Leczenie antyretrowirusowe

AIDS jest wywoływany przez HIV, który jest retrowirusem. Współczesna medycyna nie zna skutecznego lekarstwa, ale leczenie antyretrowirusowe pozwala przeżyć choremu nawet 40 lat. Najskuteczniejsze jest oczywiście leczenie od pierwszej fazy rozwoju AIDS. Zwłaszcza, że druga faza, czyli okres ostrych objawów występująca u 60% populacji chorych, nakreśla specjalistom dalszy kierunek rozwoju choroby. Badania wykazują, że u pacjentów, u których ostre objawy utrzymywały się ponad 2 tygodnie, faza utajenia trwała zaledwie 3 lata. Przeciętna długość tego okresu to 9 lat.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Diagnostyka AIDS

AIDS jest chorobą osłabiającą układ immunologiczny człowieka. Leczenie odbywa się poza szpitalem. W ostrzejszych fazach rozwoju następuje konsultacja ze specjalistą od chorób zakaźnych, bądź długotrwałe leczenie szpitalne. Podczas pierwszej wizyty lekarskiej zaleca się wykonanie odpowiedniego wywiadu oraz wykonanie szeregu badań.

W wywiadzie powinny znaleźć się takie zagadnienia jak:

Leczenie AIDS

W zależności od liczby limfocytów CD4 leczenie pacjenta przedstawia się następująco:

  • 500 limfocytów lub mniej - leczenie zydowudyną i innymi lekami przeciwretrowirusowymi,
  • 200 limfocytów lub mniej (stosowane także w przypadku występowania kandydozy jamy ustnej i innych objawów obniżonej odporności) - leczenie (lub profilaktyka w wypadku niewystępowania objawów choroby) zakażenia Pneumocystis carinii,
  • 70 limfocytów lub mniej – leczenie (lub profilaktyka w wypadku nie występowania objawów choroby) Mycobacferium avium.

Leczenie antyretruwirusowe obejmuje wszystkie aspekty życia człowieka. Wliczamy do tego odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, z uwzględnieniem odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Należy unikać wszelkich potencjalnych źródeł salmonelli, czyli surowych jaj czy niepasteryzowanego mleka. Sallmonella jest jedną z chorób oportunistycznych, która u chorych na AIDS przebiega bardzo ciężko.

Na rynku dostępnych jest obecnie 5 leków antyretrowirusowych (didanozyna, lamiduwina, stawudyna, zalcytabina, zydowudyna). Pojawienie się jednak ich większej ilości jest tylko kwestią czasu, gdyż badania nad HIV i wszystkimi aspektami dotyczącymi tej choroby są jednym z przodujących kierunków.

Zapobieganie chorobom retrowirusowym

Ważne jest także zapobieganie chorobom retrowirusowym, ze względu na fakt, ze żadne preparaty obecne za rynku nie dają 100% skuteczności. Najlepszym sposobem zapobiegania jest unikanie częstych kontaktów seksualnych z różnymi partnerami, zwłaszcza bez zabezpieczenia prezerwatywami. Prezerwatywy niwelują zagrożenie nawet do 0,065%, ale nigdy nie dają 100% skuteczności. Powszechnie stosowane żele antyspermowe lub wkładki wewnątrzmaciczne zwiększają nawet ryzyko, ponieważ mogą powodować mikrouszkodzenia skóry. Należy także o ile to możliwe, unikać kontaktu z krwią chorego.

Przy odpowiednim leczeniu i wczesnym wykryciu rokowania dotyczące leczenia są dosyć dobre. Zależy to jednak od formy retrowirusa. U każdego człowieka przebieg choroby wygląda nieco inaczej, więc nie da się przewidzieć wszelkich powikłań jakie mogą nastąpić. Nie wszyscy nosiciele HIV muszą cierpieć na AIDS. Choroby oportunistyczne występują dopiero wtedy u pacjenta, gdy liczba limfocytów CD4 spadnie poniżej 200. Wtedy włączane jest leczenie szpitalne i ciągły kontakt ze specjalistą.

Ciąża a HIV

Kobiety w ciąży częściej chorują na bakteryjne zapalenie płuc. Dodatkowo istnieje ryzyko zarażenia wirusem HIV dziecka. Nie ma jednego toku postępowania, do każdej pacjentki dostosowuje się indywidualne leczenie. Warto pamiętać, aby poinformować o chorobie swojego lekarza prowadzącego, gdyż odpowiednie prowadzenie pacjentki zmniejsza ryzyko zarażenia potomka.

Leczenie pacjenta z chorobą retrowirusową wymaga odpowiedniej współpracy z lekarzem, przestrzeganie zaleceń oraz ustalenie najczęściej indywidualnego planu leczenia w celu zwiększenia jego skuteczności.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

AIDS - czym jest, przyczyny, objawy, przebieg, profilaktyka
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły AIDS - czym jest, przyczyny, objawy, przebieg, profilaktyka
AIDS - czym jest, przyczyny, objawy, przebieg, profilaktyka

Leki antyretrowirusowe a ryzyko zakażenia partnera wirusem HIV

leczenie antyretrowirusowe. W grupie, w której zakażeni od razu otrzymali leczenie, wirusa przeniesiono tylko na jednego partnera. Oznacza to, że leki (...) skojarzoną, na którą składały się trzy leki...

AIDS - czym jest, przyczyny, objawy, przebieg, profilaktyka

Największe mity na temat HIV - obalają eksperci

Największe mity na temat HIV - obalają eksperci

leczenie, które ratuje zdrowie i życie oraz zapobiega nieświadomemu przekazywaniu wirusa - wyjaśnia Robert Piotr Łukasik, Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy (...) nie tylko ginekolog-położnik, ale i specjalista terapii zakażeń HIV. Przyjmowanie...

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie jej powodzenie.

Stulejka - charakterystyka, konsekwencje, leczenie, profilaktyka

Stulejka - zdjęcia

Stulejka - zdjęcia

Mężczyzna chory na stulejkę, podczas kontaktów sekualnych może odczuwać ból.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku