Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Masaż krocza - kiedy zacząć i jak wykonać? Przygotowanie i przeciwwskazania

Masaż krocza to dobry sposób na przygotowanie dróg rodnych kobiety do porodu.
Masaż krocza to dobry sposób na przygotowanie dróg rodnych kobiety do porodu. (Adobe stock)

Masaż krocza to dobry sposób na przygotowanie dróg rodnych kobiety do porodu. Ćwiczenia przygotowujące wpływają na poprawę elastyczności tkanek, rozciągają i rozluźniają okolice pochwy w celu łatwiejszego i mniej bolesnego przejścia dziecka przez kanał rodny. Jakie inne korzyści daje masowanie krocza przed porodem? Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu pochwy i masażu warg sromowych?

spis treści

1. Na czym polega masaż krocza w ciąży?

Masaż krocza w ciąży to technika masażu, która ma na celu rozluźnienie i przygotowanie krocza do porodu. Masaż mięśni krocza jest częścią masażu prenatalnego, czyli masażu wykonywanego u pacjentek, które spodziewają się dziecka.

Masowanie w ciąży polega na delikatnym i powolnym naciskaniu i masowaniu mięśni krocza, które otaczają waginę i ujście pochwy. Zazwyczaj ćwiczenia przygotowujące do porodu wykonuje się od 34 tygodnia ciąży.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Masaż krocza w ciąży uelastycznia tkanki, co może zapobiec poważnym pęknięciom podczas porodu. Ćwiczenia polegają na wykonywaniu okrężnych ruchów od wewnątrz pochwy i rozciąganie tkanek w kierunku odbytu.

Masaż prenatalny należy rozpoczynać od opuszki palca i w miarę możliwości dochodzić do masowania czterema palcami - wtedy krocze może rozciągnąć się aż do 2/3 obwodu głowy maluszka.

2. Jak wykonać masaż krocza w ciąży?

Jak przygotować krocze do porodu? Jak masować krocze przed porodem? Ciężarne pacjentki poszukują odpowiedzi na te pytania nie tylko w gabinetach ginekologicznych, ale również na forach internetowych i portalach poświęconych tematyce zdrowotnej.

Przyszłe mamy powinny zdawać sobie sprawę, że przygotowanie krocza do porodu nie musi być trudne, warto jednak pamiętać o systematycznym wykonywaniu masażu prenatalnego.

Oto najważniejsze informacje na temat wykonywania masażu krocza w ciąży:

  • Przed przystąpieniem do masowania krocza zapytaj lekarza, czy możesz wykonywać masaż prenatalny.
  • Podczas masażu używaj jedynie naturalnych preparatów, takich jak olejek z kiełków pszenicy migdałów, awokado, czy oliwy z oliwek. Sprawią one, że masaż będzie łatwiejszy, a tkanki bardziej elastyczne. Warto uzupełnić skład olejku o odrobinę płynnej witaminy E, którą można uzyskać w dobrej aptece. Do masowania pochwy nie powinno się z kolei stosować olejów mineralnych, ponieważ mogą one powodować zaburzenia flory bakteryjne oraz infekcje intymne.
  • Do masażu ustaw się w pozycji klęczącej – podeprzyj się na jednym kolanie, a drugą nogę delikatnie odchyl, stawiając stopę na ziemi, bądź też stojącej – jedną nogę podeprzyj, np. o taboret.
  • Odrobinę olejku nanieś na okolicę wejścia do pochwy i na wargi sromowe. Wokół pochwy i od wewnątrz wykonuj delikatne ruchy okrężne palcem. Gdy olejek zostanie wchłonięty przez śluzówkę, włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu do momentu uczucia pieczenia. Poczekaj, aż pieczenie ustanie i znowu rozpocznij masaż krocza. W ten sposób zwiększasz własną odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicy pochwy.
  • Po kilku dniach stosowania masażu można dołączyć drugi palec.
  • Masaż krocza wymaga regularnego stosowania, dlatego należy pamiętać o systematyczności.
  • Najlepiej masować krocze przez kilka minut po codziennej kąpieli.

3. Kiedy rozpocząć masaż krocza?

Masaż krocza – od kiedy warto wdrożyć ćwiczenia ułatwiające poród? To pytanie zadaje sobie wiele ciężarnych pacjentek. Okazuje się, że ćwiczenia przed porodem powinno się rozpocząć od 34 tygodnia ciąży.

Niektóre pacjentki wykonują masaż prenatalny samodzielnie, inne z kolei preferują masaż krocza przed porodem przez partnera lub specjalistę w zakresie pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego. Ćwiczenia rozluźniające i przygotowujące powinno się wykonywać regularnie, ale tylko przy braku infekcji pochwy.

4. Masaż krocza – przeciwwskazania

Ćwiczenia do porodu mogą przynieść wiele korzyści, niemniej istnieją okoliczności będące przeciwwskazaniem do wykonywania tego rodzaju masażu. Masaż krocza jest przeciwwskazany u kobiet z infekcjami w okolicach krocza, takimi jak:

Wykonywanie masażu waginalnego w przebiegu wyżej wymienionych dolegliwości jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji. Kolejne przeciwwskazania do wykonywania masażu krocza to:

5. Masaż krocza przed porodem – korzyści

Jakie korzyści daje masaż przed porodem? Masowanie pochwy i warg sromowych przed porodem może pomóc rozluźnić i przygotować mięśnie krocza, zmniejszyć ryzyko urazu krocza i zwiększyć szanse na naturalny poród. Dodatkowo masaż krocza do porodu pomaga zredukować ból i dyskomfort w trakcie rozwiązania, ponieważ zmniejsza napięcie mięśniowe i poprawia elastyczność tkanek.

Regularnie wykonywane ćwiczenia mogą zredukować stres i napięcie, co z kolei może wpłynąć pozytywnie na ogólne samopoczucie ciężarnej. Masaż krocza do porodu wykonywany przez lub w obecności partnera może być też doskonałym sposobem na zbliżenie i zacieśnienie więzi podczas ciąży.

6. Pęknięcie krocza

Pęknięcie krocza jest dość częstym przypadkiem podczas porodu siłami i drogami natury. Aby uniknąć tego powikłania, wykonuje się podczas porodu nacięcie krocza.

Skutki pęknięcia krocza trzeciego i czwartego stopnia mogą być poważne i mają znaczący wpływ na dalszy komfort życia kobiety oraz satysfakcję z późniejszego współżycia płciowego. Uzależnione są od stopnia uszkodzenia krocza i od procesu gojenia się rany. W zależności od rozległości uszkodzeń tkanek wyróżnia się cztery stopnie pęknięcia krocza.

W stopniu pierwszym uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy i niewielka część skóry krocza. Stopień drugi, oprócz skóry i śluzówki, obejmuje również uszkodzenia mięśni krocza. Jeśli do tych obrażeń dołącza się uszkodzenie zwieracza zewnętrznego odbytu, mówi się o trzecim stopniu pęknięcia krocza. W stopniu czwartym dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytnicy. Gdy pęknięcie krocza jest minimalne, nie zakłada się szwów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nacięcie krocza przy porodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze