Trwa ładowanie...

Lanzoprazol – preparaty, wskazania i dawkowanie

Avatar placeholder
02.06.2023 15:37
Lanzoprazol zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku
Lanzoprazol zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku (Adobe Stock)

Lanzoprazol jest inhibitorem pompy protonowej. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka. To prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego w żołądku i pozwala na gojenie się zmian będących uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, dwunastnicy lub przełyku. Jakie są wskazania do jego stosowania?

spis treści

1. Co to jest lanzoprazol?

Lanzoprazol (łac. lansoprazolum) to organiczny związek chemiczny i lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, czyli leków zmniejszających produkcję kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Pod względem chemicznym jest pochodną benzimidazolu.

Substancję na rynek farmaceutyczny wprowadzono w 1995 roku. Preparaty na rynku polskim zawierające lanzoprazol to kapsułki Lanzul i Lanzul S oraz kapsułki dojelitowe twarde Zalanzo (traktuje się je jak zamienniki).

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

Leki wydaje się z przepisu lekarza. Lanzoprazol bez recepty nie jest dostępny. Jego cena wynosi kilkanaście złotych.

2. Mechanizm działania lanzoprazolu

Lanzoprazol, tak jak inne inhibitory pompy protonowej (IPP), jest prolekiem, czyli substancją nieczynną farmakologicznie, która ulega aktywacji w środowisku kwaśnym. Jak działa?

Substancja hamuje wybiórczo pompę protonową, która znajduje się w komórkach okładzinowych. Tym samym, poprzez hamowanie działania jednego z enzymów biorących udział w wytwarzaniu kwasu, zmniejsza wydzielanie jonów wodorowych do światła żołądka, czego efektem jest zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego.

W efekcie lanzoprazol:

  • zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku, obniża kwasowość treści żołądkowej,
  • zmniejsza zarzucanie treści żołądkowej do przełyku,
  • przyspiesza proces gojenia się owrzodzeń trawiennych, to jest zmian będących uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, dwunastnicy lub przełyku,
  • zapobiega tworzeniu się owrzodzeń i nadżerek przewodu pokarmowego,
  • tworzy odpowiednie warunki do działania antybiotyków w przypadku usuwania bakterii Helicobacter pylori, którą uznaje się za główną przyczynę rozwoju choroby wrzodowej.

Lanzoprazol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1,5-2 godziny od podania doustnego. Lek ulega metabolizmowi w wątrobie. Od 15 do 50 proc. metabolitów jest wydalanych z moczem, pozostałe z kałem.

3. Wskazania do stosowania lanzoprazolu

Właściwości i aktywność lanzoprazol sprawiają, że substancję stosuje się w leczeniu:

  • choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, wrzodów żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale i w celu zapobiegania wrzodom żołądka i dwunastnicy związanym ze stosowaniem NLPZ u chorych z grup ryzyka,
  • objawowej choroby refluksowej przełyku, zgagi wywołanej zarzucaniem kwasu żołądkowego do przełyku,
  • refluksowego zapalenia przełyku, w celu zapobiegania nawrotom refluksowego zapalenia przełyku,
  • zespołu Zollingera-Ellisona (oporne na leczenie owrzodzenie żołądka i dwunastnicy związane z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego),
  • usunięcia bakterii Helicobacter pylori (w skojarzeniu z innymi lekami, amoksycyliną i klarytromycyną).

4. Dawkowanie lansoprazolu

Dawka lanzoprazolu zależy od kilku czynników: jednostki chorobowej, wieku, masy ciała i chorób towarzyszących.

Zazwyczaj stosowana dawka dobowa leku:

  • w leczeniu wrzodów dwunastnicy, wrzodów żołądka i refluksowym zapaleniu przełyku wynosi 30 mg,
  • w zapobieganiu refluksowemu zapaleniu przełyku – 15 mg,
  • w leczeniu zespołu Zollingera–Ellisona dawka początkowa wynosi 60 mg na dobę, czasem jednak nawet 180 mg,
  • w leczeniu zgagi i zarzucania kwasu żołądkowego – od 15 mg do 30 mg (czas trwania terapii wynosi co najmniej miesiąc).

Lansoprazol doustnie stosuje się na czczo, w całości i popijając wodą.

5. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania leków, których substancją czynną jest lanzoprazol, jego stosowanie nie jest możliwe zawsze i u każdego pacjenta. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na lek. Nie wolno go stosować u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Nie jest zalecane stosowanie lansoprazolu u dzieci. Z powodu braku odpowiednich badań, nie zaleca się terapii lansoprazolem w czasie ciąży. Jednocześnie substancja zalicza się do bezpiecznych leków stosowanych u kobiet karmiących.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, w czasie leczenia często obserwuje się takie skutki uboczne jak bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, niestrawność, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, zaparcia, suchość w ustach, zmęczenie, złe samopoczucie, krwawienie z nosa, niepokój, zapalenie gardła czy kaszel.

Bardzo ważne jest, by przed terapią choroby wrzodowej żołądka wykluczyć złośliwy nowotwór żołądka, ponieważ lansoprazol może maskować objawy choroby i opóźniać rozpoznanie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze