Metroseksualny - wygląd, charakterystyka, charakter, przyczyny

Dla każdego, kto jeszcze nie poznał znaczenia pojęcia "metroseksualny", spieszę z wyjaśnieniami, że tym razem nie będzie słowa o mniejszościach seksualnych. Termin ten ukuto 20 lat temu w Wielkiej Brytanii po tym, gdy pierwszy raz pojawił się w felietonie Marka Simpsona na łamach "The Independent". Pojęcie metroseksualny jest połączeniem dwóch słów "metropolia" i "heteroseksualizm". Opisuje coraz bardziej powszechne zjawisko podsycane przez kulturę masową, która propaguje wśród młodych mężczyzn zamiłowanie do szczególnej dbałości o własny wygląd.

Zobacz film: "HydePark: Faceci coraz mniej męscy?"

spis treści

1. Metroseksualny - wygląd

Chodzi zatem, aby mężczyźni na równi z kobietami podążali za modą. Umieli dobrać kolor chusty do koszulki, wiążąc ją z fantazją wokół szyi, odważnie podkreślali płaszcz paskiem i wyróżniali się w tłumie, stawiając kroki w zamszowych butach w burgundowym odcieniu.

8 objawów zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na twój wygląd i samopoczucie
8 objawów zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na twój wygląd i samopoczucie [5 zdjęć]

Zmiany hormonalne podczas dojrzewania to normalny proces. Odpowiedni rozwój organizmu jest przecież w...

zobacz galerię

Na idealny wizerunek mężczyzny składają się precyzyjnie ufryzowane i utrwalone żelem włosy, słoneczna opalenizna nawet w styczniowy poranek oraz połyskliwe, zadbane paznokcie.

Spotkanie metroseksualnego mężczyzny na płycie basenu jest szczególnie przyjemne dla oka, ponieważ widoku takiego nie zaburzy żaden zbędny włosek na jego boskim, wydepilowanym ciele.

2. Metroseksualny - charakterystyka

Możliwe, że wszystko zaczyna się już w dzieciństwie. Wiadomo, że każda Barbie ma Kena. Która kobieta nie chciałaby mieć nierealnych proporcji idealnej lalki? Szczególnie nieosiągalną linią jest droga biust–talia–biodra. Nieliczne mogą pomóc naturze, oddając się w ręce chirurga plastycznego.

Jakie pole manewru ma większość? Zawsze można pójść na solarium. Ponadto nie bez powodu dość powszechnie występują na stojakach sklepowych w centrach handlowych na przykład treski czy gąbki do koków, by kobiety mogły mieć chociaż włosy jak Barbie.

Kult urody, dążenie do ideału nie jest tylko kobiecą słabością. Ulegają tym wpływom również mężczyźni. Bombardowani wielkoformatowymi reklamami, zachęcani błyszczącymi wystawami sklepowymi stają się przeciwieństwem dawnego macho. Metroseksualni mężczyźni zaczynają ćwiczyć przede wszystkim dla kondycji, a nie dla mięśni.

Kupują na przykład drogie kremy do ciała, by zachować młodość i atrakcyjny wygląd. Nie dbając zbytnio o koszty, metroseksualni faceci stają się wiernymi klientami wyselekcjonowanych marek odzieżowych, salonów SPA i klubów fitness. Niekiedy przemiana postępuje tak daleko, że możemy odnieść wrażenie, iż przed nami stoi mitologiczny Narcyz zakochany we własnym odbiciu.

3. Metroseksualny - charakter

Jednakże niesprawiedliwa byłaby charakterystyka metroseksualnych mężczyzn, gdyby pominąć opis ich wnętrza. Zdarza się bowiem, że te zadbane, modnie odziane męskie ciała skrywają delikatną duszę. Mężczyźni stający w opozycji do niezależnych, silnych kobiet nagle objawiają swoją delikatną naturę, wrażliwość na piękno i zdolność do empatii. Mogą to objawiać zainteresowania metroseksualnych mężczyzn, które często oscylują wokół nauk humanistycznych czy sztuki.

4. Metroseksualny - przyczyny

Za pojawienie się metrosesualnych mężczyzn w świecie odpowiadają w dużej mierze wielkie koncerny kosmetyczne i odzieżowe. To ich nieprzerwany atak marketingowy sprawia, że wrażliwi mężczyźni stają się ich wiernymi klientami.

Metroseksualny - wygląd, charakterystyka, charakter, przyczyny
Metroseksualny - wygląd, charakterystyka, charakter, przyczyny (Zdjęcie autorstwa craig Cloutier / CC BY-SA 2.0)

Zobacz także:

Dopytując, jakie są przyczyny metroseksualizmu, nie można również pominąć ewolucji współczesnego społeczeństwa, której jesteśmy świadkami. Na naszych oczach zacierają się tradycyjne role męskie i żeńskie. Nie znaczy to, że metroseksualni mężczyźni tracą swoją siłę czy stanowczość. Stają się oni raczej bardziej uczuciowi. Czy to źle?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy