Metocard - skład i działanie, wskazania. przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Metocard to lek, który zwalnia czynność serca, zmniejsza częstość bólów wieńcowych oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi, dlatego wykorzystywany jest w kardiologii. Metocard to tabletki, które możemy dostać w dwóch rodzajach : 100 mg oraz 50 mg. Wydawane są one wyłącznie na receptę. Jedno opakowanie leku metocard zawiera 30 sztuk tabletek.
1. Skład i działanie Metocardu
Metocard to lek stosowany w kardiologii, którego substancją czynną jest metoprolol. Działanie substancji czynnej leku metocard ma doprowadzić do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu, zmniejszenia objętości wyrzutowej oraz do obniżenia ciśnienia tętniczego.
2. Wskazania do stosowania Metocardu
Metocard jest lekiem wydawanym na receptę, który stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, a także w leczeniu zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza częstoskurczu nadkomorowego. Metocard stosuje się także u osób chorych na nadczynność tarczycy. Metocard zleca się także osobom, które przebyły zawał serca.
3. Przeciwwskazania do Metocardu
Nawet jeśli lekarz stwierdzi, że istnieją wskazania do stosowania leku metocard, to nie każdy pacjent będzie móg go przyjmować. Leku metocard nie mogą stosować osoby z blokiem komorowym pierwszego lub drugiego stopnia, nieleczoną niewydolnością serca, zespołem chorego węzła zatokowego.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku metocard jest także ciężka astma oskrzelowa, niedociśnienie tętnicze, kwasica metaboliczna oraz podejrzenie zawału serca. Osoby, które wykazują nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek ze składników leku, również nie mogą przyjmować preparatu. Metocard to lek, który nie jest stosowany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Leku nie należy także stosować u dzieci oraz młodzieży.
4. Dawkowanie leku
Dawkowanie leku metocard uzależnione jest od zaburzenia oraz choroby, dlatego jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Przy nadciśnieniu tętniczym początkowo zaleca się stosować 100 mg na dobę. W razie konieczności w trakcie leczenia lekarz może zwiększać dawkę leku. Przy leczeniu dławicy persiowej zaleca się stosować 50–100 mg 2–3 razy na dobę. Osoby z zaburzeniasmi rytmu serca powinny zażywać 50–100 mg 2–3 razy na dobę. Dawka maksymalna leku metocard wynosi 300 mg. Dawkowanie leku metocard przy nadczynności tarczycy to 50 mg 4 razy na dobę.
Zobacz także:
- Nadciśnienie tętnicze u dzieci zmniejsza ich umiejętności poznawcze
- Zioła na nadciśnienie
- Nawet niewielka ilość alkoholu może powodować nieregularny rytm serca
- Kołatanie serca
5. Skutki uboczne leku
Osoby przyjmujące lek metocard mogą doświadczyć działań niepożądanych. Występowanie skutków ubocznych jest jednak dość rzadkie. Skutki uboczne podczas stosowania leku metocard: uczucie zmęczenia, zawroty głowy, niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności i wymioty, biegunkę; wysypki na ciele, osłabienie siły skurczu mięśnia serca, zwolnienie czynności serca, blok przedsionkowo-komorowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaostrzenie choroby Raynaud'a, duszność wysiłkowa, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie spojówek, zaburzenia widzenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.