Menopauza

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. W mowie potocznej terminu tego używa się wymiennie z terminem przekwitanie. Typowe objawy menopauzy, poza nieregularnym miesiączkowaniem, a w końcu jego całkowitym zaprzestaniem, to: uczucie gorąca, nadmierna potliwość, „uderzenia krwi do głowy”, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy. Zwiększa się możliwość wystąpienia depresji, pojawia drażliwość, kłopoty z pamięcią, osteoporoza. Leczenie dolegliwości związanych z menopauzą odbywa się zazwyczaj poprzez hormonalną terapię zastępczą lub terapię fitoestrogenową.


Zmiany hormonalne w okresie menopauzy

Ostatnie 6 lat przed menopauzą określane jest jako okres przedmenopauzalny. Pojawiają się wtedy zaburzenia owulacji i nieregularne miesiączki z nieprawidłową płodnością.

Następuje również zmniejszenie wydzielania progesteronu, cykle wydłużają się, krwawienie jest nietypowe. Mogą pojawić się długie, obfite krwawienia o charakterze krwotocznym. Pojawić się mogą też krwawienia czynnościowe o różnym nasileniu. Czas od ostatniej miesiączki nazywany jest okresem pomenopauzalnym. W trakcie przekwitania dochodzi do naturalnego zmniejszania stężenia hormonów – progesteronu, a później estrogenów (o ok. 75%). Jest to przyczyną pojawiających się wtedy zmian metabolicznych w organizmie, schorzeń układu krążenia. Przekwitanie (menopauza) odpowiedzialne jest także za zanik nabłonka pochwy i szyjki macicy, co powoduje stany zapalne narządów rodnych. Niedobór estrogenów powoduje zmiany w funkcjonowaniu narządu moczowo-płciowego, ściany pochwy obniżają się, występuje nietrzymanie moczu, utrudniająca współżycie suchość pochwy.

Dolegliwości okresu menopauzy

W okresie tym rozwija się także klimakterium – czyli zespół dolegliwości tzw. wypadowych. Należą do nich zarówno dolegliwości wegetatywne, jak i psychiczne. Objawy menopauzy związane są zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Kobiety skarżą się wtedy na:

 • uderzenia gorąca i napadowe pocenie się – fale gorąca to jeden z najczęstszych objawów zgłaszanych przez kobiety przechodzące menopauzę; są one przyczyną trudności w zasypianiu i budzenia się w środku nocy; mogą występować nawet kilka lat po menopauzie;
 • przewlekłe uczucie zmęczenia;
 • budzenie się wcześnie rano – ranne budzenie wynika bardzo często z pobudzenia emocjonalnego lub uczucia niepokoju;
 • niepokój, drażliwość emocjonalna, ataki płaczu;
 • depresja okołomenopauzalna – powodem są wahania hormonalne i strach przed nową sytuacją;
 • problemy z koncentracją;
 • suchość pochwy, ból podczas współżycia – spadek estrogenów powoduje, że błona śluzowa pochwy staje się cienka i mało elastyczna, a ponadto maleje ilość śluzu szyjkowego; pojawia się świąd pochwy;
 • bóle: głowy, mięśni;
 • kołatanie serca;
 • częste oddawanie moczu i problemy z nietrzymaniem moczu.

Menopauza wiąże się z gwałtownymi zmianami, zachodzącymi w organizmie. Mogą one prowadzić do komplikacji, więc zawsze należy zwracać uwagę na dodatkowe objawy. Brak estrogenu w organizmie może u niektórych kobiet spowodować rozwój osteoporozy. Ten hormon może też wpłynąć na zmiany w poziomie cholesterolu we krwi, co jest niebezpieczne dla serca. Dlatego, aby zapobiec powikłaniom, do jakich może prowadzić menopauza, powinnaś:

Skontaktuj się z twoim lekarzem, jeśli:

 • po roku bez miesiączki nagle zaczynasz znowu krwawić,
 • między miesiączkami pojawia się plamienie,
 • twoje kości stają się łamliwe.

Terapia hormonalna w leczeniu menopauzy

Dolegliwości przekwitania może złagodzić tzw. hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Polega ona na uzupełnianiu niedoboru naturalnych hormonów produkowanych przez jajniki. Hormonalna terapia zastępcza zapobiega m.in. osteoporozie, miażdżycy, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, układ moczowy, skórę i śluzówkę. Aby terapia hormonalna była skuteczna, konieczne jest stosowanie jej przez co najmniej 5 lat. Jednak wielu specjalistów uważa, że jeśli prowadzona jest dłużej niż 5-7 lat, może zwiększyć ryzyko raka endometrium i raka piersi. Obecnie najczęściej stosuje się hormonalną terapię zastępczą zawierającą dwa składniki hormonalne: estrogen i progestagen. Podawanie pierwszego z nich jest możliwe tylko u pacjentek, które miały chirurgicznie usuwaną macicę. Leczenie menopauzy powinno być prowadzone wspólnie przez ginekologa, endokrynologa, internistę – to terapia dobierana indywidualnie do każdej pacjentki. W leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą stosuje się także tzw. naturalne hormony, czyli fitoestrogeny. Są to estrogeny pochodzenia roślinnego, które łącząc się z receptorami estrogenowymi mogą pełnić taką samą funkcję, jak te produkowane przez organizm kobiety. Rozpoczęcie terapii fitoestrogenowej zaleca się już po 35. roku życia po odpowiedniej konsultacji z lekarzem.

Zioła na menopauzę

Aby złagodzić symptomy klimakterium i menopauzy można stosować specjalne środki roślinne.

Ziarna soi zawierają fitoestrogeny. Spożywanie soi pomaga wyrównać poziom estrogenów endogennych, których niedobór jest odpowiedzialny za objawy menopauzy. Z soi otrzymuje się lecytynę, która wpływa na poprawę pamięci, koncentrację, hamuje nadmierna pobudliwość i opóźnia procesy starzenia organizmu. W soi znajdziemy również potrzebne białko, egzogenne aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfor, wapń, żelazo, błonnik, flawonoidy, saponiny, cholinę, sitosterole, witaminy z grupy B, witaminę A, PP, E oraz lecytynę. Olej sojowy ma takie same właściwości jak nasiona soi. Oba produkty: zapobiegają miażdżycy, działają antynowotworowo, przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, normują poziom cukrów we krwi, chronią przed powstaniem kamieni żółciowych i nerkowych oraz likwidują zaparcia.

 • Niepokalanek pieprzowy

To krzew pochodzący z obszarów śródziemnomorskich. Często sadzony jest jako krzew ozdobny. Dochodzi do wysokości 5 metrów. Jego liście przypominają złożone dłonie, z wierzchu są zielone, a od spodu pokryte białym kutnerem. Pędy wieńczą kwiatostany z małymi kwiatkami we fioletowym kolorze. Niepokalanek ma czerwone owoce z pestką. Mają one pieprzowy, ostry smak. Mogą służyć jako namiastka pieprzu. W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele i owoce niepokalanka. Wytwarza się z nich napary, ekstrakty i nalewki. Mają działanie: moczopędne, napotne, przeciwgorączkowe, rozkurczowe, odkażające, uspokajające, przeciwdepresyjne i żółciopędne.

Preparaty ziołowe z tej rośliny zapobiegają zmianom zwłóknieniowym piersi. Niepokalanek zapobiega i leczy zapalenie błony śluzowej macicy. Pomaga opanować zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz stabilizuje cykl menstruacyjny. Właściwości niepokalanka są dobre na menopauzę. Dzięki nim zostaje przywrócona równowaga hormonalna. Niepokalanek likwiduje nieprzyjemne objawy przekwitania, które wynikają z zaburzeń hormonalnych i niedoboru progesteronu.

 • Pluskwica groniasta

Nazywane też świecznicą groniastą. Ta zimnotrwała roślina występuje w Ameryce Północnej. Osiąga wysokość 2metrów. Jest silnie ulistniona. Ma malutkie białe kwiatki, które intensywnie pachną. W zielarstwie wykorzystuje się korzeń tej rośliny. Działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Wspomaga działanie żeńskich hormonów płciowych. Dzięki działaniu estrogennemu łagodzi objawy menopauzy. Pomaga na zwiększoną potliwość, uderzenia gorąca, łagodzi nadmierną nerwowość i chwiejność emocjonalną.

Inne sposoby łagodzenia objawów menopauzy

Nie wszystkie kobiety przeżywają okres menopauzy w ten sam sposób. Nie u wszystkich objawy są tak uciążliwe, że trzeba korzystać z terapii hormonalnej (która ma swoje zalety, ale trzeba ją rozpocząć wcześnie i po dokładnym omówieniu tej decyzji z lekarzem).

Co robić, aby menopauza była łagodna bez decydowania się na terapię hormonalną?