Epidemia AIDS wraca?
ONZ ostrzega przed powrotem epidemii AIDS. Niepokój lekarzy budzi zwłaszcza wzrost liczby nowych zakażeń na terenie Rosji.
Raport na ten temat opracował Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS).
Punkt szczytowy epidemia osiągnęła w 1997 roku, w kolejnych latach liczba nowych zakażeń zmniejszała się. Tendencje spadkowe zatrzymały się jednak w 2010 roku.
Obecnie na świecie nosicielami wirusa HIV jest 36,7 mln osób, z czego większość z nich żyje na terenie Afryki Subsaharyjskiej. Celem ONZ jest całkowite wyeliminowanie epidemii do 2030 roku.
Liczba nowych przypadków zakażeń wirusem HIV drastycznie wrosła w ciągu ostatnich pięciu lat (blisko o 60 proc.), z czego aż 80 proc. udokumentowano na terenie Rosji, 10 proc. – na Ukrainie.
Więcej przypadków zakażeń HIV odnotowano również na Karaibach (o 9 proc.), na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (w obu regionach o 4 proc.) oraz w Ameryce Łacińskiej (o 2 proc.). Spadek liczby zakażonych zaobserwowano z kolei w Afryce Wschodniej i Południowej (o 4 proc.) oraz w Azji Pacyficznej (o 3 proc.).
1. Nowe przypadki zakażenia wirusem HIV w Rosji
Rosyjskie władze informują, że w 2015 roku liczba osób zarażonych wirusem HIV przekroczyła milion przypadków. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 200 tys. osób zmarło na AIDS.
W grupie wysokiego ryzyka są prostytutki i ich klienci, homoseksualiści, narkomani, więźniowie i transseksualiści. Specjaliści apelują, że to w tych grupach wymagane jest podjęcie szczególnych działań profilaktycznych.
Jak informują rosyjskie media, w tym roku Moskwa przekazała mniej pieniędzy na leczenie osób zakażonych wirusem HIV. Opozycja jest zdania, że polityka oszczędnościowa przyczyni się do wzrostu nowych zachorowań.
Sytuacji nie sprzyja również wprowadzony w Rosji od czerwca zakaz sprzedaży jednej z popularnych marek prezerwatyw. To znaczny problem, zwłaszcza że to jedyny środek antykoncepcyjny, który zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi droga płciową.
2. Wiedza o HIV na świecie
Wirus zagraża również nowo narodzonym dzieciom. Badanie na obecność wirusa HIV w czasie ciąży jest badaniem refundowanym, które wykonać powinna każda kobieta. Wykrycie wirusa u matki, wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz zaplanowanie porodu zmniejsza ryzyko zakażenia noworodka o 99 proc.
W Polsce żyje blisko 20 tysięcy osób, u których wykryto obecność wirusa HIV. Eksperci szacują jednak, że nosicieli tego patogenu jest nawet drugie tyle. Problemem jest zwłaszcza przekonanie, że wirus HIV dotyczy tylko osób z określonych grup społecznych. Dlatego też tak wiele osób nie poddaje się badaniu, które umożliwi wykrycie wirusa. A to jedyny sposób na to, by rozpocząć leczenie antyretrowirusowe.
Jak wskazują specjaliści, lęk przed HIV nadal jest wśród naszego społeczeństwa bardzo duży. Do zakażenia dojść może poprzez kontakty seksualne, zanieczyszczenie zakażoną krwią uszkodzonej skóry lub błony śluzowej oraz w chwili porodu lub karmienia piersią. Wirus nie przenosi się natomiast przez ślinę, pot, łzy, mocz i kał. Zagrożenia nie stanowi zatem pocałunek, uścisk dłoni, korzystanie z tych samych naczyń lub mieszkanie z nosicielem wirusa HIV. Osoby seropozytywne nadal jednak spotykają się z dyskryminacją.
3. Objawy HIV i AIDS
Objawy HIV są niespecyficzne i przypominać mogą infekcję wirusową (gorączka, bóle mięśni, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych). U osób zarażonych często diagnozowana jest grzybica jamy ustnej.
Gdy w porę nie wykryty wirus HIV zacznie się namnażać, dochodzi do rozwoju AIDS.
Test na obecność wirusa HIV wykonać można bezpłatnie i anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD). Nie wymagane jest skierowanie od lekarza. W miejscach tych nie ma również konieczności okazywania dowodu osobistego. Wynik wydaje się na podstawie ustalonego wcześniej hasła i numeru badania.
Świat z niepokojem przygląda się rosnącej liczbie nowych zachorowań. Działania profilaktyczne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, największą trudnością okazuje się być bowiem przełamanie stereotypów na temat wirusa HIV.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.