Trwa ładowanie...

"Medyczna marihuana w teorii i praktyce": skandal czy szansa na edukację?

Medyczna marihuana w teorii i praktyce
Medyczna marihuana w teorii i praktyce (123rf)

2 dni, 8 wykładów, 10 prelegentów z Polski i zagranicy, konsylium lekarskie, świadectwa pacjentów, strefa targowa dla wystawców z branży konopnej i pokaz specjalny pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego o medycznej marihuanie. Przed nami IV Międzynarodowa Konferencja "Medyczna marihuana w teorii i praktyce'', która w dn. 18-19 maja 2019 r. odbędzie się we Wrocławiu.

Pomysłodawczynią konferencji jest Dorota Gudaniec, prezes Fundacji Krok Po Kroku w Oławie, która w 2015 r. rozpoczęła heroiczną walkę o zdrowie i życie swojego syna, cierpiącego z powodu lekoopornej padaczki.

Kiedy dowiedziała się, że medyczna marihuana uratowała życie dziewczynki będącej w podobnym stanie zdrowia w Stanach Zjednoczonych, postanowiła spróbować kontrowersyjnej terapii. – Nie miałam nic do stracenia.

Na szali ważyły się losy mojego dziecka: mogłam dać mu umrzeć w zgodzie z procedurami lub zawalczyć o leczenie, na które nikt procedur nie znał – tłumaczy swoje zainteresowanie medyczną marihuaną Dorota Gudaniec.

Zobacz film: "Wpływ marihuany na młodych"
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Kiedy udało jej się wygrać walkę o życie syna, rozpoczęła walkę o jego zdrowie. Wiedziała już, że medyczna marihuana działa, ale z każdym dniem chciała wiedzieć więcej – po to, by jeszcze lepiej móc wspierać swoje dziecko w drodze po zdrowie.

- Nałożenie się mojego głodu wiedzy i charakteru społecznika sprawiło, że zapragnęłam zorganizować coś, co może przysłużyć się również innym. – tłumaczy. Tak powstała idea konferencji poświęconych medycznej marihuanie, do udziału w których Gudaniec zapraszała zawsze autorytety świata nauki, polityki i prawa.

W Polsce mało kto wiedział wtedy o medycznym potencjale konopi, dlatego sięgała głównie po ekspertów z zagranicy.

Od 2015 r. odbyło się już 5 konferencji, z czego aż 3 o charakterze międzynarodowym. Najbliższa, majowa edycja poświęcona będzie konkretnej specjalizacji (neurologia dziecięca), ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Do udziału w wydarzeniu zapraszani są zarówno lekarze i środowiska medyczne, jak i sami pacjenci oraz ich opiekunowie.

Na program konferencji składają się m.in.:

  • Wystąpienia prelegentów z Polski
  • Wystąpienia prelegentów z zagranicy (USA, Izrael, Słowenia, Hiszpania)
  • Konsylium lekarskie, w czasie którego wybitni eksperci w zakresie neurologii dziecięcej z różnych krajów, wspólnie opracują programy terapeutyczne dla kilku zgłoszonych wcześniej pacjentów w najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej
  • Pokaz specjalny filmu "Podziemie nadziei” z udziałem bohaterów i twórców

Szczegółowy program konferencji znajdziecie tutaj.

Udział w konferencji potwierdziło kilku doświadczonych neurologów dziecięcych, którzy w swojej codziennej praktyce stosują medyczną marihuanę, m.in.: prof. David Neubauer (Słowenia), prof. Uri Kramer (Izrael), dr John Gaitanis (USA) czy lek. Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Prelegenci podzielą się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami w leczeniu małych pacjentów z padaczką, a także – w czasie konsylium – wspólnymi siłami opracują nowy program terapeutyczny dla kilku, zgłoszonych wcześniej, pacjentów z najtrudniejszą historią zdrowotną.

Choć co roku w konferencji bierze udział ponad 400 osób z Polski i zagranicy (w tym pacjenci i ich opiekunowie, lekarze, naukowcy oraz prawnicy), dotychczas konferencja nie cieszyła się szczególnym zainteresowaniem ani mediów, ani instytucji, które powinny być najbardziej zainteresowane edukacją – szczególnie środowisk medycznych – w zakresie leczniczego potencjału konopi.

- To skandal, że edukacją pacjentów i lekarzy musi zajmować się organizacja pozarządowa. – stwierdza neurolog dziecięcy Marek Bachański.

- To naprawdę potrzebna inicjatywa, którą warto wspierać i w której warto uczestniczyć – dotychczas nikt w Polsce nie był zainteresowany, żeby dać polskim lekarzom konkretną wiedzę. Fundacja Krok Po Kroku z powodzeniem robi to już od kilku lat. – dodaje lekarz.

Prezes Fundacji, Dorota Gudaniec, jest kontrowersyjną postacią, o której mówi się w różny sposób: raz, że jest "matką medycznej marihuany w Polsce”, innym razem, że jest "solą w oku”.

Zapytana o to, w czyim oku może być solą, odpowiada: – Z jednej strony w oku lekarzy, bo sama nie będąc lekarzem mam realne przełożenie na pacjentów, z którymi oni sobie nie radzą, z drugiej strony – branży konopnej, bo wysoko stawiam poprzeczkę odnośnie jakości samych produktów, ale i obsługi pacjentów, z trzeciej zaś – polityków, bo swoim uporem i zaangażowaniem, razem z wieloma innymi osobami, niejako "wymusiłam” zmianę prawa w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasze WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze