Przejdź na WP

Menopauza - zmiany hormonalne, dolegliwości, terapia hormonalna, zioła, inne sposoby łagodzenia objawów

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. W mowie potocznej terminu tego używa się wymiennie z terminem przekwitanie. Leczenie dolegliwości związanych z menopauzą odbywa się zazwyczaj poprzez hormonalną terapię zastępczą lub terapię fitoestrogenową.

Zobacz film: "Zioła na menopauzę"

spis treści

1. Menopauza - zmiany hormonalne

Ostatnie 6 lat przed menopauzą określane jest jako okres przedmenopauzalny. Pojawiają się wtedy zaburzenia owulacji i nieregularne miesiączki z nieprawidłową płodnością.

Następuje również zmniejszenie wydzielania progesteronu, cykle wydłużają się, krwawienie jest nietypowe. Mogą pojawić się długie, obfite krwawienia o charakterze krwotocznym. Pojawić się mogą też krwawienia czynnościowe o różnym nasileniu. Czas od ostatniej miesiączki nazywany jest okresem pomenopauzalnym.

W trakcie przekwitania dochodzi do naturalnego zmniejszania stężenia hormonów – progesteronu, a później estrogenów (o ok. 75%). Jest to przyczyną pojawiających się wtedy zmian metabolicznych w organizmie, schorzeń układu krążenia.

Przekwitanie (menopauza) odpowiedzialne jest także za zanik nabłonka pochwy i szyjki macicy, co powoduje stany zapalne narządów rodnych. Niedobór estrogenów powoduje zmiany w funkcjonowaniu narządu moczowo-płciowego, ściany pochwy obniżają się, występuje nietrzymanie moczu, utrudniająca współżycie suchość pochwy.

Menopauza (prezentacja edukacyjna)
Menopauza (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Co to jest menopauza? Menopauza to permanentny koniec comiesięcznej menstruacji. Jest to punkt zwrotny...

zobacz galerię

2. Menopauza - dolegliwości

W okresie menopauzy rozwija się także klimakterium – czyli zespół dolegliwości tzw. wypadowych. Należą do nich zarówno dolegliwości wegetatywne, jak i psychiczne.

Objawy menopauzy związane są zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Kobiety skarżą się wtedy na:

 • uderzenia gorąca i napadowe pocenie się – fale gorąca to jeden z najczęstszych objawów zgłaszanych przez kobiety przechodzące menopauzę; są one przyczyną trudności w zasypianiu i budzenia się w środku nocy; mogą występować nawet kilka lat po menopauzie;
 • przewlekłe uczucie zmęczenia;
 • zaczerwienienie twarzy
 • budzenie się wcześnie rano – ranne budzenie wynika bardzo często z pobudzenia emocjonalnego lub uczucia niepokoju;
 • niepokój, drażliwość emocjonalna, ataki płaczu;
 • kłopoty z pamięcią
 • depresji okołomenopauzalna – powodem są wahania hormonalne i strach przed nową sytuacją;
5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy
5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy [6 zdjęć]

Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie. Prawdą jest, że okres ten niesie ze sobą wiele wyzwań, jednak...

zobacz galerię

Menopauza wiąże się z gwałtownymi zmianami, zachodzącymi w organizmie. Mogą one prowadzić do komplikacji, więc zawsze należy zwracać uwagę na dodatkowe objawy. Brak estrogenu w organizmie może u niektórych kobiet spowodować rozwój osteoporozy. Ten hormon może też wpłynąć na zmiany w poziomie cholesterolu we krwi, co jest niebezpieczne dla serca. Dlatego, aby zapobiec powikłaniom, do jakich może prowadzić menopauza, powinnaś:

Cała prawda o najpopularniejszych suplementach na objawy menopauzy
Cała prawda o najpopularniejszych suplementach na objawy menopauzy [11 zdjęć]

Pluskwica groniasta jest jednym z najbardziej znanych suplementów łagodzących objawy menopauzy. Właściwości...

zobacz galerię

Skontaktuj się z twoim lekarzem, jeśli:

 • po roku bez miesiączki nagle zaczynasz znowu krwawić,
 • między miesiączkami pojawia się plamienie,
 • twoje kości stają się łamliwe.

3. Menopauza - terapia hormonalna

Dolegliwości przekwitania może złagodzić tzw. hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Polega ona na uzupełnianiu niedoboru naturalnych hormonów produkowanych przez jajniki. Hormonalna terapia zastępcza zapobiega m.in. osteoporozie, miażdżycy, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz pozytywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, układ moczowy, skórę i śluzówkę. Aby terapia hormonalna w menopauzie była skuteczna, konieczne jest stosowanie jej przez co najmniej 5 lat. Jednak wielu specjalistów uważa, że jeśli prowadzona jest dłużej niż 5-7 lat, może zwiększyć ryzyko raka endometrium i raka piersi.

W leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą stosuje się także tzw. naturalne hormony
W leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą stosuje się także tzw. naturalne hormony (123rf.com)

Obecnie najczęściej stosuje się hormonalną terapię zastępczą zawierającą dwa składniki hormonalne: estrogen i progestagen. Podawanie pierwszego z nich jest możliwe tylko u pacjentek, które miały chirurgicznie usuwaną macicę. Leczenie menopauzy powinno być prowadzone wspólnie przez ginekologa, endokrynologa, internistę – to terapia dobierana indywidualnie do każdej pacjentki.

W leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą stosuje się także tzw. naturalne hormony, czyli fitoestrogeny. Są to estrogeny pochodzenia roślinnego, które łącząc się z receptorami estrogenowymi mogą pełnić taką samą funkcję, jak te produkowane przez organizm kobiety. Rozpoczęcie terapii fitoestrogenowej zaleca się już po 35. roku życia po odpowiedniej konsultacji z lekarzem.

Czy można mieć menopauzę przed trzydziestką?
Czy można mieć menopauzę przed trzydziestką? [4 zdjęcia]

Obfita miesiączka może być objawem poważnego schorzenia. Nie powinnyśmy jej więc bagatelizować. Przekonała...

zobacz galerię

4. Menopauza - zioła

Aby złagodzić symptomy menopauzy można stosować specjalne środki roślinne.

4.1. Menopauza - Soja zwyczajna

Ziarna soi zawierają fitoestrogeny. Spożywanie soi pomaga wyrównać poziom estrogenów endogennych, których niedobór jest odpowiedzialny za objawy menopauzy. Z soi otrzymuje się lecytynę, która wpływa na poprawę pamięci, koncentrację, hamuje nadmierna pobudliwość i opóźnia procesy starzenia organizmu.

W soi znajdziemy również potrzebne białko, egzogenne aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfor, wapń, żelazo, błonnik, flawonoidy, saponiny, cholinę, sitosterole, witaminy z grupy B, witaminę A, PP, E oraz lecytynę.

Środki na menopauzę
Środki na menopauzę

W aptekach możemy zakupić coraz więcej suplementów diety na różnorodne przypadłości i dolegliwości. Kobiety,...

zobacz galerię

Olej sojowy ma takie same właściwości jak nasiona soi. Oba produkty: zapobiegają miażdżycy, działają antynowotworowo, przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, normują poziom cukrów we krwi, chronią przed powstaniem kamieni żółciowych i nerkowych oraz likwidują zaparcia.

4.2. Menopauza - niepokalanek pieprzowy

To krzew pochodzący z obszarów śródziemnomorskich. Często sadzony jest jako krzew ozdobny. Dochodzi do wysokości 5 metrów. Jego liście przypominają złożone dłonie, z wierzchu są zielone, a od spodu pokryte białym kutnerem. Pędy wieńczą kwiatostany z małymi kwiatkami we fioletowym kolorze. Niepokalanek ma czerwone owoce z pestką. Mają one pieprzowy, ostry smak. Mogą służyć jako namiastka pieprzu.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele i owoce niepokalanka. Wytwarza się z nich napary, ekstrakty i nalewki. Mają działanie: moczopędne, napotne, przeciwgorączkowe, rozkurczowe, odkażające, uspokajające, przeciwdepresyjne i żółciopędne.

Niepokalanek – właściwości lecznicze
Niepokalanek – właściwości lecznicze [6 zdjęć]

O niepokalanku, ze względu na jego silne właściwości estrogenne, mówi się „kobiece zioło”, ale wpływa...

zobacz galerię

Preparaty ziołowe z tej rośliny zapobiegają zmianom zwłóknieniowym piersi. Niepokalanek zapobiega i leczy zapalenie błony śluzowej macicy. Pomaga opanować zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz stabilizuje cykl menstruacyjny. Właściwości niepokalanka są dobre na menopauzę. Dzięki nim zostaje przywrócona równowaga hormonalna. Niepokalanek likwiduje nieprzyjemne objawy przekwitania, które wynikają z zaburzeń hormonalnych i niedoboru progesteronu.

4.3. Menopauza - pluskwica groniasta

Nazywane też świecznicą groniastą. Ta zimnotrwała roślina występuje w Ameryce Północnej. Osiąga wysokość 2metrów. Jest silnie ulistniona. Ma malutkie białe kwiatki, które intensywnie pachną. W zielarstwie wykorzystuje się korzeń tej rośliny. Działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Wspomaga działanie żeńskich hormonów płciowych. Dzięki działaniu estrogennemu łagodzi objawy menopauzy. Pomaga na zwiększoną potliwość, uderzenia gorąca, łagodzi nadmierną nerwowość i chwiejność emocjonalną.

Zobacz także:

5. Menopauza - inne sposoby łagodzenia objawów

Nie wszystkie kobiety przeżywają okres menopauzy w ten sam sposób. Nie u wszystkich objawy są tak uciążliwe, że trzeba korzystać z terapii hormonalnej (która ma swoje zalety, ale trzeba ją rozpocząć wcześnie i po dokładnym omówieniu tej decyzji z lekarzem).

Co robić, aby menopauza była łagodna bez decydowania się na terapię hormonalną?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy