Nowy lek na malarię

Podczas dorocznego zebrania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Higieny Tropikalnej, Arjen Dondorp przedstawił swoje wyniki badań nad najnowszym lekiem na malarię.

Badania nad nowym lekiem na malarię

Pięć lat temu Dondorp oraz Nicholas White z University of Oxford przeprowadzili w czterech krajach azjatyckich szereg badań nad lekiem na malarię. Wynikało z nich, iż zmniejsza on ryzyko śmierci o 35% w porównaniu z dotychczas stosowaną chininą. Niestety, z 1400 badanych osób, zaledwie 202 to były dzieci. Powstawało także pytanie, jak lek będzie działał na mieszkańców kontynentu afrykańskiego, którzy są bardziej podatni na malarię, i których genom różni się od genomu Azjatów. Z tego względu obaj badacze rozpoczęli testy na 5425 osobach poniżej 15 roku życia w 9 krajach afrykańskich. Odsetek zgonów wśród dzieci otrzymujących chininę wynosił 10,9%, a w grupie otrzymującej nowy lek – 8,5%. Oznacza to, że 100-200 tys. afrykańskich dzieci uniknęłoby śmierci, jeśli wszystkie otrzymałyby lek Dondorpa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Działanie nowego leku

Lek Dondorpa, w porównaniu z chininą, o 23% zmniejsza ryzyko śmierci dzieci chorych na ciężką postać malarii. Jego większa skuteczność wynika między innymi z faktu, iż zabija nawet bardzo młode zarodźce choroby. Jego kolejną zaletą jest większa łatwość aplikowania. Minusem natomiast jest nieco wyższa cena w porównaniu z chininą. Jednakże może się ona zmniejszyć przy rozważeniu kosztu ułatwionej aplikacji. Według Dondorpa, który dokonał analizy kosztów leku, 123 dolary to cena za uratowanie jednego życia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 32 minuty temu

1

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 3 godziny temu

4
Artykuły Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie
Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie

Nowy lek przeciwmalaryczny

. W grupie 1000 dzieci zmarło 108 leczonych chininą i 83 wśród stosujących nowy farmaceutyk. Skutki uboczne nowego leku na malarię Lek pozyskiwany (...) Naukowcy twierdzą, że należy...

Onkologia

Lek na raka odnaleziony?

Lek na raka odnaleziony?

Odkrycie duńskich naukowców może się okazać przełomem, który ocali życie milionów osób z różnymi typami nowotworów. Czy wyczekiwany lek na raka został właśnie odnaleziony? Szczęśliwy traf Jak podaje serwis ScienceDaily.com, naukowcy...

Stres

Nowy smak kawy

Nowy smak kawy

Użalanie się nad sobą do niczego dobrego nie prowadzi, natomiast spojrzenie na trudną sytuację z innej perspektywy może wiele zmienić.

Rozwój osobisty

Nowy pracownik

Nowy pracownik

W nowej pracy ważne jest pierwsze wrażenie, jednak nie należy nic robić na siłę, zwłaszcza zrażać do siebie resztę pracowników. Może to utrudnić dalszą współpracę w zespole.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie

przeciwmalarycznych. Najczęściej stosowany lek na malarię to chlorochina. Jest on jednak coraz mniej skuteczny ze względu na rozprzestrzenianie (...) Co roku na malarię zapada ponad 300 milionów ludzi,...

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.