Trwa ładowanie...

Maltoza – właściwości, występowanie i szkodliwość

Avatar placeholder
22.04.2021 10:30

Maltoza, nazywana cukrem słodowym, jest zaliczana do cukrów prostych. Ma wygląd bezbarwnych kryształów o słodkim smaku, ale jest mniej słodka od sacharozy. To disacharyd, który składa się z dwóch cząsteczek glukozy i naturalnie występuje w roślinach. W produktach spożywczych stosowana jest jako słodzik. Zdaniem historyków historia wyrobu maltozy sięga starożytnych Chin. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest maltoza?

Maltoza, czyli cukier słodowy, jest organicznym związkiem chemicznym z grupy węglowodanów. Jej wzór sumaryczny: C12H22O11. Zalicza się ją do cukrów prostych. To składnik skrobi oraz glikogenu. Z czego zbudowana jest maltoza? To disacharyd złożony z dwóch reszt D-glukozy połączonych wiązaniem glikozydowym.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Disacharydy to cukry złożone z dwóch cząsteczek monosacharydów. Do najważniejszych należy nie tylko maltoza, czyli glukoza i glukoza, ale również:

  • sacharoza (cukier stołowy), czyli glukoza i fruktoza,
  • laktoza (cukier mleczny), czyli galaktoza i glukoza,

Wszystkie disacharydy powstają w wyniku reakcji kondensacji między monosacharydami. Są tworzone w wyniku połączenia się dwóch jednakowych lub różnych cząsteczek, z usunięciem cząsteczki wody oraz powstaniem wiązania glikozydowego. Ze względu na sposób połączenia ze sobą cząsteczek monosacharydów rozróżnia się dwucukry redukujące i dwucukry nieredukujące. Maltoza jest cukrem redukującym.

Jakie są właściwości maltozy? Ma wygląd bezbarwnych kryształów o słodkim smaku, ale jest mniej słodka od sacharozy (posiada maksymalnie 60% słodkości charakterystycznej dla białego cukru). Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Rozgrzana, pod postacią syropu, utrzymuje wysoką temperaturę, dlatego może spowodować poważne oparzenia skóry.

2. Występowanie maltozy i jej zastosowanie

Maltoza występuje naturalnie w przyrodzie, w roślinach zawierających skrobię. W stanie wolnym występuje rzadko, częściej w budowie polisacharydów, takich jak skrobia, glikogen, celuloza. Powstaje jako produkt rozkładu bardziej złożonych węglowodanów, zwłaszcza skrobi obecnej w ziarnach zbóż. Gdy zaczynają one fermentować lub kiełkować, skrobia rozkładana jest przez enzymy na cukry prostsze. Powstaje maltoza.

Maltozę można znaleźć w:

  • owocach (w nektarze, pyłku i kiełkach nasion), np. brzoskwiniach, gruszkach,
  • warzywach: np. batatach,
  • zbożach: pszenicy, orkiszu, kukurydzy, jęczmieniu, brązowym ryżu,
  • słodzie.

Substancję wykorzystuje się w przemyśle jako składnik pożywek dla [bakterii], a także substancję służącą do wyrobu odżywek dla dzieci i osób niedożywionych. To także naturalna substancja słodząca produkowana ze sfermentowanych ziaren jęczmienia, pszenicy lub ryżu. Jako słodzik sprzedawana jest pod postacią drobnych kryształków lub bardzo gęstego, ciemnobrązowego syropu. W przemyśle spożywczym maltozę wykorzystuje się do produkcji piwa, słodyczy typu lizaki czy żelki, a także napojów owocowych, nabiału deserowego czy sosów.

3. Szkodliwość maltozy

Czy maltoza jest szkodliwa i niezdrowa? Generalnie jest dobrze przyswajana przez organizm, niemniej trzeba na nią uważać z kilku powodów. Ponieważ ulega fermentacji, może wywołać wzdęcia. Ponadto jest kaloryczna i zaburza gospodarkę insulinową.

Trzeba pamiętać, że maltoza jest dwucukrem, który składa się z dwóch cząsteczek glukozy. Ma to duże znaczenie dla jej oddziaływania na organizm ludzki. Z uwagi na to, że wchłania się w jelicie cienkim w postaci glukozy, powinny na nią uważać osoby chorujące na cukrzycę.

Maltoza jest rodzajem cukru, który charakteryzuje się wysokim obciążeniem glikemicznym. Po spożyciu pokarmów lub napojów, które ją zawierają, bardzo szybko rośnie poziom glukozy we krwi. To zmusza komórki beta do produkcji insuliny. Cukier słodowy podnosi poziom cukru we krwi szybciej niż cukier stołowy, czyli doskonale wszystkim znana sacharoza.

Warto również pamiętać, że nadmiar cukru w każdej postaci prowadzi do otyłości, cukrzycy, nowotworów i chorób serca, próchnicy zębów, chorób układu krążenia, insulinooporności, cukrzycy typu II, a także depresji, problemów z pamięcią i pogorszeniem zdolności poznawczych.

Ponadto zarówno jednocukry, takie jak glukoza i fruktoza, jak i dwucukry, takie jak maltoza, laktoza czy sacharoza, powinny stanowić zaledwie 10 procent podaży. Spożywane węglowodany w większości powinny należeć do grupy węglowodanów złożonych. Warto podkreślić, że naturalne produkty żywnościowe, które zawierają maltozę nie mają na organizm tak negatywnego wpływu jak czysta substancja słodząca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Maltoza, nazywana cukrem słodowym, jest zaliczana do cukrów prostych. Ma wygląd bezbarwnych kryształów o słodkim smaku, ale jest mniej słodka od sacharozy.
Maltoza, nazywana cukrem słodowym, jest zaliczana do cukrów prostych. Ma wygląd bezbarwnych kryształów o słodkim smaku, ale jest mniej słodka od sacharozy. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza