczące wpływu kwasów omega-3 na ryzyko chorób serca u pacjentów ze stentami przeprowadzono w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie. W badaniach pod kierunkiem doktora Grzegorza Gajosa udział wzięło 54 pacjentów (41 mężczyzn i 13 kobiet). Średnia wieku chorych wynosiła 62,8. U pacjentów tych ze względu na chorobę wieńcową serca założono stenty utrzymujące drożność tętnic serca. W trakcie badania podzielono ich na dwie grupy. Wszyscy codziennie otrzymywali kwas acetylosalicylowy oraz inny antykoagulant, a dodatkowo pierwsza grupa dostawała 1000 mg kwasów omega-3, podczas gdy druga dostawała placebo.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Wyniki badań nad kwasami omega-3

Badania wskazują, iż w porównaniu z pacjentami otrzymującymi placebo, u chorych przyjmujących kwasy omega-3 zanotowano niższy poziom trombiny, czyli czynnika krzepnięcia II. Dodatkowo, zakrzepy, które się u nich tworzyły miały strukturę ułatwiającą ich niszczenie. Dzięki temu czas unieszkodliwiania zakrzepów był o 14,3% krótszy niż u grupy kontrolnej. Kolejną korzyścią płynącą ze stosowania kwasów omega-3 był mniejszy stres oksydacyjny. U pacjentów, którzy je otrzymywali nie zanotowano jednak zmian w poziomie fibrynogenu i innych czynników krzepnięcia, które pomagają w blokowaniu krwawienia przy urazach. Kwasy omega-3 mogą więc pomóc w zapobieganiu powstawania zakrzepów grożących zawałem serca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza