Trwa ładowanie...

Lek dla chorych na raka o 100 razy droższy

 Magdalena Bury
26.11.2018 12:23
Lek dla chorych na raka o 100 razy droższy
Lek dla chorych na raka o 100 razy droższy (123rf)

Zmiany na liście refundacyjnej sprawiły, że dwa leki o przedłużonym działaniu stosowane przy toksycznym rodzaju chemioterapii podrożały ponad 100-krotnie. Istnieje jednak sposób, aby dostać je za darmo.

1. Zmiany na liście refundacyjnej

1 lipca 2016 roku ogłoszono nową listę leków refundowanych. Niestety, cena leków dla pacjentów leczonych ciężką chemioterapią zwiększyła się z 3,20 złotych do 330 złotych za opakowanie.

Podwyżki sprawiają, że większość pacjentów nie może sobie pozwolić na zakup preparatów, część całkowicie rezygnuje z terapii. ****

Długodziałające preparaty (Neulasta i Lonquex) mają redukować skutki chemioterapii. U pacjentów w trakcie kuracji pojawia się szereg dolegliwości - gorączka neutropeniczna, ciężkie infekcje, a nawet sepsa. Przyjmowanie tych leków dawało pewność, że nie pojawią się skutki uboczne terapii onkologicznej.

Zobacz film: "Szpiczak - jak leczyć?"
Nawet 100 razy droższy może być preparat stosowany do leczenia raka
Nawet 100 razy droższy może być preparat stosowany do leczenia raka (123rf)

2. Bezpłatne otrzymywanie leków

- Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że na liście refundacyjnej z 1 lipca 2016 roku są preparaty, które można stosować zamiast wyżej wymienionych leków, jednak nie są to leki o przedłużonym działaniu – mówi Wiesława Adamiec, prezes Fundacji CARITA.

Istnieje jednak sposób na bezpłatne otrzymywanie tych leków. Jak to zrobić?  

Fundacja CARITA podpowiada pacjentom, że wystarczy zgłosić się do swoich lekarzy w szpitalach i poprosić ich o wystawienie tzw. wewnętrznej recepty do apteki szpitalnej. Jest to zgodne z rozporządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie chemioterapii z 2016 roku.

Apteki szpitalne zaopatrują w leki zarówno pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych, czyli takich, którzy podczas terapii nie przebywają cały czas w szpitalu, a tylko zgłaszają się do placówki na konkretne zabiegi.  

Prezes Fundacji CARITA chce złożyć wniosek o przywrócenie tych leków na listę refundacyjną. – Będziemy prosić o interwencję Ministra Zdrowia, konsultanta krajowego ds. onkologii, parlamentarzystów i profesorów – ekspertów z dziedziny hematoonkologii - zapowiada Wiesława Adamiec.  

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze