Trwa ładowanie...

Leki generyczne a leki oryginalne

Dla wielu pacjentów leki generyczne są doskonałym rozwiązaniem, gdyż są to tańsze odpowiedniki oryginalnych farmaceutyków. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze zmiana leku referencyjnego na generyk jest bezpieczna...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Czym są leki generyczne?

Leki generyczne, czyli inaczej leki odtwórcze, to farmaceutyki zawierające tą samą substancję aktywną co lek oryginalny, produkowane po wygaśnięciu jego licencji. Zazwyczaj ochrona patentowa dla danej substancji aktywnej trwa 20 lat. Tak długa licencja chroni producenta, który wynalazł lek i włożył mnóstwo pieniędzy w badania nad nim. Po jej wygaśnięciu inni producenci mogą stworzyć lek, który będzie biorównoważny z oryginalnym. Oznacza to między innymi, że musi być on równie bezpieczny, a jego okres półtrwania, czyli czas połowicznego rozpadu w organizmie, będzie taki sam jak leku referencyjnego. Ponadto lek generyczny musi być dopuszczony do obrotu przez Urząd Rejestracji Leków.

2. Zmiana leku oryginalnego na generyczny

W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do zmiany leku referencyjnego na generyczny. Warto jednak pamiętać, iż skład obu farmaceutyków może się nieco różnić, gdyż producent generyku mógł do niego dodać inne substancje wypełniające. Chory nie powinien wybierać takiego zamiennika gdy jest uczulony na któryś z jego składników. Nie należy również wymieniać leków na niektóre schorzenia, na przykład leków na arytmię, gdyż może się to skończyć zaburzeniami rytmu serca. Podobnie jest z lekami przeciwpadaczkowymi, które bardzo trudno jest dobrać odpowiednio do pacjenta. Nie zaleca się także zmiany leku oryginalnego na generyczny po transplantacji narządów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.