Trwa ładowanie...

Metocard - skład i działanie, wskazania. przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Metocard to lek, który zwalnia czynność serca, zmniejsza częstość bólów wieńcowych oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi, dlatego wykorzystywany jest w kardiologii. Metocard to tabletki, które możemy dostać w dwóch rodzajach : 100 mg oraz 50 mg. Wydawane są one wyłącznie na receptę. Jedno opakowanie leku metocard zawiera 30 sztuk tabletek.

spis treści

1. Skład i działanie Metocardu

Metocard to lek stosowany w kardiologii, którego substancją czynną jest metoprolol. Działanie substancji czynnej leku metocard ma doprowadzić do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu, zmniejszenia objętości wyrzutowej oraz do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

2. Wskazania do stosowania Metocardu

Metocard jest lekiem wydawanym na receptę, który stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, a także w leczeniu zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza częstoskurczu nadkomorowego. Metocard stosuje się także u osób chorych na nadczynność tarczycy. Metocard zleca się także osobom, które przebyły zawał serca.

Masz nadciśnienie tętnicze? Zobacz, o czym musisz pamiętać
Masz nadciśnienie tętnicze? Zobacz, o czym musisz pamiętać [6 zdjęć]

Nadciśnienie tętnicze to obecnie problem wielu ludzi, dotyczy co trzeciego mieszkańca Polski. W ramach

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do Metocardu

Nawet jeśli lekarz stwierdzi, że istnieją wskazania do stosowania leku metocard, to nie każdy pacjent będzie móg go przyjmować. Leku metocard nie mogą stosować osoby z blokiem komorowym pierwszego lub drugiego stopnia, nieleczoną niewydolnością serca, zespołem chorego węzła zatokowego.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku metocard jest także ciężka astma oskrzelowa, niedociśnienie tętnicze, kwasica metaboliczna oraz podejrzenie zawału serca. Osoby, które wykazują nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek ze składników leku, również nie mogą przyjmować preparatu. Metocard to lek, który nie jest stosowany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Leku nie należy także stosować u dzieci oraz młodzieży.

4. Dawkowanie leku

Dawkowanie leku metocard uzależnione jest od zaburzenia oraz choroby, dlatego jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Przy nadciśnieniu tętniczym początkowo zaleca się stosować 100 mg na dobę. W razie konieczności w trakcie leczenia lekarz może zwiększać dawkę leku. Przy leczeniu dławicy persiowej zaleca się stosować 50–100 mg 2–3 razy na dobę. Osoby z zaburzeniasmi rytmu serca powinny zażywać 50–100 mg 2–3 razy na dobę. Dawka maksymalna leku metocard wynosi 300 mg. Dawkowanie leku metocard przy nadczynności tarczycy to 50 mg 4 razy na dobę.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Osoby przyjmujące lek metocard mogą doświadczyć działań niepożądanych. Występowanie skutków ubocznych jest jednak dość rzadkie. Skutki uboczne podczas stosowania leku metocard: uczucie zmęczenia, zawroty głowy, niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności i wymioty, biegunkę; wysypki na ciele, osłabienie siły skurczu mięśnia serca, zwolnienie czynności serca, blok przedsionkowo-komorowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaostrzenie choroby Raynaud'a, duszność wysiłkowa, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie spojówek, zaburzenia widzenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Metocard - skład i działanie, wskazania. przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Metocard - skład i działanie, wskazania. przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza