Licealiści zreplikowali lek na AIDS, który jest tańszy 500 razy
Martin Shkreli, były prezes amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Turing Pharmaceuticals, przejął we wrześniu ubiegłego roku prawa do leku stosowanego przy AIDS i podniósł jego cenę z 13,5 na 750 dolarów. Nastolatkowie z jednego ze szkolnych laboratoriów właśnie go odtworzyli, ponosząc koszt produkcji... 1,5 dolara.
Pod naciskiem opinii społecznej Shkreli wycofał się jednak ze swojej decyzji, jednak wstrząsneło to koordynatorką projektu nastolatków. Dr Alice Williamson stwierdziła, że jest to niesprawiedliwe, ponieważ produkcja leku Daraprim nie jest droga, a lek w niskiej cenie był sprzedawany już od dłuższego czasu.
Potwierdziło się to, gdy uczniowie z Sydney Grammar School przez kilka tygodni pracowali nad zreplikowaniem Daraprimu. Cena zakończonej sukcesem produkcji wyniosła 500 razy mniej niż cena, którą ustalił Shkreli.
Daraprim jest stosowany przez osoby chore na AIDS, a także na malarię czy nowotwór. Pirymetamina jest jego głównym składnikiem, zostaje pozyskana z 17 gramów 2, 4-chlorofenyloacetonitrylu.
Pomimo sukcesu licealistów lek nie trafi do sprzedaży. Wiąże się to z przeprowadzeniem wielu testów, których koszty są bardzo wysokie.
Dokonanie nastolatków nie zrobiło jednak wrażenia na Martinie Shkreli. Na wieść o o tym napisał na Twitterze, że prawie każdy lek można wytworzyć tanio na małą skalę.
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.