Trwa ładowanie...

Nowy lek na malarię

Podczas dorocznego zebrania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Higieny Tropikalnej, Arjen Dondorp przedstawił swoje wyniki badań nad najnowszym lekiem na malarię.

Zobacz film: "Malaria"

spis treści

1. Badania nad nowym lekiem na malarię

Pięć lat temu Dondorp oraz Nicholas White z University of Oxford przeprowadzili w czterech krajach azjatyckich szereg badań nad lekiem na malarię. Wynikało z nich, iż zmniejsza on ryzyko śmierci o 35% w porównaniu z dotychczas stosowaną chininą. Niestety, z 1400 badanych osób, zaledwie 202 to były dzieci. Powstawało także pytanie, jak lek będzie działał na mieszkańców kontynentu afrykańskiego, którzy są bardziej podatni na malarię, i których genom różni się od genomu Azjatów. Z tego względu obaj badacze rozpoczęli testy na 5425 osobach poniżej 15 roku życia w 9 krajach afrykańskich. Odsetek zgonów wśród dzieci otrzymujących chininę wynosił 10,9%, a w grupie otrzymującej nowy lek – 8,5%. Oznacza to, że 100-200 tys. afrykańskich dzieci uniknęłoby śmierci, jeśli wszystkie otrzymałyby lek Dondorpa.

2. Działanie nowego leku

Lek Dondorpa, w porównaniu z chininą, o 23% zmniejsza ryzyko śmierci dzieci chorych na ciężką postać malarii. Jego większa skuteczność wynika między innymi z faktu, iż zabija nawet bardzo młode zarodźce choroby. Jego kolejną zaletą jest większa łatwość aplikowania. Minusem natomiast jest nieco wyższa cena w porównaniu z chininą. Jednakże może się ona zmniejszyć przy rozważeniu kosztu ułatwionej aplikacji. Według Dondorpa, który dokonał analizy kosztów leku, 123 dolary to cena za uratowanie jednego życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.