Trwa ładowanie...

Maltoza – właściwości, występowanie i szkodliwość

Avatar placeholder
20.07.2023 12:47
Maltoza występuje naturalnie w przyrodzie, m.in. w roślinach zawierających skrobię.
Maltoza występuje naturalnie w przyrodzie, m.in. w roślinach zawierających skrobię. (AdobeStock)

Maltoza, nazywana cukrem słodowym, jest zaliczana do cukrów prostych. Ma wygląd bezbarwnych kryształów o słodkim smaku, ale jest mniej słodka od sacharozy. To disacharyd, który składa się z dwóch cząsteczek glukozy i naturalnie występuje w roślinach. W produktach spożywczych stosowana jest jako słodzik. Zdaniem historyków historia wyrobu maltozy sięga starożytnych Chin.

spis treści

1. Co to jest maltoza?

Maltoza, czyli cukier słodowy, jest organicznym związkiem chemicznym z grupy węglowodanów. Sumaryczny wzór maltozy to C12H22O11. Zalicza się ją do cukrów prostych, to składnik skrobi oraz glikogenu. Z czego zbudowana jest maltoza? To disacharyd złożony z dwóch reszt D-glukozy połączonych wiązaniem glikozydowym.

Disacharydy to cukry złożone z dwóch cząsteczek monosacharydów. Do najważniejszych należy nie tylko maltoza, czyli glukoza i glukoza, ale również:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • sacharoza (cukier stołowy), czyli glukoza i fruktoza (wzór fruktozy - C6H12O6),
  • laktoza (cukier mleczny), czyli galaktoza i glukoza,

Wszystkie disacharydy powstają w wyniku reakcji kondensacji między monosacharydami. Są tworzone w wyniku połączenia się dwóch jednakowych lub różnych cząsteczek, z usunięciem cząsteczki wody oraz powstaniem wiązania glikozydowego. Ze względu na sposób połączenia ze sobą cząsteczek monosacharydów rozróżnia się dwucukry redukujące i dwucukry nieredukujące. Maltoza jest cukrem redukującym.

2. Właściwości maltozy

Jakie są właściwości maltozy? Ma wygląd bezbarwnych kryształów o słodkim smaku, ale jest mniej słodka od sacharozy (posiada maksymalnie 60% słodkości charakterystycznej dla białego cukru).

Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Rozgrzana, pod postacią syropu maltozowego, utrzymuje wysoką temperaturę, dlatego może spowodować poważne oparzenia skóry.

3. Występowanie maltozy i jej zastosowanie

Maltoza występuje naturalnie w przyrodzie, w roślinach zawierających skrobię. W stanie wolnym występuje rzadko, częściej w budowie polisacharydów, takich jak skrobia, glikogen, celuloza.

Powstaje jako produkt rozkładu bardziej złożonych węglowodanów, zwłaszcza skrobi obecnej w ziarnach zbóż. Gdy zaczynają one fermentować lub kiełkować, skrobia rozkładana jest przez enzymy na cukry prostsze. Powstaje maltoza.

Maltozę można znaleźć w:

Substancję wykorzystuje się w przemyśle jako składnik pożywek dla bakterii, a także substancję służącą do wyrobu odżywek dla dzieci i osób niedożywionych. To także naturalna substancja słodząca produkowana ze sfermentowanych ziaren jęczmienia, pszenicy lub ryżu.

Jako słodzik sprzedawana jest pod postacią drobnych kryształków lub bardzo gęstego, ciemnobrązowego syropu słodowego. W przemyśle spożywczym maltozę wykorzystuje się do produkcji piwa, słodyczy typu lizaki czy żelki, a także napojów owocowych, nabiału deserowego czy sosów.

4. Maltoza - wpływ na zdrowie

4.1. Trawienie maltozy

Produktem trawienia maltozy jest glukoza, która może wpływać na organizm zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Dostarcza energii potrzebnej do funkcjonowania, ale jednocześnie dużą ilość kalorii.

Dodatkowo maltoza ma wysoki indeks glikemiczny, co zaburza stężenie glukozy i insuliny we krwi. Stan ten zdarzający się często prowadzi do rozwoju cukrzycy, ale również szybkiego przyrostu wagi.

U wielu osób maltoza powoduje problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunki. Jej nadmiar sprzyja również powstawaniu nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń pamięci, depresji czy próchnicy.

4.2. Szkodliwość maltozy

Czy maltoza jest szkodliwa i niezdrowa? Generalnie jest dobrze przyswajana przez organizm, niemniej trzeba na nią uważać z kilku powodów. Ponieważ ulega fermentacji, może wywołać wzdęcia. Ponadto jest kaloryczna i zaburza gospodarkę insulinową.

Trzeba pamiętać, że maltoza jest dwucukrem, który składa się z dwóch cząsteczek glukozy (wzór glukozy to C6H12O6). Ma to duże znaczenie dla jej oddziaływania na organizm ludzki. Z uwagi na to, że wchłania się w jelicie cienkim w postaci glukozy, powinny na nią uważać osoby chorujące na cukrzycę.

Maltoza jest rodzajem cukru, który charakteryzuje się wysokim obciążeniem glikemicznym. Po spożyciu pokarmów lub napojów, które ją zawierają, bardzo szybko rośnie poziom glukozy we krwi. To zmusza komórki beta do produkcji insuliny. Cukier słodowy podnosi poziom cukru we krwi szybciej niż cukier stołowy, czyli doskonale wszystkim znana sacharoza.

Warto również pamiętać, że nadmiar cukru w każdej postaci prowadzi do:

  • otyłości,
  • cukrzycy,
  • nowotworów i chorób serca,
  • próchnicy zębów,
  • chorób układu krążenia,
  • insulinooporności,
  • cukrzycy typu II,
  • depresji, problemów z pamięcią i pogorszeniem zdolności poznawczych.

Ponadto zarówno jednocukry, takie jak glukoza i fruktoza, jak i dwucukry, takie jak maltoza, laktoza czy sacharoza, powinny stanowić zaledwie 10 procent podaży. Spożywane węglowodany w większości powinny należeć do grupy węglowodanów złożonych. Warto podkreślić, że naturalne produkty żywnościowe, które zawierają maltozę nie mają na organizm tak negatywnego wpływu, jak czysta substancja słodząca.

5. Przeciwwskazania do stosowania maltozy

Przeciwwskazaniem do stosowania maltozy jest w głównej mierze nietolerancja węglowodanów tego rodzaju, która objawia się bólem brzucha, niestrawnością i biegunkami, a także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze