Trwa ładowanie...

Lek dla chorych na raka o 100 razy droższy

Zmiany na liście refundacyjnej sprawiły, że dwa leki o przedłużonym działaniu stosowane przy toksycznym rodzaju chemioterapii podrożały ponad 100-krotnie. Istnieje jednak sposób, aby dostać je za darmo.

Zobacz film: "Szpiczak - jak leczyć?"

1. Zmiany na liście refundacyjnej

1 lipca 2016 roku ogłoszono nową listę leków refundowanych. Niestety, cena leków dla pacjentów leczonych ciężką chemioterapią zwiększyła się z 3,20 złotych do 330 złotych za opakowanie.

Podwyżki sprawiają, że większość pacjentów nie może sobie pozwolić na zakup preparatów, część całkowicie rezygnuje z terapii. ****

Długodziałające preparaty (Neulasta i Lonquex) mają redukować skutki chemioterapii. U pacjentów w trakcie kuracji pojawia się szereg dolegliwości - gorączka neutropeniczna, ciężkie infekcje, a nawet sepsa. Przyjmowanie tych leków dawało pewność, że nie pojawią się skutki uboczne terapii onkologicznej.

Nawet 100 razy droższy może być preparat stosowany do leczenia raka
Nawet 100 razy droższy może być preparat stosowany do leczenia raka (123rf)

2. Bezpłatne otrzymywanie leków

- Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że na liście refundacyjnej z 1 lipca 2016 roku są preparaty, które można stosować zamiast wyżej wymienionych leków, jednak nie są to leki o przedłużonym działaniu – mówi Wiesława Adamiec, prezes Fundacji CARITA.

Istnieje jednak sposób na bezpłatne otrzymywanie tych leków. Jak to zrobić?  

Fundacja CARITA podpowiada pacjentom, że wystarczy zgłosić się do swoich lekarzy w szpitalach i poprosić ich o wystawienie tzw. wewnętrznej recepty do apteki szpitalnej. Jest to zgodne z rozporządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie chemioterapii z 2016 roku.

Apteki szpitalne zaopatrują w leki zarówno pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych, czyli takich, którzy podczas terapii nie przebywają cały czas w szpitalu, a tylko zgłaszają się do placówki na konkretne zabiegi.  

Prezes Fundacji CARITA chce złożyć wniosek o przywrócenie tych leków na listę refundacyjną. – Będziemy prosić o interwencję Ministra Zdrowia, konsultanta krajowego ds. onkologii, parlamentarzystów i profesorów – ekspertów z dziedziny hematoonkologii - zapowiada Wiesława Adamiec.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.