Magnez? Tak, tylko jaki?
Magnez to niezwykle ważny dla organizmu pierwiastek. I choć znajduje się w wielu produktach, po które sięgamy codziennie, najnowsze badania wskazują, że wiele osób zmaga się z jego niedoborem. A to może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem.
Choć niezwykle ważny dla naszego zdrowia, magnez jest dość problematycznym pierwiastkiem. Najnowsze badania dowodzą, że w krajach wysoko uprzemysłowionych jego podaż wraz z pożywieniem drastycznie zmniejszyła się w XX wieku. Wpływ na to ma skażenie środowiska i niewłaściwe nawożenie gleby. To znacząco obniża ilość tego pierwiastka w zbożach, owocach i warzywach. Trzeba też pamiętać, że stosowane na potęgę środki konserwujące oraz obróbka termiczna powodują niemal całkowitą utratę magnezu. Jeśli dodamy do tego problemy z umiejętnym komponowaniem diety, okazuje się, że odpowiednia podaż magnezu z pożywienia jest szalenie trudna. O tym, jak dieta wpływa na wchłanianie magnezu, mówi Dorota Olanin, dietetyk kliniczny.
Źródła magnezu w diecie i problemy z jego przyswajaniem
Większość z nas wie, że dobrymi źródłami magnezu są m.in. kakao, orzechy włoskie, awokado i banany, ale już niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że jeśli spożyjemy je w towarzystwie produktów zawierających duże ilości tłuszczów, błonnika, fitynianów, pierwiastek słabo wchłonie się w przewodzie pokarmowym. Z kolei nadmiar fosforanów w pokarmach zwiększy wydalanie magnezu.
Zapotrzebowanie na magnez zwiększa też nadużywanie alkoholu i kawy, stosowanie środków antykoncepcyjnych, antybiotyków, cytostatyków oraz leków psychotropowych, nasennych i moczopędnych.
Ile magnezu potrzebujemy?
W ostatnich latach naukowcy na nowo pochylają się nad rolą magnezu w utrzymaniu dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dowiedziono m.in., że istnieje zależność między suplementacją tego pierwiastka a obniżeniem ciśnienia tętniczego. Potwierdzono też, że zmniejsza on ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego oraz nasilenie procesu zapalnego, co obniża ogólne ryzyko sercowo-naczyniowe. Kilkuletnie obserwacje pozwalają również stwierdzić zmniejszone ryzyko udaru mózgu u osób poddanych stałej suplementacji magnezem. Jej skuteczność potwierdzona jest też w przypadku pacjentów z depresją i zespołem chronicznego zmęczenia.
Dobowe zapotrzebowanie na magnez określono na poziomie ok. 300-400 mg, jednak większej dawki potrzebują osoby aktywne fizycznie, zestresowane oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Jaki suplement wybrać?
U wielu osób zachodzi potrzeba suplementacji magnezem. I nic w tym dziwnego, skoro tak trudno dostarczyć ten pierwiastek wraz z dietą. Okazuje się jednak, że bardzo ważny jest dobór odpowiedniego preparatu. Bo choć jest ich na rynku całe mnóstwo, nie każdy zagwarantuje nam przyjęcie odpowiedniej ilości magnezu.
Dla powodzenia suplementacji istotne jest przyjmowanie odpowiednich dawek preparatu. Ale maksymalizowanie dawek magnezu jest pozbawione sensu, bo organizm i tak wydali jego nadmiar. Zdecydowanie lepiej wybrać taki preparat, który zapewni nam efektywne wchłanianie tego ważnego dla zdrowia makroelementu. Na co więc trzeba zwrócić uwagę? Wyjaśnia Dorota Olanin, dietetyk kliniczny.
Magnez wchłania się na poziomie jelita cienkiego, dlatego przyjmowanie preparatów, które rozpuszczają się w żołądku, jest pozbawione sensu. Lepszym wyborem będzie sięgnięcie po tabletki dojelitowe. Taka tabletka jest powleczona specjalną otoczką, która chroni jej zawartość. Jony magnezu docierają więc bezpiecznie do jelita cienkiego, gdzie zostaną rozpuszczone i wchłonięte.
Tabletki dojelitowe są też odpowiednie dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka. Taka forma preparatu nie naraża ich na dolegliwości żołądkowe.
Kupując magnez, warto też zdecydować się na lek OTC, a nie suplement diety. Dobrym wyborem jest preparat zawierający magnez w formie mleczanu magnezu i uzupełniony o witaminę B6, która zwiększa skuteczność działania pierwiastka poprzez ułatwienie wchłaniania, ułatwienie transportu do komórek organizmu i utrzymywanie jego wewnątrzkomórkowego zapasu.
Magnez to jeden z najcenniejszych pierwiastków występujących w organizmie człowieka. Znalazł zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę tego pierwiastka, nasza dieta powinna być urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. To jednak niezwykle trudne i w określonych sytuacjach konieczna może okazać się suplementacja.
Źródła: Bartłomiej Bancerz, Monika Duś-Żuchowska, Wojciech Cichy, Henryk Matusiewicz, Wpływ magnezu na zdrowie człowieka. Przegląd Gastroentrologiczny 2012, 7 (6):359-66
Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski, Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie, człowieka. Nadciśnienie tętnicze. 2013, 17 (6):447-459
MAGVIT B₆, tabletki dojelitowe. Jedna tabletka zawiera: 48 mg jonów magnezu w postaci magnezu mleczanu dwuwodnego (Magnesii lactas) i 5 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum). POSTAĆ: tabletki dojelitowe. WSKAZANIA: Wskazaniem do podawania preparatu Magvit B₆ jest profilaktyka powikłań związanych z niedoborem magnezu i/lub witaminy B₆. PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność nerek, hipermagnezemia, hiperwitaminoza B₆, blok przedsionkowo-komorowy, myasthenia gravis, parkinsonizm leczony L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej dekarboksylazy lewodopy, znaczne niedociśnienie tętnicze, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, biegunka. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o. ul Podleśna 83; 05-552 Łazy. Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.