Trwa ładowanie...

"Medyczna marihuana w teorii i praktyce": skandal czy szansa na edukację?

2 dni, 8 wykładów, 10 prelegentów z Polski i zagranicy, konsylium lekarskie, świadectwa pacjentów, strefa targowa dla wystawców z branży konopnej i pokaz specjalny pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego o medycznej marihuanie. Przed nami IV Międzynarodowa Konferencja "Medyczna marihuana w teorii i praktyce'', która w dn. 18-19 maja 2019 r. odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz film: "Wpływ marihuany na młodych"

Pomysłodawczynią konferencji jest Dorota Gudaniec, prezes Fundacji Krok Po Kroku w Oławie, która w 2015 r. rozpoczęła heroiczną walkę o zdrowie i życie swojego syna, cierpiącego z powodu lekoopornej padaczki.

Kiedy dowiedziała się, że medyczna marihuana uratowała życie dziewczynki będącej w podobnym stanie zdrowia w Stanach Zjednoczonych, postanowiła spróbować kontrowersyjnej terapii. – Nie miałam nic do stracenia.

Na szali ważyły się losy mojego dziecka: mogłam dać mu umrzeć w zgodzie z procedurami lub zawalczyć o leczenie, na które nikt procedur nie znał – tłumaczy swoje zainteresowanie medyczną marihuaną Dorota Gudaniec.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał...

zobacz galerię

Kiedy udało jej się wygrać walkę o życie syna, rozpoczęła walkę o jego zdrowie. Wiedziała już, że medyczna marihuana działa, ale z każdym dniem chciała wiedzieć więcej – po to, by jeszcze lepiej móc wspierać swoje dziecko w drodze po zdrowie.

- Nałożenie się mojego głodu wiedzy i charakteru społecznika sprawiło, że zapragnęłam zorganizować coś, co może przysłużyć się również innym. – tłumaczy. Tak powstała idea konferencji poświęconych medycznej marihuanie, do udziału w których Gudaniec zapraszała zawsze autorytety świata nauki, polityki i prawa.

W Polsce mało kto wiedział wtedy o medycznym potencjale konopi, dlatego sięgała głównie po ekspertów z zagranicy.

Od 2015 r. odbyło się już 5 konferencji, z czego aż 3 o charakterze międzynarodowym. Najbliższa, majowa edycja poświęcona będzie konkretnej specjalizacji (neurologia dziecięca), ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Do udziału w wydarzeniu zapraszani są zarówno lekarze i środowiska medyczne, jak i sami pacjenci oraz ich opiekunowie.

Na program konferencji składają się m.in.:

  • Wystąpienia prelegentów z Polski
  • Wystąpienia prelegentów z zagranicy (USA, Izrael, Słowenia, Hiszpania)
  • Konsylium lekarskie, w czasie którego wybitni eksperci w zakresie neurologii dziecięcej z różnych krajów, wspólnie opracują programy terapeutyczne dla kilku zgłoszonych wcześniej pacjentów w najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej
  • Pokaz specjalny filmu "Podziemie nadziei” z udziałem bohaterów i twórców

Szczegółowy program konferencji znajdziecie tutaj.

Udział w konferencji potwierdziło kilku doświadczonych neurologów dziecięcych, którzy w swojej codziennej praktyce stosują medyczną marihuanę, m.in.: prof. David Neubauer (Słowenia), prof. Uri Kramer (Izrael), dr John Gaitanis (USA) czy lek. Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Prelegenci podzielą się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami w leczeniu małych pacjentów z padaczką, a także – w czasie konsylium – wspólnymi siłami opracują nowy program terapeutyczny dla kilku, zgłoszonych wcześniej, pacjentów z najtrudniejszą historią zdrowotną.

Choć co roku w konferencji bierze udział ponad 400 osób z Polski i zagranicy (w tym pacjenci i ich opiekunowie, lekarze, naukowcy oraz prawnicy), dotychczas konferencja nie cieszyła się szczególnym zainteresowaniem ani mediów, ani instytucji, które powinny być najbardziej zainteresowane edukacją – szczególnie środowisk medycznych – w zakresie leczniczego potencjału konopi.

- To skandal, że edukacją pacjentów i lekarzy musi zajmować się organizacja pozarządowa. – stwierdza neurolog dziecięcy Marek Bachański.

- To naprawdę potrzebna inicjatywa, którą warto wspierać i w której warto uczestniczyć – dotychczas nikt w Polsce nie był zainteresowany, żeby dać polskim lekarzom konkretną wiedzę. Fundacja Krok Po Kroku z powodzeniem robi to już od kilku lat. – dodaje lekarz.

Prezes Fundacji, Dorota Gudaniec, jest kontrowersyjną postacią, o której mówi się w różny sposób: raz, że jest "matką medycznej marihuany w Polsce”, innym razem, że jest "solą w oku”.

Zapytana o to, w czyim oku może być solą, odpowiada: – Z jednej strony w oku lekarzy, bo sama nie będąc lekarzem mam realne przełożenie na pacjentów, z którymi oni sobie nie radzą, z drugiej strony – branży konopnej, bo wysoko stawiam poprzeczkę odnośnie jakości samych produktów, ale i obsługi pacjentów, z trzeciej zaś – polityków, bo swoim uporem i zaangażowaniem, razem z wieloma innymi osobami, niejako "wymusiłam” zmianę prawa w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasze WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.