Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK to najnowocześniejsza metoda operacyjna, która łączy zalety starszych metod – LASIK i PRK. Wykorzystuje się ją do leczenia astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności. W tej metodzie nabłonek lub zewnętrzna warstwa rogówki nie jest cięta mikrokeratomem (narzędzie tnące stosowane w LASIK,) ale drobniejszym ostrzem, zwanym trepanem i 20% roztworem alkoholu.

Etapy zabiegu LASEK

Przygotowanie do zabiegu LASEK

Przed laserową korekcją wad wzroku metodą LASEK lekarz przeprowadza badanie wzrokui zapoznaje się z historią medyczną pacjenta. Odpowiada także na jego pytania. Osoby korzystające z twardych gazoprzepuszczalnych soczewek nie powinny ich nosić przez 3 tygodnie przed operacją. Inne typy soczewek nie powinny być noszone przynajmniej przez 3 dni przez zabiegiem.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przebieg korekcji wad wzroku

W dniu operacji warto zjeść lekki posiłek i wziąć wszystkie lekarstwa. Nie należy malować oczu ani nosić ozdób we włosach. Złe samopoczucie należy zgłosić lekarzowi przed operacją. Zabieg LASEK przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Na górną powierzchnię tkanek działa przez 30 sekund alkohol, by odseparować je od tkanek pod nimi. Następnie są podnoszone lub zwijane tak, że lekarz ma dostęp do tkanek rogówki. Operuje je laserem i umieszcza na nich odsunięte wcześniej tkanki.

Zalecenia po korekcji wad wzroku

Po operacji pacjent najczęściej przez 4 dni nosi specjalne soczewki, które działają na oko jak bandaż. Pacjent może odczuwać podrażnienie oka przez 1-2 dni. Dzień, tydzień i 3 miesiące po zabiegu konieczne są wizyty kontrolne u lekarza.

Wady, zalety i efekty uboczne metody LASEK

Zalety metody LASEK

Zaletą metody LASEK jest przede wszystkim brak odcinania i przyszywania klapki rogówki. Poza tym ten sposób operacji w mniejszej liczbie przypadków niż LASIK powoduje zespół suchego oka.

Wady metody LASEK

  • Czas gojenia rany jest dłuższy niż przy laserowej korekcji wad wzroku metodą LASIK. Może trwać 1-2 tygodnie.
  • LASEK może powodować więcej bólu niż LASIK, ale mniej niż PRK przeprowadzane za pomocą lasera. Większość pacjentów podaje, ze ból lub dyskomfort po zabiegu LASEK trwała 2 dni lub mniej.
  • Pacjenci muszą nosić specjalne soczewki, które pełnią rolę bandaża przez około 3 lub 4 dni po zabiegu, są warstwą ochronną między powiekami i powierzchnią oka.
  • Pacjenci muszą stosować steroidowe krople przez kilka tygodni.

Efekty uboczne metody LASEK

Efekty uboczne operacji mogą obejmować: uczucie obecności obcego ciała w oku, czasowe pogorszenie wzroku, zespół suchego oka, zamglone widzenie. Zabieg jest zalecany dla osób ze zmacerowaną lub bardzo cienką rogówką, co utrudnia przeprowadzenie operacji metodą LASIK u osób, których urazy oka powstają podczas ich działalności zawodowej (bokserzy), zalecany jest także dla osób z zespołem suchego oka.

Obecnie metoda laserowej korekcji wzroku LASEK jest najbezpieczniejszą metodą korekcji wzroku, ze względu na mniejszą inwazyjność oraz zminimalizowaniu dzięki temu ewentualnego ryzyka powikłań. Ponadto istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu ze względu na fakt, iż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym po kilkukrotnym zapuszczeniu kropli oraz z zastosowaniem leków uspokajających.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kański J.J., Nischal K. Okulistyka. Objawy i różnicowanie, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-60-2
  • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
  • Kański J.J. Okulistyka kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-120-4

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (5)
~JomJom
~JomJom ponad rok temu

@~kjan87: Na moje również wylaserowane oko to tylko gojenie. Ale po zabiegu powinieneś mieć szereg konsultacji gdzie powinni Ci powiedzieć od czego to rozmazanie. Choć 9 dni po zabiegu to na prawdę niewiele wiec bez paniki :)

Odpowiedz
~kjan87
~kjan87 ponad rok temu

Witam
Miałem operacje typu LASEK 9 dni temu wada -4.25 na prawe i 4,5 na lewe, na prawe oko widzę świetnie, a na lewo trochę gorzej.
Sadze ze na lewym oku mam lekki astygmatyzm, mam lekko rozmazany obraz.
Czy to minie?
Czy to tylko gojenie rogówki?

Odpowiedz
~Martyna
~Martyna ponad rok temu

Ja w zasadzie jestem świeżo po korekcji i żadnych powikłań nie miałam. Najwazniejsze sa badania, ale wynik zabiegu zależy tez od sprzętu, umiejętności lekarza i oczywiście od organizmu. Ja zdecydowalam sie na klinke Nowy Wzrok i nie zaluje. Żałuje tylko tego, że się bardzo późno zdecydowałam (w wieku 37lat) kiedy mogłam mieć to już dawno za soba.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK
Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdjęcie wykonane po zabiegu - widoczne krwawienie wywołane operacją.

Zabiegi

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

umieszczana jest na swoim miejscu bez użycia szwów. Cel laserowej korekcji wad wzroku metodą LASIK Kański J.J., Nischal K. Okulistyka. Objawy (...) Procedura LASIK...

Wady wzroku

Przyczyny wad wzroku (WIDEO)

Przyczyny wad wzroku (WIDEO) Odtwórz wideo

Wady wzroku Narząd wzroku zbudowany jest z gałki ocznej i elementów dodatkowych oka. Gałka oczna znajduje się w oczodole, wysłanym grubą warstwą (...) nie wykazują aktywności. Przyczyny wad...

Wady wzroku

Laserowa korekcja wzroku (WIDEO)

Laserowa korekcja wzroku (WIDEO) Odtwórz wideo

Noszenie okularów lub soczewek kontaktowych może być uciążliwe. Dlatego też nie dziwi fakt, iż wiele osób decyduje się na laserową korekcję wady (...) bólowe. O wskazaniach i przeciwwskazaniach operacji...

Wady wzroku

Co warto wiedzieć o laserowej korekcji wzroku?

Co warto wiedzieć o laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to szansa na bezpowrotne pożegnanie się z okularami i soczewkami. Coraz więcej osób szuka więc możliwości pozbycia się wad (...) wzroku to jedna...