Trwa ładowanie...

Masaż krocza

Masaż krocza - zdjęcie to dobry sposób na przygotowanie dróg rodnych kobiety do porodu. Wpływa na poprawę elastyczności tkanek, rozciąga i rozluźnia okolice pochwy w celu łatwiejszego i mniej bolesnego przejścia dziecka przez kanał rodny. Pozwala również uniknąć nacięcia krocza podczas akcji porodowej. Masaż krocza wymaga jednak regularnego stosowania, dlatego należy pamiętać o systematyczności. Najlepiej masować krocze przez kilka minut po codziennej kąpieli.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

1. Pęknięcie krocza

Pęknięcie krocza jest dość częstym przypadkiem podczas porodu siłami i drogami natury. Aby uniknąć tego powikłania, wykonuje się podczas porodu nacięcie krocza. Skutki pęknięcia krocza trzeciego i czwartego stopnia mogą być poważne i mają znaczący wpływ na dalszy komfort życia kobiety oraz satysfakcję z późniejszego współżycia płciowego. Uzależnione są od stopnia uszkodzenia krocza i od procesu gojenia się rany. W zależności od rozległości uszkodzeń tkanek wyróżnia się cztery stopnie pęknięcia krocza.

Masaż krocza
Masaż krocza

Masaż krocza wpływa na poprawę elastyczności tkanek, rozciąga i rozluźnia okolice pochwy w celu łatwiejszego

zobacz galerię

W stopniu pierwszym uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy i niewielka część skóry krocza. Stopień drugi, oprócz skóry i śluzówki, obejmuje również uszkodzenia mięśni krocza. Jeśli do tych obrażeń dołącza się uszkodzenie zwieracza zewnętrznego odbytu, mówi się o trzecim stopniu pęknięcia krocza. W stopniu czwartym dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytnicy. Gdy pęknięcie krocza jest minimalne, nie zakłada się szwów.

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu, zastosuj w ciąży masaż krocza. Uelastycznia on tkanki, co może zapobiec poważnym pęknięciom podczas porodu. Chodzi o wykonywanie okrężnych ruchów od wewnątrz pochwy i rozciąganie tkanek w kierunku odbytu. Masaż należy rozpoczynać od opuszki palca i w miarę możliwości dochodzić do masowania czterema palcami - wtedy krocze może rozciągnąć się aż do 2/3 obwodu głowy maluszka. Masaż krocza powinno się rozpocząć od połowy ciąży, natomiast od około 30. tygodnia ciąży należy wykonywać go dość regularnie, ale tylko przy braku infekcji pochwy.

2. Masaż krocza w ciąży

  1. Przed przystąpieniem do masowania krocza zapytaj lekarza, czy możesz go wykonywać.
  2. Podczas masażu używaj jedynie naturalnych preparatów, takich jak olejek z kiełków pszenicy, migdałów, awokado, czy oliwek. Sprawią one, że masaż będzie łatwiejszy, a tkanki bardziej elastyczne. Warto uzupełnić skład olejku o odrobinę płynnej witaminy E, którą można uzyskać w dobrej aptece.
  3. Do masażu ustaw się w pozycji klęczącej – podeprzyj się na jednym kolanie, a drugą nogę delikatnie odchyl, stawiając stopę na ziemi, bądź też stojącej – jedną nogę podeprzyj, np. o taboret.
  4. Odrobinę olejku nanieś na okolicę wejścia do pochwy i na wargi sromowe. Wokół pochwy i od wewnątrz wykonuj delikatne ruchy okrężne palcem. Gdy olejek zostanie wchłonięty przez śluzówkę, włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu do momentu uczucia pieczenia. Poczekaj, aż pieczenie ustanie i znowu rozpocznij masaż krocza. W ten sposób zwiększasz własną odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicy pochwy.

Masaż krocza w ciąży należy wykonywać regularnie w ten sam sposób. Po kilku dniach stosowania masażu można dołączyć drugi palec.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Pęknięcie krocza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza