Trwa ładowanie...

Lek na zaburzenia rytmu dobowego

Avatar placeholder
02.12.2022 15:28
Lek na zaburzenia rytmu dobowego
Lek na zaburzenia rytmu dobowego

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego udało się odnaleźć substancję, która w przyszłości może umożliwić stworzenie leku na zespół nagłej zmiany strefy czasowej…

spis treści

1. Zegar biologiczny

Organizm ludzki posiada nadrzędny zegar biologiczny, znajdujący się w jądrach nadskrzyżowaniowych w podwzgórzu. Odpowiada on za zmiany temperatury ciała oraz rytm snu i czuwania. Oprócz niego istnieją także inne oscylatory regulujące różne procesy metaboliczne, w tym zegar układu sercowo-naczyniowego kontrolujący ciśnienie krwi oraz zegar trzustki, regulujący wytwarzanie insuliny w komórkach beta wysp trzustkowych. Zazwyczaj wszystkie zegary współgrają ze sobą.

2. Co to jest jet lag?

Zespół nagłej zmiany strefy czasowej (ang. jet lag) to stan, gdy synchronizacja wszystkich zegarów naszego organizmu zostaje rozregulowana, czemu towarzyszą takie objawy, jak pogorszenie samopoczucia, ból głowy, senność, dezorientacja, dekoncentracja oraz brak apetytu. Przyczyną zaburzenia rytmu dobowego może być podróż do kraju leżącego w innej strefie czasowej, a także choroba, w tym cukrzyca oraz nowotwory.

3. Longdejzyna a zegar biologiczny

Amerykańscy naukowcy ustalili, że substancją regulującą rytm dobowy może być longdejzyna – pochodna puryny, czyli aromatycznego związku chemicznego. Jej działanie polega na spowalnianiu cyklu zegara. Niestety uczeni nie spodziewają się powstania leku na jej bazie prędzej niż za około 15 lat. Jeśli jednak taki farmaceutyk się pojawi, możliwe będzie spowalnianie bądź przyspieszanie rytmu biologicznego tak, aby dostosować się do danej strefy czasowej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze