Trwa ładowanie...

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK to najnowocześniejsza metoda operacyjna, która łączy zalety starszych metod – LASIK i PRK. Wykorzystuje się ją do leczenia astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności. W tej metodzie nabłonek lub zewnętrzna warstwa rogówki nie jest cięta mikrokeratomem (narzędzie tnące stosowane w LASIK,) ale drobniejszym ostrzem, zwanym trepanem i 20% roztworem alkoholu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Etapy zabiegu LASEK

1.1. Przygotowanie do zabiegu LASEK

Przed laserową korekcją wad wzroku metodą LASEK lekarz przeprowadza badanie wzrokui zapoznaje się z historią medyczną pacjenta. Odpowiada także na jego pytania. Osoby korzystające z twardych gazoprzepuszczalnych soczewek nie powinny ich nosić przez 3 tygodnie przed operacją. Inne typy soczewek nie powinny być noszone przynajmniej przez 3 dni przez zabiegiem.

1.2. Przebieg korekcji wad wzroku

W dniu operacji warto zjeść lekki posiłek i wziąć wszystkie lekarstwa. Nie należy malować oczu ani nosić ozdób we włosach. Złe samopoczucie należy zgłosić lekarzowi przed operacją. Zabieg LASEK przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Na górną powierzchnię tkanek działa przez 30 sekund alkohol, by odseparować je od tkanek pod nimi. Następnie są podnoszone lub zwijane tak, że lekarz ma dostęp do tkanek rogówki. Operuje je laserem i umieszcza na nich odsunięte wcześniej tkanki.

1.3. Zalecenia po korekcji wad wzroku

Po operacji pacjent najczęściej przez 4 dni nosi specjalne soczewki, które działają na oko jak bandaż. Pacjent może odczuwać podrażnienie oka przez 1-2 dni. Dzień, tydzień i 3 miesiące po zabiegu konieczne są wizyty kontrolne u lekarza.

2. Wady, zalety i efekty uboczne metody LASEK

2.1. Zalety metody LASEK

Zaletą metody LASEK jest przede wszystkim brak odcinania i przyszywania klapki rogówki. Poza tym ten sposób operacji w mniejszej liczbie przypadków niż LASIK powoduje zespół suchego oka.

2.2. Wady metody LASEK

  • Czas gojenia rany jest dłuższy niż przy laserowej korekcji wad wzroku metodą LASIK. Może trwać 1-2 tygodnie.
  • LASEK może powodować więcej bólu niż LASIK, ale mniej niż PRK przeprowadzane za pomocą lasera. Większość pacjentów podaje, ze ból lub dyskomfort po zabiegu LASEK trwała 2 dni lub mniej.
  • Pacjenci muszą nosić specjalne soczewki, które pełnią rolę bandaża przez około 3 lub 4 dni po zabiegu, są warstwą ochronną między powiekami i powierzchnią oka.
  • Pacjenci muszą stosować steroidowe krople przez kilka tygodni.

3. Efekty uboczne metody LASEK

Efekty uboczne operacji mogą obejmować: uczucie obecności obcego ciała w oku, czasowe pogorszenie wzroku, zespół suchego oka, zamglone widzenie. Zabieg jest zalecany dla osób ze zmacerowaną lub bardzo cienką rogówką, co utrudnia przeprowadzenie operacji metodą LASIK u osób, których urazy oka powstają podczas ich działalności zawodowej (bokserzy), zalecany jest także dla osób z zespołem suchego oka.

Obecnie metoda laserowej korekcji wzroku LASEK jest najbezpieczniejszą metodą korekcji wzroku, ze względu na mniejszą inwazyjność oraz zminimalizowaniu dzięki temu ewentualnego ryzyka powikłań. Ponadto istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu ze względu na fakt, iż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym po kilkukrotnym zapuszczeniu kropli oraz z zastosowaniem leków uspokajających.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.