Lek dla chorych na raka o 100 razy droższy

Zmiany na liście refundacyjnej sprawiły, że dwa leki o przedłużonym działaniu stosowane przy toksycznym rodzaju chemioterapii podrożały ponad 100-krotnie. Istnieje jednak sposób, aby dostać je za darmo.

1. Zmiany na liście refundacyjnej

1 lipca 2016 roku ogłoszono nową listę leków refundowanych. Niestety, cena leków dla pacjentów leczonych ciężką chemioterapią zwiększyła się z 3,20 złotych do 330 złotych za opakowanie.

Podwyżki sprawiają, że większość pacjentów nie może sobie pozwolić na zakup preparatów, część całkowicie rezygnuje z terapii. ****

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Długodziałające preparaty (Neulasta i Lonquex) mają redukować skutki chemioterapii. U pacjentów w trakcie kuracji pojawia się szereg dolegliwości - gorączka neutropeniczna, ciężkie infekcje, a nawet sepsa. Przyjmowanie tych leków dawało pewność, że nie pojawią się skutki uboczne terapii onkologicznej.

123rf
123rf

2. Bezpłatne otrzymywanie leków

- Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że na liście refundacyjnej z 1 lipca 2016 roku są preparaty, które można stosować zamiast wyżej wymienionych leków, jednak nie są to leki o przedłużonym działaniu – mówi Wiesława Adamiec, prezes Fundacji CARITA.

Istnieje jednak sposób na bezpłatne otrzymywanie tych leków. Jak to zrobić?  

Fundacja CARITA podpowiada pacjentom, że wystarczy zgłosić się do swoich lekarzy w szpitalach i poprosić ich o wystawienie tzw. wewnętrznej recepty do apteki szpitalnej. Jest to zgodne z rozporządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie chemioterapii z 2016 roku.

Apteki szpitalne zaopatrują w leki zarówno pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych, czyli takich, którzy podczas terapii nie przebywają cały czas w szpitalu, a tylko zgłaszają się do placówki na konkretne zabiegi.  

Prezes Fundacji CARITA chce złożyć wniosek o przywrócenie tych leków na listę refundacyjną. – Będziemy prosić o interwencję Ministra Zdrowia, konsultanta krajowego ds. onkologii, parlamentarzystów i profesorów – ekspertów z dziedziny hematoonkologii - zapowiada Wiesława Adamiec.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy