Trwa ładowanie...

Lek na zaburzenia rytmu dobowego

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego udało się odnaleźć substancję, która w przyszłości może umożliwić stworzenie leku na zespół nagłej zmiany strefy czasowej…

spis treści

1. Zegar biologiczny

Organizm ludzki posiada nadrzędny zegar biologiczny, znajdujący się w jądrach nadskrzyżowaniowych w podwzgórzu. Odpowiada on za zmiany temperatury ciała oraz rytm snu i czuwania. Oprócz niego istnieją także inne oscylatory regulujące różne procesy metaboliczne, w tym zegar układu sercowo-naczyniowego kontrolujący ciśnienie krwi oraz zegar trzustki, regulujący wytwarzanie insuliny w komórkach beta wysp trzustkowych. Zazwyczaj wszystkie zegary współgrają ze sobą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Co to jest jet lag?

Zespół nagłej zmiany strefy czasowej (ang. jet lag) to stan, gdy synchronizacja wszystkich zegarów naszego organizmu zostaje rozregulowana, czemu towarzyszą takie objawy, jak pogorszenie samopoczucia, ból głowy, senność, dezorientacja, dekoncentracja oraz brak apetytu. Przyczyną zaburzenia rytmu dobowego może być podróż do kraju leżącego w innej strefie czasowej, a także choroba, w tym cukrzyca oraz nowotwory.

3. Longdejzyna a zegar biologiczny

Amerykańscy naukowcy ustalili, że substancją regulującą rytm dobowy może być longdejzyna – pochodna puryny, czyli aromatycznego związku chemicznego. Jej działanie polega na spowalnianiu cyklu zegara. Niestety uczeni nie spodziewają się powstania leku na jej bazie prędzej niż za około 15 lat. Jeśli jednak taki farmaceutyk się pojawi, możliwe będzie spowalnianie bądź przyspieszanie rytmu biologicznego tak, aby dostosować się do danej strefy czasowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek na zaburzenia rytmu dobowego
Lek na zaburzenia rytmu dobowego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza